Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 18:20
Reklama
Reklama
Reklama

Pracownik w pewnym wieku wart dopłaty. Jakie warunki musi spełnić pracodawca?

Nie wszyscy zainteresowani o tym wiedzą, a szkoda. Są pieniądze dla pracowników z grupy 50 plus, którzy chcą pracować, ale nie mogą znaleźć sobie pracy? Rząd dopłaca do zatrudnienia.
Pracownik w pewnym wieku wart dopłaty. Jakie warunki musi spełnić pracodawca?

Autor: Canva

Nie dostaniesz jednak pieniędzy do ręki, te trafią od razu do twojego pracodawcy. 

Jakie warunki musi spełnić pracodawca?

Od 1 czerwca 2025 roku pracodawcy, którzy przyjmą do pracy kobiety w wieku 50-60 lat i mężczyzn w wieku 50-65 lat, mogą liczyć na dofinansowanie. Dostają 50 proc. pensji minimalnej, czyli dziś 2333 zł brutto.

Pieniądze za zatrudnienie osoby w wieku 50 plus będą wypłacają powiatowe urzędy pracy (PUP). Po stronie pracodawcy jest złożenie wniosku. Po pozytywnym rozpatrzeniu i zawarciu umowy, urząd przeleje pieniądze na jego konto. 

Pieniądze są wypłacane przez 12 lub 24 miesiące, jeśli firma zatrudni osobę w wieku emerytalnym. Ale uwaga – w tym czasie pracodawca nie może pozbyć się pracownika, na którego dostaje pieniądze z budżetu państwa. 

A jeśli to zrobi, to będzie musiał zwrócić nie tylko samą dopłatę, ale i naliczone odsetki. 

Jaki jest cel tych działań?

Zwiększenie aktywności zawodowej osób po 50 roku życia. Dofinansowanie jest adresowane do pracodawców, bo ci często wolą zatrudniać osoby młodsze.

Tymczasem – według danych z 2024 r. – w tej grupie wiekowej jest ok. 3,9 mln osób w wieku produkcyjnym. To często osoby, które nie mają pracy od lat…

– …i są zniechęcone do jej poszukiwania. To jednak nie powinno blokować przed próbami aktywizacji – podkreślił w rozmowie z PulsHR.pl Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

A rząd zwraca uwagę n jeszcze jedna kwestię: aktywizacja jest potrzebna, bo z roku na rok w Polsce będzie coraz mniej osób w wieku produkcyjnym.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

A. Żmijewski 07.07.2025 13:26
Emeryci i renciści mają wzięcie pyr pyr bo młodym to zasadniczo nie chce się teraz pracować pyr pyr

Balboa 07.07.2025 17:38
A. Żmijewski 07.07.2025 13:26
Emeryci i renciści mają wzięcie pyr pyr bo młodym to zasadniczo nie chce się teraz pracować pyr pyr
Idź do dojnej to zobaczysz jak kawiarze rabotejat na rencie i emeryturze. Na kawe dopłat za dużo. Inżynierów tam potrzeba. W gryfindorze nawet ukraincy nie chcom rabotać.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama