Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 20:46
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od dziś pijani kierowcy zapłacą fortunę. Kurs reedukacyjny droższy o 500 proc.

Masz znajomych, którzy lubią ryzykować? Przekaż im to, zanim będzie za późno. Od środy 24 czerwca wchodzą w życie rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców zatrzymanych pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Za obowiązkowe szkolenie trzeba będzie zapłacić małą fortunę, a bez niego odzyskanie prawa jazdy będzie niemożliwe.
Od dziś pijani kierowcy zapłacą fortunę. Kurs reedukacyjny droższy o 500 proc.
Nie warto, bo jest dodatkowe utrudnienie. Od dziś ten przymusowy powrót do szkolnej ławki będzie jednak wyjątkowo bolesny dla portfela.

Autor: Canva

Od dziś (24 czerwca) kierowcy przyłapani na jeździe po alkoholu lub narkotykach zapłacą dużo więcej. Koszt obowiązkowego kursu wzrośnie aż pięciokrotnie.

Od środy 24 czerwca 2026 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące obowiązkowego kursu reedukacyjnego dla kierowców, którzy zostaną przyłapani na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Najbardziej odczuwalna zmiana dotyczy kosztów szkolenia.

Cena kursu wzrośnie aż pięciokrotnie

Szkolenie muszą ukończyć osoby skierowane przez starostę po tym, jak zostaną zatrzymane za jazdę po wypiciu alkoholu, pod wpływem narkotyków lub innych środków działających podobnie do alkoholu. Jeśli kursu nie ukończą, to odzyskanie uprawnień może być niemożliwe.

Dotychczas kurs reedukacyjny kosztował 500 zł. Od środy 24 czerwca opłata wyniesie 2500 zł. Skąd tak wysoki, aż pięciokrotny wzrost?

Ministerstwo Zdrowia argumentuje, że dotychczasowa stawka 500 zł nie pokrywała rzeczywistych kosztów organizacji kursów. Nowa opłata ma umożliwić pełne sfinansowanie szkoleń prowadzonych przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego

Kierowcy będą uczyli się o tym, dlaczego piją i jadą

Kurs nadal będzie trwał 16 godzin i będzie rozłożony na dwa dni. W programie są m.in. zajęcia poświęcone wpływowi alkoholu i narkotyków na zdolność prowadzenia pojazdów, dlaczego kierowcy siadają za kółkiem, mimo że używali substancji odurzających, oraz mitów i błędnych przekonań dotyczących jazdy po alkoholu. 

Na liście tematów zajęć są też statystyki wypadków powodowanych przez nietrzeźwych kierowców, konsekwencji prawnych i społecznych takich zachowań, wreszcie zagadnienia związane z uzależnieniem, piciem ryzykownym i szkodliwym. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

A. Żmijewski 24.06.2026 19:56
Nic takie kursy pyr pyr nie dają bo to tylko dojenie kasy z ludzi. Tym ćpunom i ochlapusom pomogą tylko turnusy odwykowe i wszywki pyr pyr pyr.

Andrzej Tumanowicz ha ha ah 24.06.2026 16:35
budżet w polinie npięty jak baranie jaja... ha ha ah....

Kkuddłata 24.06.2026 11:51
Oosso Oosso cchoozzi Oosso cchoozzi

dobra zmiana 24.06.2026 07:39
Z perspektywy ekonomicznej to miało sens, skoro WORD-y dopłacały do interesu z publicznych pieniędzy. Skoro inflacja poszła w górę, a organizacja 16-godzinnego szkolenia z psychologiem kosztuje, to dlaczego uczciwi podatnicy mieli sponsorować kursy dla ludzi łamiących prawo? Dobra zmiana.

Ostry 24.06.2026 07:37
2500 zł? Oooostro, teraz to się odechce "jednego piwka" przed powrotem do domu.

plaster 24.06.2026 06:57
No i elegancko, w końcu jakaś konkretna kara! Może to kogoś nauczy rozumu.

Kasia 24.06.2026 06:50
I bardzo dobrze.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Mrówka
Reklama
Reklama
Reklama