Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 14 grudnia 2025 16:33
Reklama
Reklama

Drzwi przeciwpożarowe EI30 a EI60 - które wybrać?

Drzwi przeciwpożarowe stanowią niezwykle istotny element w zapewnianiu bezpieczeństwa w budynkach. Ich rola polega na skutecznym hamowaniu rozprzestrzeniania się ognia oraz umożliwianiu ewakuacji w przypadku pożaru.
  • 29.04.2024 11:05
  • Autor: Grupa tipmedia
Drzwi przeciwpożarowe EI30 a EI60 - które wybrać?

Istnieją różne klasy drzwi przeciwpożarowych, takie jak EI30 i EI60, które określają ich zdolność do opóźniania rozprzestrzeniania się ognia przez określony czas. W tym artykule przyjrzymy się różnicom między drzwiami EI30 a EI60 oraz ich znaczeniu dla bezpieczeństwa budynków.

Klasyfikacja drzwi przeciwpożarowych: Czym są oznaczenia EI30 i EI60?

  • EI30: Oznacza, że drzwi są odporne na ogień przez co najmniej 30 minut. To oznaczenie określa czas, przez jaki drzwi będą skutecznie opóźniać rozprzestrzenianie się ognia z jednej strony na drugą.
  • EI60: Oznacza, że drzwi są odporne na ogień przez co najmniej 60 minut. Drzwi klasy EI60 mają dłuższy czas opóźnienia niż drzwi EI30, co oznacza, że zapewniają jeszcze skuteczniejszą ochronę przed rozprzestrzenianiem się ognia w przypadku pożaru.

Zastosowanie drzwi EI30 vs. EI60

Drzwi EI30:

  • Stosowane są głównie w mniejszych obiektach komercyjnych, biurach, budynkach mieszkalnych oraz tam, gdzie wymagania dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego są standardowe.
  • Idealne do zastosowań tam, gdzie nie są wymagane bardzo rygorystyczne normy dotyczące czasu ochrony przed pożarem.

Drzwi EI60:

  • Zalecane są w obiektach o większym ryzyku pożaru, takich jak szpitale, hotele, centra handlowe, czy budynki użyteczności publicznej.
  • Zapewniają dłuższy czas ochrony, co umożliwia bardziej skuteczną ewakuację i zwiększa bezpieczeństwo osób przebywających w budynku.

Jakie drzwi przeciwpożarowe wybrać?

Wybór odpowiedniej klasy drzwi przeciwpożarowych (EI30 lub EI60) zależy głównie od specyfiki obiektu i ryzyka pożarowego. Drzwi EI60 są bardziej zaawansowane i skuteczniejsze, dlatego zaleca się ich stosowanie w miejscach narażonych na większe zagrożenie pożarowe. Natomiast drzwi EI30 mogą być odpowiednie w mniejszych obiektach o umiarkowanym ryzyku. Ważne jest, aby odpowiednio dopasować klasę drzwi przeciwpożarowych do konkretnych potrzeb bezpieczeństwa budynku, aby zapewnić skuteczną ochronę przed pożarem i bezpieczeństwo osób przebywających w nim.

Czynniki decydujące o wyborze klasy drzwi przeciwpożarowych

Rodzaj budynku oraz jego przeznaczenie są kluczowymi czynnikami, które wpływają na wybór odpowiedniej klasy drzwi przeciwpożarowych. Na przykład, w obiektach użyteczności publicznej, takich jak szpitale czy centra handlowe, preferuje się drzwi o wyższej klasie ognioodporności (np. EI60) ze względu na większe ryzyko pożaru oraz liczbę osób przebywających w tych miejscach.

Ocena ryzyka pożarowego jest istotnym czynnikiem decydującym o wyborze odpowiedniej klasy drzwi. W przypadku obiektów, gdzie istnieje wysokie ryzyko pożaru, takich jak zakłady przemysłowe czy magazyny, zaleca się stosowanie drzwi o wyższej klasie ognioodporności.

Preferencje i specjalne wymagania użytkowników lub właścicieli budynku mogą mieć istotny wpływ na wybór odpowiedniej klasy drzwi przeciwpożarowych. Na przykład, w budynkach mieszkalnych o dużym zagęszczeniu ludności, istotne jest zastosowanie drzwi o wyższej klasie ochrony przeciwpożarowej dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców.

Przykładowe modele drzwi przeciwpożarowych jednoskrzydłowych znajdziesz w ofercie sklepu PPOŻ: https://sklep-ppoz.pl/drzwi-ppoz-ei30-jednoskrzydlowe-stal 

Artykuł sponsorowany


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kasa misiu kasaTreść komentarza: 120 tysięcy dla Zenka? Polsat chyba kompletnie odleciał! Na tle Stinga to jest żart, ale wciąż to jest olbrzymia kwota za kilkanaście minut śpiewania do playbacku. Widać, że Polsat stawia na masowego, najmniej wymagającego widza i tanie rozrywki. Szkoda, bo mieli tam Beata Kozidrak i Edytę Górniak, a na billboardach i tak będzie Zenek.Data dodania komentarza: 14.12.2025, 15:25Źródło komentarza: Telewizyjna rywalizacja sylwestrowa. Kto stawia na Stinga, a kto na wykonawców disco poloAutor komentarza: gośćTreść komentarza: Trzeba było dostawić jeszcze kilka rzędów krzeseł bliżej sceny. Niepotrzebna dziura.Data dodania komentarza: 14.12.2025, 15:17Źródło komentarza: Nauczyciele na scenie! Jubileusz z pompą i kabaretowym humoremAutor komentarza: bankowiecTreść komentarza: Absolutnie tak! Czesi, Węgrzy, Ukraińcy – wszyscy mają swoje znaki. Polska, jako lider regionu, po prostu musi mieć symbol. Znak graficzny to podstawa identyfikacji wizualnej waluty. Ktoś, kto uważa, że to jest niepotrzebne, nie rozumie znaczenia brandingu w dzisiejszym świecie. Jestem za szybką implementacją.Data dodania komentarza: 14.12.2025, 15:09Źródło komentarza: Ciekawostka: Złotówka ma mieć nowe oznaczenie. Niczym dolarAutor komentarza: A. ŻmijewskiTreść komentarza: Zasadniczo to stacje benzynowe czy apteki pyr pyr nie powinny mieć ustawowej możliwości sprzedawania alkoholu czy papierosów, peawda pyr pyr? No tak na logikę pyr pyrData dodania komentarza: 14.12.2025, 15:08Źródło komentarza: Alkohol na stacjach paliw ma być ukryty. Zakaz sprzedaży nie rozwiąże problemu pijanych kierowców
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama