Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 1 kwietnia 2026 00:17
Reklama
Reklama

Jak oceniamy polską szkołę? Włos na głowie się jeży

Dziś trwa "łapanka" na nauczycieli i dopinanie planu, bo dziś startuje nowy rok szkolny 22024/25. Szkoła się zmienia, ale to nie znaczy, że wszystko nam się podoba. Do jakiej szkoły trafią uczniowie? W ocenie Polaków takiej, która nie uczy samodzielnego myślenia.
Jak oceniamy polską szkołę? Włos na głowie się jeży
Dzieci i młodzież dziś pierwszy raz po wakacjach pojawiają się w szkole.

Autor: Canva

– Polski system edukacji jest krytykowany od lat i widać to również w wynikach przeprowadzonego badania – komentuje wyniki badania jego autorka prof. Dominika Maison z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. 

Badanie zostało przeprowadzone na panelu badawczym Ariadna. Co z niego wynika? 

Tak samo czy gorzej niż w Unii? Wyniki sondażu

System edukacji w Polsce na wszystkich poziomach jest porównywalny z innymi krajami Unii Europejskiej – tak uważa większość badanych.

Ale aż 40 proc. jest przekonanych, że polska szkoła na poziomie podstawowym i średnim jest gorsza niż w UE.

Więcej osób podzielających negatywną opinię na temat polskich szkół jest wśród mężczyzn (41 proc. oceniających źle) niż kobiet (32 proc.).

„Co ciekawe (…) osoby posiadające dzieci w wieku szkolnym oceniają lepiej poziom polskich szkół (20 proc. ocenia je pozytywnie, a 31 proc. negatywnie), niż osoby, które nie posiadają dzieci w wieku szkolnym (11 proc. ocenia je pozytywnie, a 38 proc. negatywnie)” – czytamy w komunikacie.

Co Polacy zarzucają polskiej szkole?

Po pierwsze program jest przeładowany i pełen zbędnych informacji.

Po drugie – polska szkoła nie uczy samodzielności myślenia i nie przygotowuje do życia w dzisiejszym świecie. W ich ocenie szkoła powinna więcej zajmować się tematami związanymi z ważnymi problemami współczesnego świata, np. ochroną klimatu.

Wśród innych zarzutów znalazły się między innymi:

- szkoła zabija osobowość dziecka,

- polskie szkoły są za mało inkluzywne,

Co sądzimy o szkolnictwie wyższym?

Co ciekawe – Polacy są mniej krytyczni wobec polskiego systemu edukacji na poziomie wyższym. 

– Jednak cały czas spora grupa Polaków ocenia go negatywnie – podkreśla prof. Maison.

W szczegółach wygląda to następująco:

  • 21 proc. ocenia polskie uczelnie negatywnie,
  • 25 proc. – pozytywnie.
  • 54 proc. uważa, że poziom polskich uczelni jest średni. 

W przypadku edukacji na poziomie wyższym zdecydowanie bardziej krytyczne są osoby z wyższym wykształceniem niż z podstawowym.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wrażeniapo pierwszych dniach 05.09.2024 16:16
Precz z religią w szkołach. Przywrócić salę ślubów w urzędzie. Przywrócić USC. Chcemy świeckich ślubów. Precz ze spowiedzią w szkole. Precz z rekolekcjami w szkole. Precz z mszą w szkole. Nie chcemy być macane przez katabasów. M amo ! Tato ! nie chcę być dotykana przez faceta w sukni bez majtek. Są strasznie wyrywni do dotykania. Nazwę to delikatnie- to dewiacja. Powinni też mieć zakaz wstępu do przedszkoli.

Świecka szkoła 04.09.2024 07:46
Religia precz ze szkół ..Szkoła to miejsce na rzetelną naukę ..nie biblijne bajki . KK niech wychowuje swoich przyszłych sponsorów ...pod swoim dachem

Anty 19.09.2024 09:07
Świecka szkoła 04.09.2024 07:46
Religia precz ze szkół ..Szkoła to miejsce na rzetelną naukę ..nie biblijne bajki . KK niech wychowuje swoich przyszłych sponsorów ...pod swoim dachem
precz z debilami w internecie

Demokracja 03.09.2024 07:17
Przecież tow. mówili wprost, jaki cel ma mieć edukacja w "polskich" szkołach, wprowadzając reformę. Rządy Docenta Karola nie tylko tej reformy doskonały.

Gryfinski fryzjer fryzur intymnych 02.09.2024 18:20
mi nie tylko na glowie sie zjerzyl

A. Żmijewski 02.09.2024 15:58
Zasadniczo to trzeba skargi zasadne pisać wraz z zażaleniem pyr pyr pyr do ministry oświaty bo poziom nauczania języków obcych jest denny a korepetycje drogie pyr pyr

Gryfinianka 02.09.2024 11:32
A to że w szkołach jest rewia mody i nastolatki już w 7 klasie przychodzą w tipsach do szkoły to tego nikt niewidzi, rzęsy takie że można podłogę zamiatać. Wstyd, że rodzice wogóle pozwalają na coś takiego.

Socjolog 02.09.2024 18:22
Gryfinianka 02.09.2024 11:32
A to że w szkołach jest rewia mody i nastolatki już w 7 klasie przychodzą w tipsach do szkoły to tego nikt niewidzi, rzęsy takie że można podłogę zamiatać. Wstyd, że rodzice wogóle pozwalają na coś takiego.
To beda przyszle lampucery spod latarni tak beda na swoj marny zywot zarabiac marnosc nad marnosciami pogania marnosc

Mieszkanka 19.09.2024 07:47
Do kogo macie pretensje to rodzice na to pozwalają , zazwyczaj nie maja czasu dla dzieci - dewiza jest „ radź sobie”

Mnie nie przeszkadza 04.09.2024 07:48
Ważne co mają w głowie.. a nie na głowie . Świat się zmienia .

Pyton 05.09.2024 16:19
Pewnie jesteś starą panną ?

A PEDOFIL DYREKTOREM AH AH AH 02.09.2024 10:14
WESOŁA SZKOŁA HA HA AH

Emeryt 19.09.2024 07:49
Pedofil w sutannie ci nie przeszkadza ??? A jest tak co drugi

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: zawsze za kadrąTreść komentarza: Dziękuję chłopakom za walkę do 95. minuty! Gryźli trawę, zostawili zdrowie na boisku i to się liczy. Przegraliśmy po walce, a nie po wstydliwym unikaniu gry. Zabrakło centymetrów i szczęścia przy słupku. Głowy do góry, rośnie nam solidna drużyna, tylko ten wynik dzisiaj to po prostu jakiś czarny senData dodania komentarza: 1.04.2026, 00:13Źródło komentarza: Bolesny koniec marzeń o Mundialu. Szwedzka lekcja skuteczności w cieniu polskiej dominacjiAutor komentarza: bezrobotnyTreść komentarza: https...Data dodania komentarza: 1.04.2026, 00:09Źródło komentarza: Bolesny koniec marzeń o Mundialu. Szwedzka lekcja skuteczności w cieniu polskiej dominacjiAutor komentarza: radcaTreść komentarza: Mało kto wie, że jak przy kasie cena jest wyższa, to mamy prawo kupić towar po tej niższej, widocznej na półce. Warto o tym przypominać sprzedawcom, bo często udają, że "system jeszcze nie wszedł". Te kontrole są potrzebne, żeby nas po prostu nie robili w konia na każdym kroku.Data dodania komentarza: 1.04.2026, 00:03Źródło komentarza: Pułapki cenowe w sklepach. Inspekcja Handlowa ujawnia skalę oszustw i nakłada ogromne karyAutor komentarza: taaTreść komentarza: W tej elektrowni to najwięcej prądu idzie chyba na te wszystkie mikrofony podczas konferencji prasowych polityków PiS i ich fake newsy.Data dodania komentarza: 1.04.2026, 00:02Źródło komentarza: Kto rozpoczął przejście z węgla na gaz Elektrowni Dolna Odra? Szłapka prostuje fake newsy Gróbarczyka
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama