Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 08:44
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Można jeszcze złożyć lub zmienić PIT po terminie? Tak unikniesz kary

Termin na rozliczenie podatków w tym roku już minął. Na szczęście są przepisy, które pozwalają naprawić błędy i złożyć PIT po terminie albo odzyskać nadpłacony podatek.
Można jeszcze złożyć lub zmienić PIT po terminie? Tak unikniesz kary
Kto tego nie zrobił, może jeszcze to uczynić.

Autor: Canva

Wczoraj, 7 maja po godz. 21, po krótkiej przerwie ponownie ruszyła usługa Twój e-PIT. To pozwala spóźnialskim na złożenie „czynnego żalu”, a pozostałym na korektę, która otwiera drogę do odzyskania nadpłaconego podatku. 

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w ubiegłym roku roku aż 6 mln podatników skorzystało z automatycznej akceptacji swojego zeznania PIT, nie wprowadzając w nim żadnych zmian.

Pytania, na które szukamy odpowiedzi

Czas na złożenie deklaracji podatkowych minął 30 kwietnia. Zdecydowana większość podatników pamiętała o przesłaniu odpowiedniego formularza. Co jednak z tymi, który o tym zapomnieli? Albo jeśli okazało się, że nasz PIT zawiera błąd lub nie uwzględniliśmy wszystkich należnych nam ulg? 

Czy po terminie możemy jeszcze złożyć lub skorygować zeznanie podatkowe? Odpowiada Monika Piątkowska, doradczyni podatkowa z e-pity

Nie złożyłem PIT w terminie. Co mogę zrobić?

– Dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38 ratunkiem jest automatyczna akceptacja. Nawet jeśli zapomnimy wysłać zeznanie, przygotowane wcześniej formularze zaakceptują się automatycznie w rządowej aplikacji. Pod warunkiem, że nie zostały wcześniej złożone samodzielnie i nie zostały odrzucone – wyjaśnia Monika Piątkowska. 

Nie wszyscy mogą jednak liczyć na to rozwiązanie. 

– Podatnicy rozliczający się na innych formularzach niż PIT-37 i PIT-38, muszą pamiętać o obowiązku wobec fiskusa. Jeśli nie należymy do grona osób, którym automatycznie zaakceptowano zeznania roczne, i spóźnimy się z deklaracją, grozi nam kara grzywny za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe – przestrzega Piątkowska. 

Dla osób, których zeznanie nie trafiło do urzędu (i nie zostało zaakceptowane automatycznie), liczy się każda doba. Zwłoka generuje nie tylko ryzyko kary karno-skarbowej, ale i narastające odsetki od ewentualnej niedopłaty podatku. 

Co więcej, spóźnialscy tracą bezpowrotnie prawo do przekazania 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego

– Jeżeli nie złożyliśmy swojego PIT, powinniśmy jak najszybciej przesłać zaległe zeznanie i uregulować podatek wraz z należnymi odsetkami. Warto również złożyć czynny żal do urzędu skarbowego. Jest to szansa na uniknięcie konsekwencji karno-skarbowych w związku z popełnieniem przestępstwa lub wykroczenia skarbowego – dodaje doradczyni podatkowa z e-pity.

Jeśli wprowadzimy korektę, możemy zyskać wyższy zwrot

Złożenie deklaracji w terminie lub jej automatyczna akceptacja nie zamyka drogi do optymalizacji podatkowej. Błędy w obliczeniach czy odnalezienie faktur uprawniających do ulg (np. termomodernizacyjnej) to sygnał do złożenia korekty.

– Korekty możemy dokonać również wtedy, kiedy rozliczenie będzie dla nas korzystniejsze niż to pierwotnie złożone. Przykładowo, jeśli odnaleźliśmy fakturę dokumentującą zakup objęty ulgą termomodernizacyjną, możemy skorygować formularz i otrzymać zwrot – wyjaśnia Monika Piątkowska z e-pity.

Warto również podkreślić, że do 1 czerwca 2026 roku podatnicy mają czas na ewentualną zmianę numeru KRS organizacji pożytku publicznego w złożonych już zeznaniach. Samo złożenie deklaracji w terminie jest dopełnieniem formalności, ale raz wysłany dokument nie oznacza braku możliwości zmiany danych. Korekta to najprostsza droga do aktualizacji rozliczenia i przedstawienia stanu faktycznego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wywijas 10.05.2026 00:06
Zastanawia mnie tylko, jak urzędy podchodzą do drobnych błędów w kwotach przy korektach. Z doświadczenia wiem, że jeśli dopłacisz brakujący podatek z odsetkami od razu, to zazwyczaj nie robią problemów. Najgorzej to udawać, że tematu nie ma, bo odsetki karne rosną codziennie.

taa 09.05.2026 23:32
Ja tam zawsze czekam do ostatniej chwili, a potem stres. Następnym razem robię w marcu!

zdzislav pisdziaviec 10.05.2026 01:41
taa 09.05.2026 23:32
Ja tam zawsze czekam do ostatniej chwili, a potem stres. Następnym razem robię w marcu!
nie rvb wogvle i nie penkaj mam ci mvwic

A. Żmijewski 09.05.2026 12:30
Powinny byc ulgi pyr pyr podatkowe na zabytkowe żuczki pyr pyr pyr z dziada pradziada

milicjant gryfinsky 10.05.2026 01:42
A. Żmijewski 09.05.2026 12:30
Powinny byc ulgi pyr pyr podatkowe na zabytkowe żuczki pyr pyr pyr z dziada pradziada
i na nyski mylycyjne i nie ma to tamto

emek 08.05.2026 23:45
Autor słusznie zauważył, że korekta może być dla nas korzystna finansowo. Często w pośpiechu przed 30 kwietnia zapominamy o odliczeniach na internet czy darowiznach. System Twój e-PIT jest super, ale nie zawsze zaciąga wszystko automatycznie, więc warto usiąść do tego na spokojnie nawet teraz.

PITek GRYFINDZKI 08.05.2026 17:56
NIE MORZNA

hmm... 08.05.2026 12:57
Dobrze wiedzieć o tej uldze termomodernizacyjnej, muszę sprawdzić faktury jeszcze raz.

Captain Stopczyk 08.05.2026 18:30
hmm... 08.05.2026 12:57
Dobrze wiedzieć o tej uldze termomodernizacyjnej, muszę sprawdzić faktury jeszcze raz.
a skad ja im faktury wezme

Zamożny 08.05.2026 12:11
Ja nie płacę biorę wypłatę w kopercie pod stołem można moożna

zarobas gryfinsky 08.05.2026 18:36
Zamożny 08.05.2026 12:11
Ja nie płacę biorę wypłatę w kopercie pod stołem można moożna
no i tak mozna swiat doganiac reszta niech sie garba dorabia

Ogórek 08.05.2026 12:09
PITy nie z PITY grunże nie zgnity

prast 08.05.2026 10:51
Bardzo rzetelny tekst. Mało osób wie, że "czynny żal" działa tylko wtedy, gdy urząd sam nas wcześniej nie namierzy. Dlatego kluczowy jest czas – im szybciej złożymy papiery, tym większa szansa, że przejdzie to bez mandatu. Warto też pamiętać, że korekta to prawo, a nie przywilej, i można ją robić przez 5 lat.

ja 08.05.2026 09:54
Dzięki za info! Już myślałem, że po mnie, bo całkiem wyleciało mi to z głowy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pomocnik Strażnika Treść komentarza: Strażniku, zapraszam z aparatem na skrzyżowanie Pomorskiej i Orląt Lwowskich. Nagminnie parkują przy przejściu dla pieszych na łuku drogi, na wysokości linii ciągłej, zasłaniając widoczność. Największe asiory parkują w obrębie skrzyżowania. Wszystko to przy wolnych miejscach na parkingu przy Pomorskiej Data dodania komentarza: 24.06.2026, 08:16 Źródło komentarza: Samozwańczy strażnik Gryfina postrachem źle parkujących i... policjantów drogówki Autor komentarza: ALF Treść komentarza: ta słupki, jeden słupek kosztuje tysiaka , a gdzie maja parkować ?? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 08:11 Źródło komentarza: Samozwańczy strażnik Gryfina postrachem źle parkujących i... policjantów drogówki Autor komentarza: ALF Treść komentarza: parkują gdzie się da bo w tym najbrzydszym mieście na świecie co chwilę ubywa miejsc do parkowania , wszystkiego ubywa , miasto tonie , brzydnie z dnia na dzień Data dodania komentarza: 24.06.2026, 08:10 Źródło komentarza: Samozwańczy strażnik Gryfina postrachem źle parkujących i... policjantów drogówki Autor komentarza: A. Żmijewski Treść komentarza: Zasadniczo żuczek pyr pyr z dziada pradziada od czterdziestego piątego ma zarabiać ale przerobienie go na gaz jest nieopłacalne pyr pyr pyr Data dodania komentarza: 24.06.2026, 08:09 Źródło komentarza: Tanie LPG wygrywa z elektrykami. Polacy masowo szukają oszczędności na rynku wtórnym
Reklama Mrówka
Reklama
Reklama
Reklama