Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 3 lutego 2026 14:29
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prognoza na początek lutego: Idzie chwilowa odwilż. Po arktycznych mrozach czekają nas niebezpieczne opady

U powiecie najdalej wysuniętym na zachód w Polsce ciężkich mrozów się już nie spodziewamy. Zima jednak i tak da się we znaki. W godzinach liczymy kiedy przyjdą opady śniegu, a potem śniegu z deszczem. Gołoledź niemal pewna. Nadchodzi moment, którego wszyscy się obawiali – przejście z tęgiego mrozu w niebezpieczną odwilż. Śnieg, deszcz i marznąca mżawka sprawią, że czwartek może być najtrudniejszym dniem tej zimy w powiecie gryfińskim.
Prognoza na początek lutego: Idzie chwilowa odwilż. Po arktycznych mrozach czekają nas niebezpieczne opady
Idzie odwilż i problemy.

Autor: Canva

Początek lutego 2026 r. przyniósł ze sobą tęgie mrozy, z temperaturami spadającymi lokalnie poniżej -25 stopni Celsjusza. Szczególnie na północy i wschodzie kraju.

W powiecie gryfińskim ostanie noce to minus kilkanaście stopni Celsjusza. 

Dobra wiadomość jest taka, że dni siarczystego mrozu są już policzone. Z  prognozy wynika, że idzie ocieplenie. Niestety – krótkotrwałe. I będą to trudne warunki.

Byle do środy

To, co się teraz dzieje w pogodzie, to zasługa wyżu, którego centrum – jak podaje tvnmeteo.pl – znajduje się nad Finlandią. Na jego obrzeżach płynie arktyczne powietrze, które dotarło do większości krajów w środkowej części Europy. 

„Zdaniem meteorologów wyż w tym samym miejscu utrzyma się do wtorku, a później zacznie odsuwać się na wschód i tym samym ustąpi miejsca cieplejszemu powietrzu, które na razie znajduje się na zachód od naszych granic” – czytamy w analizie Tomasza Wasilewskiego, prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl.

Oznacza to, że początek tygodnia będzie w Polsce bardzo mroźny. Jednak od środy zacznie do nas napływać cieplejsze powietrze, dzięki któremu mróz osłabnie. Na południu Polski pojawi się nawet odwilż. 

Dziś we wtorek w powiecie gryfińskim jeszcze się rozpogodzi i wyjrzy słońce. W nocy temperatura spadnie jeszcze o 2-3 stopnie. 

Napłynie chłodniejsze powietrze z północy

W środę w Polsce zobaczymy na termometrach od -11 do 1 st. C, w czwartek – od -5 do 4 st. W kolejnych dniach będzie robiło się jeszcze cieplej. 

W środę w powiecie gryfińskim prognozowane jest minus 5 st. C. Będzie padał śnieg. 

W czwartek będzie padał śnieg  deszczem. Temperatura w dzień ok. 0 st. C. Szykujmy się na gołoledź. Mogą powrócić problemy z pociągami na Nadodrzance

Od piątku nad Odrą będziemy mieli kilka stopni na plusie. Tak będzie w dzień, bo w nocy będzie lekki mróz. 

W kraju najbliższy weekend (7-8 lutego) lekko mroźna pogoda (ok. -1 st.) utrzyma się tylko w północno-wschodniej Polsce. W pozostałych regionach wartości na termometrach będą utrzymywały się na plusie – do 5 stopni. 

I tak ma być przez kilka dni. Po 11 lutego ponownie zacznie do nas napływać chłodniejsze powietrze z północy, które przerwie odwilż. I obniży temperatura do -5, -6 stopni w ciągu dnia.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słonecznolubny 03.02.2026 14:11
Czekam na to słońce, bo od tej szarzyzny idzie zwariować!

pasażer 03.02.2026 14:10
Ciekawe, czy PKP tym razem ogarnie trakcję, czy znowu staniemy w szczerym polu.

Monk 03.02.2026 14:09
Analiza Wasilewskiego jasno pokazuje, że wyż znad Finlandii to potężny gracz. Skoro odsuwa się na wschód, to znaczy, że Atlantyk zaczyna 'pompować' wilgoć. Dla nas to oznacza jedno: walkę z lodem na szybach i chodnikach.

Jurek 03.02.2026 13:56
Oho typowy luty w ostatnich latach – huśtawka nastrojów. Najpierw mróz jak na Syberii, a za chwilę plusy i deszcz. Najgorsze jest to przejście, bo przy -5 i opadach deszczu na drogach będzie tragedia. Uważajcie na siebie jutro! A zwlaszcza pojutrze.

Ela 03.02.2026 13:56
Ech, ta odwilż to tylko błoto i chlapa. Wolę już ten mróz, przynajmniej jest czysto.

wrr 03.02.2026 13:32
Znowu gołoledź... pewnie z Gryfina do Szczecina będę jechał dwie godziny.

ech 03.02.2026 13:09
jadę w góry

Jacek 03.02.2026 13:06
Wreszcie! Te -12 w nocy to już była przesada, nie idzie auta rano odpalić.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama