Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 20:44
Reklama
Reklama
Reklama

Dopłaty do ciepła systemowego 2026. Komu przysługuje bon ciepłowniczy i jakie są progi dochodowe

Już od środy, 1 lipca 2026 roku, urzędy miast i gmin rozpoczną przyjmowanie wniosków o bon ciepłowniczy. To bezzwrotne wsparcie finansowe może przynieść Twojemu gospodarstwu domowemu nawet 3500 zł ulgi na rachunkach za ogrzewanie systemowe. Sprawdź, jakie warunki dochodowe musisz spełnić oraz jakie dokumenty przygotować, aby nie stracić szansy na te pieniądze – w niektórych przypadkach decyduje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”!
Dopłaty do ciepła systemowego 2026. Komu przysługuje bon ciepłowniczy i jakie są progi dochodowe
Masz ogrzewanie z sieci miejskiej i zastanawiasz się, jak obniżyć rachunki? Bon ciepłowniczy 2026 to nowa dotacja dla rodzin o niższych i przeciętnych dochodach.

Autor: Canva

Od środy 1 lipca 2026 r. urzędy miast i gmin będą czekały na wnioski. Bon ma pomóc rodzinom o niższych dochodach. Mogą one liczyć na spore dotacje.

To bezzwrotne wsparcie finansowe dla gospodarstw domowych korzystających z ciepła systemowego, którego cena wynosi nie mniej niż 170 zł za gigadżul. Ma pomóc w pokryciu części kosztów ogrzewania w blokach, kamienicach i mniejszych miejscowościach. 

Bon ciepłowniczy przysługuje wyłącznie odbiorcom ciepła z sieci ciepłowniczych. Ogrzewanie gazem, pelletem czy węglem nie kwalifikuje do dopłat.

Ile?

Wysokość bonu ciepłowniczego zależy od ceny ciepła, jaką ustaliło przedsiębiorstwo energetyczne, z usług którego korzystamy:

1000 zł – przy cenie od 170 zł do 200 zł/GJ,

2000 zł – przy cenie powyżej 200 zł do 230 zł/GJ.

3500 zł – gdy cena przekracza 230 zł/GJ.

Komu?

Żeby otrzymać pełną kwotę bonu, miesięczne zarobki netto nie mogą przekroczyć ustalonych progów:

3272,69 zł – dla gospodarstwa jednoosobowego,

2454,52 zł na osobę – w gospodarstwach wieloosobowych.

Jeśli zarabiamy nieco więcej, nie jesteśmy bez szans. Tyle że w ruch pójdą nożyce pod nazwą „złotówka za złotówkę”. Czyli kiedy przekroczymy dopuszczalny limit, nasz bon zostanie pomniejszony o kwotę przekroczenia.

Minimalna wypłata wynosi 20 zł.

Jak?

Wnioski można składać osobiści w urzędach gmin lub miast lub online przez e-PUAP z Profilem Zaufanym. 

Uwaga, każdemu gospodarstwu domowemu przysługuje tylko jeden bon. Jeśli jednak wnioski złożą dwie osoby z tego samego domu, pieniądze otrzyma ta, która zrobiła to pierwsza.

Do wniosku trzeba dołączyć:

  • rachunek lub zaświadczenie z ciepłowni potwierdzające cenę powyżej 170 zł/GJ,
  • dokumenty dochodowe (PIT, zaświadczenie z ZUS lub KRUS),
  • dane osobowe i numer konta bankowego.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

EJ 25.06.2026 16:56
Przez e-PUAP pójdzie szybko i bez stania w kolejkach w urzędzie gminy. Profil Zaufany znowu uratuje mi masę czasu.

PEC 25.06.2026 11:27
Kluczowa sprawa w tym programie to cena za gigadżul ze swojej ciepłowni. Trzeba dokładnie prześwietlić ostatnie faktury albo zadzwonić do spółdzielni. Jeśli stawka wynosi np. 199 zł/GJ, to dostaniemy 1000 zł, ale wystarczy, że cena wynosi 201 zł/GJ i wpada już 2000 zł. Różnica jest ogromna, dlatego warto pilnować tych zaświadczeń z ciepłowni, które trzeba dołączyć do wniosku. Bez tego ani rusz.

emerytka 25.06.2026 11:26
Zobaczymy...

Aśka 25.06.2026 10:56
Wszystko fajnie, ale diabeł tkwi w szczegółach. Próg 3272 zł netto dla singla i 2454 zł na osobę w rodzinie oznacza, że przy dzisiejszych pensjach i inflacji masa pracujących ludzi i tak się nie załapie. Dobrze chociaż, że uratowali sytuację tą zasadą „złotówka za złotówkę”, bo inaczej przekroczenie limitu o dychę pozbawiałoby ludzi tysiąca złotych pomocy. Ciekawe tylko, jak szybko urzędy będą to przetwarzać, skoro wnioski ruszają w środku lata.

Ewelina 25.06.2026 09:34
No i super, w końcu jakaś konkretna pomoc dla ludzi z bloków, a nie tylko wiecznie dopłaty do węgla czy fotowoltaiki na domkach. Od lipca od razu składam wniosek!

PK 25.06.2026 10:32
Pomyślności życzę! :)))

szwej 25.06.2026 09:34
Kociarstwo słyszy?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: A. Żmijewski Treść komentarza: W tej gminie nie ma już rzemieślników pyr pyr, więc to oczywiste z dziada pradziada, że powinno to być zasadniczo "rondo ogrodników" . A z szacunku dla tych wszystkich którzy pobudowali za Gierka folie w Żabnicy, Gryfinie, Krzypnicy, Pniewie i Szczawnie to nawet "Rondo badylarzy", bo to oni uczynili to miasto słynnym wówczas w Polsce i Zachodnim Berlinie miastem seksu i biznesu pyr pyr pyr Data dodania komentarza: 25.06.2026, 18:40 Źródło komentarza: Rondo ma od dziś nazwę. "Bo im się po prostu należało" Autor komentarza: widuchowiak Treść komentarza: Nic dziwnego, jaki radny, taka csla rada i wójt - który podporządkował sobie całą radę. Wiele skarg było na wójta i rada uznała skargi za bezzasadne.... Żałosne, że wróciły standardy Orweliwskie Data dodania komentarza: 25.06.2026, 18:38 Źródło komentarza: Czy radny jest bezkarny wobec prawa i mieszkańców? Zarzuty karne i wyciek danych - list czytelnika Autor komentarza: Gary123 Treść komentarza: Trzeba czytać dokładnie informacje ,patrzeć na znaki informacyjne a nie jechać na pamięć(bo tak jeździłem ) to nie będzie błądzenia. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 18:34 Źródło komentarza: Zamknęli przejazd bez wystarczającej informacji. Przebudowa potrwa dłużej Autor komentarza: kodex Treść komentarza: A co na to wójt. Przecież emu podlega Urząd! Data dodania komentarza: 25.06.2026, 18:06 Źródło komentarza: Czy radny jest bezkarny wobec prawa i mieszkańców? Zarzuty karne i wyciek danych - list czytelnika
Reklama Mrówka
Reklama
Reklama
Reklama