Jest już pierwszy kierowca, który został skazany na podstawie zaostrzonych przepisów drogowych. Kilka godzin po wykroczeniu sąd dożywotnio pozbawił go prawa jazdy.
Dodajmy, że został skazany na podstawie przepisów, które weszły w życie 29 stycznia o północy. 39-latek z Koła popełnił przestępstwo zaledwie 14 godzin później.
Był pijany i agresywny
Do zdarzenia doszło na parkingu jednej z firm w Kole, na który wjechał nietrzeźwy kierowca Mercedesa. Mężczyzna był – relacjonuje policja – agresywny i się zataczał. Dlatego świadkowie zgłosili sprawę pod numer alarmowy 112.
Policjanci, którzy pojawili się na miejscu, od razu zbadali stan trzeźwości 39-latka. „(…) mężczyzna miał ponad 3,4 promila alkoholu w organizmie” – podaje policja.
Policjanci zaczęli więc go sprawdzać w policyjnych bazach. I wtedy okazało się, że 39-latek miał już orzeczone dwa zakazy prowadzenia pojazdów oraz cofnięte uprawnienia do kierowania. Z miejsca został zatrzymany, a po wytrzeźwieniu doprowadzony do sądu.
Długa lista kar
A sędzia nie miał dla niego litości. Tego dnia, gdy pijany kierowca szalał na parkingu, w życie weszły znowelizowane i zaostrzone przepisy drogowe. I to na ich podstawie sąd orzekł o winie i wymierzył karę.
Przede wszystkim dożywotnio zakazał 39-latkowi prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzekł 1 rok i 2 miesiące pozbawienia wolności, zasądził świadczenie pieniężne w wysokości 10 tysięcy złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a także nawiązkę na rzecz Skarbu Państwa w kwocie 6 tys. zł.
Ten przepis już działa
Przykład kierowcy z Koła posłużył policjantom do tego, żeby przypomnieć wszystkim prowadzącym auta, że już działa przepis o dożywotnim zakazie prowadzenia pojazdów dla osób, które nie zastosowały się do wcześniej orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów
„To kolejny przykład, że łamanie prawa i lekceważenie sądowych zakazów spotyka się z szybką i stanowczą reakcją” – podkreślają policjanci w swoim komunikacie.






Napisz komentarz
Komentarze