Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 3 maja 2026 10:51
Reklama

Małpia ospa dotarła do Polski. Minister zdrowia potwierdza

Jeszcze nie otrząsnęliśmy się po pandemii COVID-19, a już mamy w Polsce pierwszy przypadek małpiej ospy. Potwierdził to dziś (piątek 10 czerwca) minister zdrowia Adam Niedzielsk.
Małpia ospa dotarła do Polski. Minister zdrowia potwierdza

Autor: NFZ

– Mieliśmy ok. 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek – powiedział.

Wypowiedź tę uzupełnił rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz, który wyjaśnił, że pacjent jest pod opieką szpitalną. Objęto go izolacją i przeprowadzono wywiad epidemiologiczny. Przedstawiciele rządu nie zdradzają jednak, gdzie pacjent przebywa ani szczegółowych informacji na jego temat.

Co już wiemy o chorobie?

Objawami może przypominać grypę lub przeziębienie. Pacjenci mogą odczuwać m.in. bóle mięśni i głowy, dreszcze, nadmierne zmęczenie. Początkowo na skórze pojawia się wysypka, która z czasem zamienia się w owrzodzenia. Chorobie może towarzyszyć również gorączka.

Wirus ospy małpiej to ortopokswirus, łagodniejsza wersja wirusa ospy prawdziwej wyeliminowanej w 1980 r. Nosicielami są między innymi afrykańskie wiewiórki, szczury, różne gatunki małp.

Osoba chora zakaża przez kontakt z płynami ustrojowymi, zmianami na skórze, wydzieliną z gardła – napisał na Twitterze dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

... 11.06.2022 13:41
Do moderacji, oczy zbrodniarzowi napezy zakrywac publicznie.

a'propos 11.06.2022 16:08
W Moskwie go podobno popierają bo sie boją.

pis to pedały i satanisci jeszcze tego nie widzicie 11.06.2022 09:46
a po co jest tzw pandemia ŻEBYSCIE NIE WIDZIELI JAK KRADNĄ I CHOWAJĄ ZARCIE DO BUNKRÓW HA AHA H wywożą tysiace ton paliwa na ukrainę sprzetu pozbawiajac polskę broni ha ha ah zamkna teren zrobią kwarantannę i hulaj dusza piekła nie ma ha aha h w tv usłużne dziwki bedą klepać propagandę ha ha ah 1 stwarzamu problem 2 dajemy reozwiazanie 3 oczekujemy wdziecznosci ah aha h o ile przezyjesz ha aha h zamiast dozbrajac polska armie to ja rozbrajają ha ha ah a wzamian sciagaja najemników z usa ha ah ah

EWANGELISTA MATEUSZ MORAWIECKI I ŚW ŁUKASZ H AHA HA KABA RET 10.06.2022 19:04
DAWAĆ NIEDZIELSKIEGO NA OŁTARZE HA AH AH https://youtu.be/_4QkTwSsBro

KABARET AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 10.06.2022 18:53
DOPUKI TE SATANISTYCZNE CHORE PO JEBY NIE PUSZCZA WAS W SKARPETKACH TO NIE SPOCZNĄ HA AH AH PIS PEDAŁY I SATANISCI SLD SATANISCI LUBIACY DODOPY HA HA AH PSL PEDZIE SATANISTYCZNO LUDOWE HA AHA H PO PEJSATE OSZOŁOMY KUKIZ 15 1+5=6 SATURN HA HA AH

THE MUPET SHOW 10.06.2022 17:55
NIEDZIELSKI WYGLADA NA POTOMKÓW EWOLUCJI DARWINA HA AHA H

TVPinfo 10.06.2022 17:03
Umieralność w Polsce najwyższa ...winna opozycja , Tusk i Unia jak zawsze ....a teraz dojdą jeszcze małpy.

Bronia 10.06.2022 14:05
Teraz się okaże kto pukał małpkę

Knagulec 10.06.2022 19:26
knaga

bo był z lgbtiq 11.06.2022 13:08
darwin

Gumofilc 10.06.2022 13:54
To są skutki picia małpek. Ludzie jak chcecie chlać to bierzta od razu 0.7 nie dacie rafy wychlac? Nie szkodzi zawołajcie mnie to obalimy w tri miga acha nie zapomnijcie zakąski może być ogóreczek albo śledzik damy rade.

07 ZGŁOŚ SIĘ HA AH AH 10.06.2022 14:36
TO JEST DOBRA RADA HA HA AH

aj waj 10.06.2022 13:42
Ja się małpiej ospy nie boję bo skutecznie chroni mnie przed nią wódka czystą która to staram się spożywać w miarę regularnie jest tylko jeden mankament po niej z kolei dostaje małpiego rozumu

zydowska ewolucja mnie nie obowiazuje NIE OD MAŁPY HA AH AH 10.06.2022 14:12
ta ruska woda mnie chroni zobrovka ah aha h i putin woda ha ha ah no i nie jetsen z darwinowego plemienia to małpia ospa mi nie straszna ha aha h

WIRUS SLD SATANISCI LUBIACY DODOPY 10.06.2022 14:38
Komentarz zablokowany

polin to stan umysłu ha ha ah 10.06.2022 13:39
kolejny teatr dla goi ha aha h pandemia sie skończyła czas na nową ha ha ah a szczepionki juz sa ha ha ah 4 miliony NIEZASZCZEPIONYCH "poliniaków" nawet z afryki i bliskiego wzwodu przybyło i putin skończył pandemię kaba ret tylko czubki się szczepiły ah aha h serdeczne wyrazy współczucia ha aha h

bbbiki 10.06.2022 13:30
Ludzie chowajta kury i kaczki!

Rychu *** 10.06.2022 13:28
Nie wiem czy ospa , ale Małpi Rozum to w PIS-ie funkcjonuje od dawna ! Zwłaszcza w topowych elitach , nie wyłączając niedorozwiniętego technologicznie , umysłowo i społecznie ***

Jerzy 10.06.2022 13:25
Szykować kagańce pisowska komuna zaraz się zacznie. JBC PiS i Solidarność

lesnik 10.06.2022 13:24
Idzie nowa pandemia, wiec zamkną znowu lasy.

koszerne koryto plus ah aha h 12.06.2022 20:52
pomór nienakarmionych swiń ha aha h

brawo 10.06.2022 13:17
Dobre zdjęcie do tekstu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AdiGryfinoTreść komentarza: Na kilku km ogrodzenia znaleźli krzywy fragment i kręcą aferę. To tak jakby znaleźć dziurę w drodze i lamentować, że drogi w powiecie są w fatalnym stanie. Żenada.Data dodania komentarza: 3.05.2026, 10:20Źródło komentarza: Na Dni Gryfina obiekt „na trytytki”? Czy tak burmistrz Sawaryn przywita gości?Autor komentarza: uczestnikTreść komentarza: Było nie było, ale się tanim kosztem odbyło.Data dodania komentarza: 3.05.2026, 09:20Źródło komentarza: Refleksja nad kondycją święta miasta. Dni Gryfina 2026: Tylko dwa dni koncertów i drogie straganyAutor komentarza: pigułaTreść komentarza: Warto podkreślić to, co napisali o szczepieniu w aptekach. KZM to nie przelewki, a skoro 90% osób łapie odporność już po pierwszej dawce, to jest to najprostsza droga, żeby uniknąć szpitala przy tych kilku-kilkunastu ciężkich przypadkach rocznie.Data dodania komentarza: 3.05.2026, 09:12Źródło komentarza: Inwazja kleszczy na Pomorzu Zachodnim. Sprawdź zasady ochrony i objawy zakażenia po ukąszeniuAutor komentarza: gryfiniankaTreść komentarza: Pamiętam Dni Gryfina sprzed lat, kiedy całe nabrzeże tętniło życiem przez pełne trzy dni. Teraz widać gołym okiem, że gmina tnie koszty. Program niby ambitny, bo Paktofonika to klasa, ale brakuje tego dawnego rozmachu. Smutne to, że nasze miasto tak biednieje.Data dodania komentarza: 3.05.2026, 09:11Źródło komentarza: Refleksja nad kondycją święta miasta. Dni Gryfina 2026: Tylko dwa dni koncertów i drogie stragany
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama