Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 lipca 2026 23:57
Reklama
Reklama
Reklama

Tydzień pod znakiem wsparcia i ognia: Podsumowanie działań strażaków w powiecie gryfińskim

Pożary suchych traw, ratowanie pacjentów wspólnie z pogotowiem i nietypowe działania przy zwalczaniu ptasiej grypy – strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Gryfinie mają za sobą niezwykle pracowity tydzień. Sprawdziliśmy statystyki z okresu od 16 do 22 marca, by dowiedzieć się, które rejony powiatu były najbardziej zagrożone.
Tydzień pod znakiem wsparcia i ognia: Podsumowanie działań strażaków w powiecie gryfińskim
Akcja strażaków.

Autor: igryfino.pl

Minione siedem dni w powiecie gryfińskim pokazało, jak szerokie jest spektrum zadań współczesnego strażaka. Od gaszenia pożarów traw, przez usuwanie skutków wiosennych wichur, aż po nietypowe działania sanitarno-weterynaryjne – funkcjonariusze PSP oraz druhowie OSP nie mogli narzekać na nudę.

Statystyka zdarzeń: Co działo się w powiecie?

Analizując dane, wyraźnie widać wzrost aktywności straży w drugiej połowie tygodnia. O ile poniedziałek i wtorek były stosunkowo spokojne (17 marca nie odnotowano żadnego zgłoszenia), o tyle czwartek (19 marca) przyniósł prawdziwy szczyt wyjazdowy.

Zestawienie interwencji według kategorii:

Rodzaj zdarzeniaLiczba interwencji
Pożary (trawy, śmieci, sadza, mieszkanie)6
Miejscowe Zagrożenia (drzewa, plamy oleju, windy, pomoc służbom)12
Wypadki i zdarzenia drogowe3
Fałszywe alarmy (systemy monitoringu)1
Szczegółowo wygląda to tak:

16.03.2026 r.

Gozdowice – Plama oleju na drodze wojewódzkiej

Sosnowo – Powalone drzewo na drogę powiatowej

17.03.2026 r.

Brak zdarzeń

18.03.2026

Chojna – Pomoc dla Pogotowia – zniesienie pacjenta do karetki

Dębogóra – Pożar sadzy w kominie 

Gryfino – System alarmowania w firmie JAEGER – załączona czujka

19.03.2026

Krzywinek – Samochód osobowy znajdujący się poza drogą – w rowie – brak osób poszkodowanych

Trzcińsko Zdrój – Samochód osobowy wypadł z drogi – jedna osoba poszkodowana

Krajnik Dolny – Pomoc dla Policji w zabezpieczeniu miejsca zdarzenia

Piasek – Pomoc dla weterynarii – opryskiwanie kurników po ptasiej grypie

Nowe Brynki – Pożar trawy

Puszcza Bukowa – Pożar śmieci w lesie 

Banie – Pożar trawy

Pniewo – Pomoc dla Policji na drodze wojewódzkiej w zabezpieczeniu miejsca zdarzenia po kolizji samochodów 

20.03.2026

Swobnica – Pożar mieszkania – brak osób poszkodowanych – użytkownik mieszkania sam sobie je podpalił

Gryfino – Otwarcie mieszkania na prośbę Policji

Rosnowo – Plama na drodze krajowej nr26 na odcinku około 1 kilometra.

Gryfino – Padnięte kormorany sztuk 11 przy ulicy Rybackiej.

 21.03.2026

Sobieradz – Przechylone drzewo na drogę gminną

Trzcińsko Zdrój – Pomoc dla pogotowia w zniesieniu pacjenta do karetki

Dłusko Gryfińskie – Pożar trawy

22.03.2026. 

Gryfino – Zacięta winda przy ul. Słowiańskiej na 3 piętrze

Chojna – Pomoc Policji – Siłowe wejście do mieszkania

Czego było najwięcej?

Największą grupę zdarzeń stanowiły tzw. miejscowe zagrożenia, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy innym służbom. Strażacy aż 6-krotnie wspierali Policję, Pogotowie Ratunkowe oraz służby weterynaryjne.

Niepokojącym zjawiskiem, charakterystycznym dla wczesnej wiosny, jest pojawienie się pożarów traw (Nowe Brynki, Banie, Dłusko Gryfińskie) oraz śmieci. Choć sezon wypalania dopiero się zaczyna, strażacy już teraz muszą walczyć z ogniem na nieużytkach.

Kluczowe wnioski z danych
  1. Straż jako formacja wspierająca: Dane pokazują, że straż pożarna jest "fundamentem" bezpieczeństwa – często wyjeżdża tam, gdzie inne służby potrzebują specjalistycznego sprzętu (siłowe wejścia do mieszkań, znoszenie pacjentów, zabezpieczanie miejsc kolizji).
  2. Zagrożenie na drogach: Kilka zdarzeń związanych z wypadnięciem aut z drogi (Trzcińsko Zdrój, Krzywinek) sugeruje, że mimo wiosennej aury, warunki na trasach powiatowych wciąż wymagają dużej ostrożności.
  3. Nietypowe zagrożenia biologiczne: Interwencja w Piasku (opryskiwanie kurników po ptasiej grypie) oraz znalezienie 11 padniętych kormoranów w Gryfinie wskazują na aktywne zaangażowanie straży w monitorowanie i zwalczanie zagrożeń epizootycznych w regionie.
  4. Czynnik ludzki: Zdarzenie ze Swobnicy, gdzie lokator sam podpalił własne mieszkanie, oraz pożary sadzy przypominają o konieczności dbania o stan techniczny przewodów kominowych i odpowiedzialność za własne mienie.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Rekord widjołłłłł 23.03.2026 17:10
Najnowsze nagranie z miejsca zdarzenia okiem filipińskiej kamery

czarny ptak 23.03.2026 16:44
11 kormoranów na Rybackiej? To brzmi niepokojąco. Czy wiadomo już, co było przyczyną?"

szok 23.03.2026 14:22
Ten gość ze Swobnicy co sam sobie podpalił dom to jakiś obłęd. Dobrze, że nikomu postronnemu nic się nie stało.

Łowca 23.03.2026 14:02
Smalcuś popija jabola pod biedronką w centrum

Pool 23.03.2026 13:07
Wypalanie trawy bardzo jest przydatne dla gleby, już nasi pradziadowie to wiedzieli, aczkolwiek niebezpieczne dla środowiska.

ech 23.03.2026 12:41
Znowu te trawy... Kiedy ludzie nauczą się, że wypalanie nic nie daje, a tylko niszczy przyrodę i angażuje straż?

Henia 23.03.2026 11:50
Szacun dla chłopaków za te akcje z wnoszeniem chorych do karetki. Często się o tym nie mówi, a to ciężka fizyczna praca!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: LU CYFER 13*52 676 Treść komentarza: BAJECZNIE PROSTE ALBO OŻENIĆ SIĘ Z LEKARZEM ALBO NIM ZOSTAĆ HA HA AHA JEST TRZECIA OPCJA ZAPISAĆ SIE DO KO HA HA AH KOLEJKA OLANA HA HA AHA Data dodania komentarza: 2.07.2026, 23:28 Źródło komentarza: Jak dostać się do lekarza? Wielu z nas stawia na znajomości. Miażdżąca ocena publicznej ochrony zdrowia Autor komentarza: paranoja Treść komentarza: Ta sytuacja idealnie pokazuje, że w Gryfinie leży komunikacja między instytucjami. Jeśli policja odsyła do PUK-u, a PUK pewnie czeka na oficjalne pismo od zarządcy drogi, to ucierpimy na tym my, mieszkańcy. Przecież ulewy powyżej 50 mm deszczu będą się powtarzać. Czy za każdym razem całe miasto ma czekać tydzień, aż ktoś łaskawie weźmie się za łopatę? Potrzebny jest jasny plan procedur kryzysowych. Data dodania komentarza: 2.07.2026, 22:54 Źródło komentarza: Kto posprząta po burzy? Policja kieruje do... PUK Autor komentarza: W. Treść komentarza: W Nowych Brynkach to już w ogóle dramat, asfalt zniknął pod błotem i jedzie się jak po polu. Data dodania komentarza: 2.07.2026, 22:54 Źródło komentarza: Kto posprząta po burzy? Policja kieruje do... PUK Autor komentarza: mik Treść komentarza: Czyli cały ten raban o otwieranie sklepów był tylko po to, żebyśmy po prostu robili zakupy innego dnia? Niezła rewolucja... Data dodania komentarza: 2.07.2026, 22:53 Źródło komentarza: Więcej transakcji, ale mniejsze wydatki. Jak niedziele handlowe zmieniły nasze nawyki zakupowe
Reklama Mrówka
Reklama
Reklama
Reklama