Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 06:34
Reklama
Reklama
Reklama
Projekt Zielona Przyszłość – Wspólnie dla Ekologii

Mieli okazje do zdobywania wiedzy, ale też przestrzeń do samodzielnego myślenia

Zależało nam na tym, by nie dawać gotowych rozwiązań, tylko stworzyć przestrzeń, w której uczniowie mogą myśleć i działać po swojemu – mówi nauczycielka Beata Krzystyniak, opiekunka uczniów podczas wyjazdu do Włoch.
Mieli okazje do zdobywania wiedzy, ale też przestrzeń do samodzielnego myślenia
Podczas pracy.

Autor: org.

Czym jest ekologia w świecie, w którym wszystko ma swoją cenę? Jak cennym zasobem są czyste powietrze i woda? Jak mówić o ochronie środowiska tak, by nie brzmiało to jak slogan z bilbordu? I jak wychować pokolenie, które nie tylko zrozumie te pytania, ale będzie potrafiło działać?

W poszukiwaniu odpowiedzi uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Osadników Wojskowych w Mieszkowicach wyjechali do włoskiego Udine, gdzie uczestniczyli w międzynarodowej mobilności edukacyjnej w ramach programu Erasmus+. Projekt „Zielona Przyszłość – Wspólnie dla Ekologii” był okazją do zdobywania wiedzy, a także przestrzenią do samodzielnego myślenia, zadawania trudnych pytań i szukania praktycznych odpowiedzi.

Przez 10 dni uczniowie klas II, III i IV pracowali w międzynarodowych grupach, ucząc się o ochronie środowiska z wielu perspektyw: przyrodniczej, społecznej, językowej i cyfrowej. Brali udział w wykładach i warsztatach dotyczących m.in. śladu węglowego, odnawialnych źródeł energii, bioróżnorodności oraz zielonych technologii. Wspólnie z rówieśnikami tworzyli prezentacje, które podsumowywały ich refleksje i pomysły na działania proekologiczne.

– Zależało nam na tym, by nie dawać gotowych rozwiązań, tylko stworzyć przestrzeń, w której uczniowie mogą myśleć i działać po swojemu – mówi nauczycielka Beata Krzystyniak, opiekunka uczniów podczas wyjazdu. – Widzieliśmy, jak z dnia na dzień rośnie ich zaangażowanie i pewność siebie. Ta mobilność naprawdę ich poruszyła.

Integralną częścią programu był także blok kulturowo-edukacyjny, na który poświęcono 2 dni mobilności. Uczniowie poznali region Friuli-Wenecja Julijska – jego przyrodę, dziedzictwo oraz codzienność – a także zintegrowali się z włoską młodzieżą. 

W projekcie uczestniczyło 22 uczniów. Całość została w pełni sfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające zdobyte kompetencje.

„Zielona Przyszłość – Wspólnie dla Ekologii” to projekt, który pokazał, że młodzi ludzie potrafią mówić o ekologii inaczej – bez banałów, z przekonaniem i gotowością do działania. I to właśnie jest jeden z sukcesów tego przedsięwzięcia.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

A. Żmijewski 12.06.2025 11:09
To ta słynna pyr pyr mieszkowicka rolka w której maturę zdaje zasadniczo tylko 10 % absolwentów?

rad 12.06.2025 13:36
Panie Żmijewski dlaczego kolejny raz atakuje pan Mieszkowice? Może lepiej zapoznać się ze specyfika tego miejsca.

Italiano 12.06.2025 08:55
Piękne miejsca, ale zdjęcia pozowane.

Helenka 11.06.2025 20:07
Pozazdrościć...

Dora 11.06.2025 18:46
Też bym tak chciała

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama