Wspólna akcja służb i ochotników ma zapobiec przenoszeniu się choroby na drób hodowlany. Każdy mieszkaniec powinien teraz zachować szczególną czujność i stosować się do odgórnych wytycznych sanitarnych.
Służby w akcji: Tablice ostrzegawcze na granicach strefy
W związku z zagrożeniem, na terenie gminy Gryfino rozpoczęto montaż żółtych tablic informacyjnych z wyraźnym napisem: „UWAGA! WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW. STREFA OBJĘTA ZAKAŻENIEM”. W działania te aktywnie włączyli się druhowie z OSP Wełtyń, którzy wspólnie z pracownikami odpowiednich służb zabezpieczają teren.
Surowe nakazy i zakazy – co musisz wiedzieć?
Aby chronić gospodarstwa, wprowadzono szereg restrykcji. Hodowcy mają obowiązek trzymania drobiu w zamknięciu, tak aby ptaki nie miały kontaktu z dzikim ptactwem. Niezbędna jest rygorystyczna bioasekuracja: odkażanie rąk i obuwia przed wejściem do kurników oraz zabezpieczenie paszy i wody przed zanieczyszczeniem odchodami dzikich ptaków.
Jednocześnie wprowadzono surowe zakazy. Do odwołania obowiązuje:
- Zakaz organizowania targów, wystaw i pokazów ptaków.
- Zakaz polowań na ptactwo łowne oraz wypuszczania ptaków w celu odbudowy populacji.
- Zakaz korzystania z otwartych zbiorników wodnych przy hodowli drobiu.
- Zakaz przemieszczania drobiu oraz wywożenia nawozów naturalnych bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Apel do mieszkańców: Nie dotykaj padłych ptaków!
Służby przypominają: jeśli zauważysz padłego ptaka (dzikiego lub hodowlanego), pod żadnym pozorem go nie dotykaj! Samodzielne usuwanie martwych zwierząt stwarza ogromne zagrożenie epidemiologiczne. Wszelkie takie przypadki należy niezwłocznie zgłaszać:
- Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gryfinie: tel. 91 416 22 74
- Straż Miejska w Gryfinie: tel. 986 lub 91 416 20 11 (wew. 186/286)







Napisz komentarz
Komentarze