Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 kwietnia 2026 15:40
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Beata Pawlikowska ambasadorką Misji Przyrody

–Życie w harmonii z przyrodą jest bardzo ważne. Dlatego też wspieram ideę projektu „Misja Przyroda”. Myślę, że najważniejsze jest to, żeby uczyć dzieci szacunku do natury, bo wychowują się między betonem, komputerem a rośliną w doniczce i nie mają prawdopodobnie świadomości tego, że przyroda bez nas przeżyje, ale my bez niej – nie – mówi Beata Pawlikowska, ambasadorka projektu. – Chcemy też zachęcać dzieci do przygody, uważnego obserwowania świata, odkrywania i dostrzegania jego wspaniałości, a także rozwijania talentów pisarskich, fotograficznych, dziennikarskich i redaktorskich – dodaje.
Beata Pawlikowska ambasadorką Misji Przyrody
Jak uwrażliwić młodzież na przyrodę, rozwijając przy tym ich pasje i talenty? W jaki sposób efektywnie kształtować postawy proekologiczne od najmłodszych lat, a zdobytą wiedzę skutecznie wykorzystać w życiu codziennym? W odpowiedzi na te pytania powstał projekt edukacji ekologicznej „Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych”. Pasję przyrodników uczniowie będą odkrywać wspólnie z ambasadorką projektu – Beatą Pawlikowską, znaną podróżniczką i dziennikarką.
 
Misja Przyroda to projekt, który ma na celu uczyć młodych ludzi szacunku dla otaczającej ich przyrody. Młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów w czasie zielonej szkoły w parkach narodowych, wcieli się w rolę odkrywców i każdego dnia będzie poznawać skarby przyrody.  
 
Projekt „Misja Przyroda-Zielone Szkoły w Parkach Narodowych”, realizowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, to także okazja do aktywnego wypoczynku na łonie przyrody w polskich parkach narodowych. – By przeżyć niezapomnianą przygodę, wcale nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec świata! Polskie parki narodowe to bogactwo nieodkrytych szlaków, ciekawych okazów przyrodniczych i rzadkich gatunków biologicznych – mówi Marek Zagórski, Prezes Zarządu Fundacji EFRWP.
 
Jak wynika z badania CBOS „Wyjazdy wypoczynkowe i wakacyjna praca zarobkowa uczniów”  aż 68% dzieci z obszarów wiejskich nie wyjechało na wakacje w 2013 roku. Głównymi przyczynami były względy finansowe (73%) oraz brak zorganizowanych form wypoczynku (28%).
 
– W ramach tego projektu połączyliśmy naukę z aktywną formą spędzania czasu. Dzięki temu, damy młodzieży szansę zarówno na pogłębienie wiedzy w zakresie ekologii i przyrody, jak również możliwość wyjazdu do parku narodowego. Dla niektórych z nich, to jedna z nielicznych okazji do wypoczynku poza miejscem zamieszkania – dodaje Marek Zagórski.
 
Nabór do projektu „Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych” rozpoczął się
1 grudnia br. (o czym igryfino już informowało wcześniej). Szkoły do projektu są zgłaszane przez gminy. Aby zgłosić chęć udziału, należy wypełnić deklarację w formie elektronicznej i papierowej (dostępne na stronie www.efrwp.pl). Wersję papierową należy przesłać pocztą tradycyjną na adres Fundacji. Zgłoszenia są przyjmowane do 16 grudnia br. (decyduje data stempla pocztowego). Każda gmina może zgłosić jedną szkołę podstawową i jedno gimnazjum. 
 
Szczegółowe informacje nt. rekrutacji i projektu można znaleźć na stronie www.efrwp.pl 
 
O projekcie:
„Misja Przyroda-Zielone Szkoły w Parkach Narodowych” to cykl zajęć przyrodniczych, którego celem jest budowanie wśród młodzieży z obszarów wiejskich świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i kraju.
We wcześniejszych edycjach projektu, które były realizowane w 2013 i 2014 roku w 10 parkach narodowych, wzięło udział łącznie ponad 1100 uczniów. Jak pokazują wyniki ankiet, przeprowadzonych po zakończeniu zajęć, niemal każdy z uczniów  (99%) pogłębił swoją wiedzę i dowiedział się czegoś nowego o parku narodowym. Natomiast blisko 82% z nich poznało zwierzę, roślinę czy zjawisko przyrodnicze, którego wcześniej nie znało.
 
 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: zakupekTreść komentarza: aż 42% to i tak nieźle, myślałem, że będzie gorzej patrząc po koszykach w sklepachData dodania komentarza: 6.04.2026, 15:33Źródło komentarza: Raport o żywieniu. Polacy znają zasady zdrowej diety, lecz ich nie stosująAutor komentarza: ekonomiaTreść komentarza: Nie masz pojęcia o ekonomii - nie potrafisz obliczyć? Typowy urzędas, nie myślący o kosztach. Które ktoś ponosi tu i teraz - no ale co bezmyślnych to obchodzi?Data dodania komentarza: 6.04.2026, 15:31Źródło komentarza: Wielkie zyski z recyklingu. Sprawdź ile zarobił rekordzista i jakie są aktualne stawki kaucjiAutor komentarza: mążTreść komentarza: Moja żona tak udekorowała koszyczek, że baranek cukrowy miał lepszą fryzurę niż ja u fryzjera na święta!Data dodania komentarza: 6.04.2026, 15:30Źródło komentarza: Jajko jest symbolem Wielkanocy. Poznaj fascynującą historię i pogańskie korzenie wielkanocnej pisankiAutor komentarza: do głupca ponad normę 12.14Treść komentarza: Najgorsze, gry trafi się ktoś głupszy od Tumana... "śmieci wracają do recyklingu a my nie zaśmiecamy planety" - to było do jesieni możliwe, gdy wyrzucano ZGNIECIONE butelki do żółtych pojemników - szybko, wygodnie i tanio. I ekologicznie - bo zakręconej butelki się nie zgniecie, i zajmuje tyle samo miejsca, co pełna. A zakrętki zbierało się na cele charytatywne i znam osobiście ludzi w Gryfinie, którzy za zakrętki wysyłali swoje dzieci na turnusy rehabilitacyjne! Komu to przeszkadzało? Urzędasom i paru cwaniakom, którzy na tym zarobią. A my stracimy. Bo przecież teraz "do ceny napoju dolicza się kaucję" - ale przecież w tej cenie napoju już jest koszt opakowania!Data dodania komentarza: 6.04.2026, 15:29Źródło komentarza: Wielkie zyski z recyklingu. Sprawdź ile zarobił rekordzista i jakie są aktualne stawki kaucji
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama