Uroczystość ta zgromadziła dumnych rodziców i mieszkańców, którzy oklaskiwali sukcesy młodego pokolenia. Przyznane stypendia to nie tylko wsparcie finansowe, ale przede wszystkim dowód uznania dla ogromnego trudu włożonego w rozwój własnych talentów. Gmina Cedynia po raz kolejny pokazała, że potrafi docenić i promować swoje najjaśniejsze diamenty.
Surowe kryteria i głosowanie rady pedagogicznej
Stypendium to wyjątkowa forma wsparcia przyznawana uzdolnionym uczniom w ramach Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży. Zgodnie z oficjalnym regulaminem, wyróżnienie to przyznaje osobiście burmistrz Cedyni na wniosek dyrektorów szkół, po wcześniejszym podjęciu stosownej uchwały przez rady pedagogiczne.
Aby otrzymać stypendium za wyniki w nauce, uczeń musi wykazać się średnią ocen minimum 5,00, co najmniej bardzo dobrą oceną zachowania oraz udziałem w konkursach kuratoryjnych lub innych konkursach edukacyjnych.
W przypadku stypendiów za osiągnięcia sportowe lub artystyczne, wymagana jest średnia minimum 4,0, co najmniej dobra ocena zachowania oraz wysoka lokata na szczeblu powiatowym, wojewódzkim lub ogólnopolskim.
Świadczenie to jest wypłacane raz w okresie półrocza, a jego wysokość wynosi 500 zł.
Zgodnie z regulaminem, w Szkole Podstawowej im. Leśników Polskich w Piasku Rada Pedagogiczna była uprawniona do zgłoszenia od jednego do dwóch kandydatów (ostatecznie stypendium otrzymała jedna uczennica). Natomiast w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Cedyni – do czterech. Ze względu na bardzo wysoką konkurencję i większą liczbę zdolnej młodzieży, rada pedagogiczna w Cedyni musiała przeprowadzić tajne głosowanie, aby wyłonić ostateczną czwórkę kandydatów do takich stypendiów.
Wspaniała czwórka z ZSP w Cedyni
W piątek 26 czerwca 2026 r. podczas Dni Cedyni - wielkiego święta gminy, stypendyści otrzymali pamiątkowe dyplomy wręczone uroczyście przez burmistrza Cedyni oraz przewodniczącego Rady Miejskiej. Z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cedyni na scenie stanęli:
- Szymon Brzuchacz (kl. 8a) – stypendium za osiągnięcia w nauce: Szymon to prawdziwy tytan wiedzy. W roku szkolnym 2025/2026 został laureatem wojewódzkiego Konkursu Historycznego oraz finalistą wojewódzkiego Konkursu Matematycznego, organizowanych przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. To jednak nie wszystko – zdobył tytuł laureata w ogólnopolskim konkursie „Konik Szachowy” (kategoria „Wieża”), dzięki czemu jego szkoła otrzymała prestiżową ZŁOTĄ TARCZĘ, plasując się w gronie 20% najlepszych placówek w kraju. Szymon posiada III kategorię w rankingu Polskiego Związku Szachowego (1600 pkt. ELO). Dodatkowo w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR uzyskał rzadki stopień BARDZO DOBRY (wyższy od laureata) z wynikiem 127,5 pkt, co udało się zaledwie 8 osobom w całym województwie! Jego średnia ocen z ostatniego półrocza to 5,38, a zachowanie – wzorowe.
- Laura Malcherczyk (kl. 7a) – stypendium za osiągnięcia w nauce: Laura osiągnęła spektakularny sukces, zdobywając tytuł laureatki III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Digital Wizards” jako jedyna reprezentantka województwa zachodniopomorskiego i jedna z zaledwie 16 osób w Polsce! Co więcej, dzięki jej osobistemu zaangażowaniu i koordynacji działań, szkoła wywalczyła tytuł „Złotej Szkoły NBP”, nagrodę „Złota Setka” oraz grant w wysokości 4000 zł w VI edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Złota Szkoła NBP” (konkurs z oficjalnej listy kuratoryjnej). Laura brała również udział w kuratoryjnych konkursach z Języka Polskiego, Matematyki, Języka Angielskiego oraz Biologii. Uczennica osiągnęła średnią ocen z ostatniego półrocza wynoszącą aż 5,54 oraz wzorową ocenę z zachowania.
- Nadia Portkowska (kl. 8a) – stypendium za osiągnięcia w nauce: Nadia to wybitnie wszechstronna uczennica. Jest finalistką wojewódzkiego Konkursu Biologicznego organizowanego przez Kuratora Oświaty oraz laureatką ogólnopolskiego konkursu Olimpus z języka angielskiego, w którym zajęła bardzo wysokie, III miejsce w Polsce. Poza nauką Nadia realizuje się artystycznie – reprezentuje gminę w zespole muzyki dawnej, koncertując m.in. w Kamieniu Pomorskim, Pelplinie, Bierzwinku czy Moryniu. Aktywnie działa w Samorządzie Uczniowskim, Poczcie Sztandarowym oraz angażuje się w akcje charytatywne. Półrocze zakończyła ze średnią 5,38 i wzorowym zachowaniem.
- Bohdana Honcharenko (kl. 6b) – stypendium za osiągnięcia sportowe: Bohdana udowodniła, że wysokie wyniki w nauce można genialnie łączyć z uprawianiem sportu na najwyższym, krajowym poziomie. Jej średnia z ostatniego półrocza to imponujące 5,67 przy wzorowym zachowaniu! Na macie karate nie ma sobie równych – w samym 2026 roku zdobyła I miejsce w konkurencji KUMITE U-12 oraz III miejsce w konkurencji KATA U-12 podczas Mistrzostw Polski Polskiego Związku Karate Kontaktowego w Opolu (25.04.2026 r.). Na swoim koncie ma także I miejsce w KATA i II miejsce w KUMITE na Ogólnopolskim Turnieju Kyokushin Karate w Kołobrzegu oraz tytuł mistrzowski (I miejsce w KATA, II miejsce w KUMITE) na Mistrzostwach Okręgu Zachodniego w Koszalinie.
Duma Szkoły Podstawowej w Piasku
Zwieńczeniem uroczystości było nagrodzenie reprezentantki Szkoły Podstawowej im. Leśników Polskich w Piasku. Stypendystką Rady Miejskiej została Amelia Dybka z klasy 8, osiągając bardzo wysoką średnią ocen i wzorowe zachowanie. Amelia swoją postawą, ciężką pracą i wybitnymi osiągnięciami godnie reprezentowała mniejszą placówkę naszej gminy, udowadniając, że mniejsze szkoły rodzą równie wielkie talenty.
Wszystkim nagrodzonym stypendystom, ich rodzicom oraz nauczycielom składamy najszczersze gratulacje i życzymy kolejnych tak spektakularnych sukcesów!
Wyjątkowo w tym roku władze gminy Cedynia, na wniosek dyrekcji Szkoły Podstawowej w Cedyni, dodatkowo wyróżniły jeszcze troje zdolnych uczniów, którzy osiągnęli sukcesy. O wyróżnionych napiszemy w kolejnym artykule.


Napisz komentarz
Komentarze