Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 grudnia 2025 06:49
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gmina nie poinformowała o wycieku z oczyszczalni ani Parków, ani Ochrony Środowiska

-To szok! Ktoś powinien za to odpowiedzieć. Burmistrz nic nie robi w tej sprawie, więc bierze odpowiedzialność na siebie - ocenia Marek Sanecki. Okazuje się, że ani Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie ani Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego nie zostały poinformowane o wycieku ścieków z oczyszczalni w Gryfinie.
Gmina nie poinformowała o wycieku z oczyszczalni ani Parków, ani Ochrony Środowiska
Na zdjęciu burmistrz Mieczysław Sawaryn (pierwszy z prawej) i jego zastępcy, w tym odpowiedzialny za PUK Tomasz Miler (pierwszy z lewej).

Autor: igryfino

Pytania wysłaliśmy do Zespołu Parków Krajobrazowych i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie wysłaliśmy w zeszłym tygodniu. Dziś 6 czerwca 2023 r. nadeszły odpowiedzi z tych instytucji.

O co pytaliśmy?

Nasze pytania dotyczyły wycieku ścieków z osadów z oczyszczalni ścieków w Gryfinie na przełomie stycznia i lutego 2023 r.  Pytaliśmy, czy zaraz po awarii powyższe instytucje dostały informację z gminy Gryfino o tym fakcie. Dalej pytaliśmy, czy mają badania potwierdzające, że doszło, czy nie doszło do zanieczyszczenia środowiska? 

Sprawą zajmują się radni Rafał Guga, Magdalena Pieczyńska, Maciej Puzik oraz Marek Sanecki. Radni pytają w interpelacjach burmistrza.

Dlaczego pytaliśmy instytucje zewnętrzne

Nie widzieliśmy oficjalnych komunikatów władz gminy w tym zakresie. Skoro nie mogliśmy dowiedzieć się w gminie, skoro nikt nie wyjaśnia sprawy podczas sesji Rady Miejskiej w Gryfinie, to dlatego pytaliśmy zewnętrzne instytucje. 

Przez 4 miesiące nie obserwowaliśmy też usunięcia skutków awarii. Dookoła oczyszczalni są tereny podmokłe w małej odległości od Odry. Te fakty czynią problem szczególnie ważnym.

Instytucje zaprzeczają aby były informowane

-Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie nie otrzymał informacji z gminy Gryfino o tym fakcie – odpowiada Marcin Siedlecki z RDOŚ.

-W odpowiedzi na Pana maila dotyczącego wycieków ścieków z oczyszczalni ścieków w Gryfinie, ZPKWZ nie otrzymał żadnej informacji na ten temat – informuje Magdalena Wróblewska, kierownik sekcji ds. edukacji i projektów turystyki i rekreacji Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

Nadal wyciek to ważny problem, którym coraz bardziej interesuje się lokalną społeczność, informowaną w tym zakresie z opóźnieniem. 

Sprawa ewentualnego zagrożenia dla Odry nie jest sprawą lokalną. 

List mieszkańca w tej sprawie zamieściliśmy tu:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

i
koniecznie 11.06.2023 16:23
Teraz trzeba wyciągnąć konsekwencje.

Szałabała 10.06.2023 13:26
Sawaryn, Sawaryn, Sawaryn to najlepszy burmistrz jest!

i
do zera 10.06.2023 19:05
Nie pajacuj, bo jesteś tyle wart co i on.

amerykański kundel 09.06.2023 09:28
W związku brakiem możliwości wyrażania opinii w wiadomych tematach na wiodących portalach ,zmuszony jestem poinformować obecne gremium co następuje:Srał,pierdział trawy się dzierżał.Trawa się urwała -dupę pokalała.Tyle to w temacie wiadomym.

i
umig 09.06.2023 11:59
Pisanie głupot nie uchroni cię od odpowiedzialności.

trzech 08.06.2023 19:42
Co rząd RP zrobił po katastrofie nie wie nikt łącznie z minister Moskwą. Co rząd zrobił by doszło do katastrofy wie każdy. Nie ma się co dziwić skoro ma takich pomagierów

i
niestety 08.06.2023 19:55
Odra tkwi w tej katastrofie do dziś.

Tomasz 08.06.2023 18:06
Ciemnoty nie informujemy.

i
aha 08.06.2023 18:13
A to dlatego twierdzicie ze nikt na początku was nie informował.

? 08.06.2023 20:23
to dlatego w telewizji mówiłeś, że masz akt notarialny, którego nie miałeś?

i
pytam 08.06.2023 13:55
Dlaczego my płacący podatki cierpimy przez takich ***, którzy się zachłysnęli władzą?

Odpowiadam 08.06.2023 19:50
Bo jesteśmy naiwni i dajemy się robić w trąbę ludziom o wybujałym ego, a do tego cwaniakom bez większego autorytetu i krętaczom.

i
wniosek 08.06.2023 13:29
Najwyraźniej przepisy i współpracę z ochroną środowiska mają gdzieś. Pytanie co na to organy nadzoru?

Helmut 08.06.2023 09:47
(...) Komentarz usunięty ze względu na mowę nienawiści. administrator

i
enc2 08.06.2023 12:16
Zgłaszam mowę nienawiści!

Spostrzegawczy 08.06.2023 09:33
Tzw. „Awaria” nastąpiła kilka miesięcy temu. Na stronie fejsbukowej PUKu w poście z dnia 17 lutego 2023 roku Sawaryn odwiedził oczyszczalnię. W celu? Wiadomo. Lans lans lans.

inga 08.06.2023 08:15
Co ma prezes PUK do zatrudnienia .Przyjaciel Burmistrza otrzymał pracę .Długoborski żeruje ciągle na zapleczu Szczecina.Człowiek powinien odpuścić,odpocząć,może jakaś działka,albo własna działalność?Mam nadzieję,że to się skończy po wyborach.

Danny 08.06.2023 06:19
Chmara komarów grasuje w Steklnie o Oni drzewka sadzą zamiast ludziom ulżyć.

LOL 10.06.2023 11:39
Drzewka i kwiatki to chwilowy pijar dla gawiedzi.

OSA 08.06.2023 00:13
Z ramienia gminy za PUK odpowiada TM, ale on zamiast nadzorować spółkę, sądzi drzewka i zakłada ogrody :-) takie mamy teraz inwestycje gminne :-) i nadzór nad spółką

studium 08.06.2023 09:43
Może działeczki i spółeczki trzeba teraz zazielenić? A już decyzje we własnej sprawie wydane?

fuj 07.06.2023 21:49
Konieczny jest audyt oraz wszczęcie śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków - niezwłocznie.

Audyt 08.06.2023 13:17
A tak. Niech Nikotyna wyśle swojego audytora na Milera. Będzie się działo.

i
zamknięte oczy 07.06.2023 20:02
A Nikotyna znowu śpi.

? 08.06.2023 09:44
Patrząc na źrenice można wiele zobaczyć...

Jadzia 07.06.2023 17:10
Dlaczego dlugoborski jest w PUK u? Muzyczka mu gra, biurko puste, co on tam robi? Kim jest prezes PUK u, ze go zatrudnił? Komunistą?

i
głowacz 07.06.2023 17:52
Układ polityczny bo nic innego nie przychodzi do głowy.

szambo śmierdzi 08.06.2023 08:06
On robi to samo co inny komunista w Osirze - kuduk. Jedyne co robią to biorą kasę za nic, a te gminne koryto byli działacze pzpr dostali jako dowód wdzięczności od sawaryna. Pewnie mają na niego teczkę

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaŻyczenia świąteczno-noworoczne PGE (17.12.2025-07.01.2026)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Górny TarasTreść komentarza: Ksiądz, który ma córkę i kupuje jej mieszkania za pieniądze z oszustw podatkowych... To brzmi jak scenariusz kiepskiego serialu kryminalnego, a to wydarzyło się naprawdę na warszawskim Bródnie. Brak słów na taką hipokryzjęData dodania komentarza: 18.12.2025, 00:19Źródło komentarza: Ksiądz organizował oszustwa dotyczące skarbówki. Swojej córce i jej matce kupił dwa mieszkaniaAutor komentarza: dolarTreść komentarza: Warto zapytać na piątkowej sesji, ile ta "operacja" kosztowała podatników. 6-7 ludzi i ciężki sprzęt do zniszczenia czegoś, co rosło kilkaset lat i pracowało za darmo. Najgorsze, że to dopiero początek wydatków, bo teraz te drzewa będą wymagały corocznych poprawek i kontroli. To nie jest gospodarność, to wyrzucanie pieniędzy w błoto i niszczenie wspólnego mienia.Data dodania komentarza: 18.12.2025, 00:18Źródło komentarza: Betonowa duma czy dendrologiczny wyrok? „Rzeź” lip na rynkuAutor komentarza: zastanawiam sięTreść komentarza: Czy te kary są naprawdę za małe, że ludzie nadal ryzykują życie swoje i innychData dodania komentarza: 18.12.2025, 00:15Źródło komentarza: Nocny rajd przerwany przez policję. 28-latek z promilami zatrzymany w centrum miastaAutor komentarza: prawnik_in_speTreść komentarza: Weryfikacja termowizyjna to śliski temat. Wystarczy słaba izolacja dachu w nieużytkowym strychu, żeby dron pokazał ciepło. I co? Biegły będzie udowadniał, że tam mieszkam, bo ucieka mi ciepło przez dziurawy dach? Szykuje się fala odwołań do SKOData dodania komentarza: 18.12.2025, 00:14Źródło komentarza: Gminy zaczęły używać dronów i zdjęć satelitarnych by sprawdzić naszą posesję. Słone koszty
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama