Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Neonet 16-22.09.2019
Neonet 16-22.09.2019
Neonet 16-22.09.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019

Konflikt doprowadza do rezygnacji sołtysa

  • 16.11.2016, 17:51
  • Admin Admin
Konflikt doprowadza do rezygnacji sołtysa
Rada sołecka opublikowała list otwarty do burmistrza. Krytykuje władze gminy i pisze o rezygnacji sołtysa. Sołtys odcina się jednak od tego listu i podaje własne powody swojej decyzji.

-Bezpośrednią przyczyną mojej rezygnacji z funkcji sołtysa Starych Brynek są przyczyny osobiste. Chodzi przede wszystkim o inną wizję rozwoju wsi niż ma radny Zdzisław Kmieciak – mówi nam sołtys Jarosław Kardasz. –Nie mam zamiaru kopać się z koniem. W wyborach nie startowałem od pana burmistrza. Teraz nie chcę aby przez moją osobę mieszkańcy mieli problemy. Oficjalną rezygnację z funkcji sołtysa złożę w piątek, 18 listopada 2016 r. – dodaje Jarosław Kardasz.

 

W radzie sołeckiej Starych Brynek zasiadają: Dominik Szwarc, Józef Stasio i Ryszard Gondek. Poniżej przedstawiamy pismo, które w imieniu rady sołeckiej opublikował Ryszard Gondek.

 

LIST OTWARTY DO BURMISTRZA GRYFINA

Jarosław Kardasz rezygnuje z funkcji sołtysa sołectwa Stare Brynki. Poinformował o tym mieszkańców na ostatnim wiejskim zebraniu. Oficjalnym powodem rezygnacji jest brak współpracy z władzami gminy i radą gminy. Nieoficjalnie wiemy, że o tej decyzji przeważyły jednak względy osobiste.

Jarosław Kardasz jest osobą bardzo zajętą, intensywnie pracuje zawodowo. Nic dziwnego, że na zajęcie się trudnymi sprawami  wsi Stare Brynki po prostu nie ma czasu. Mieszkańcy gratulują Mu przedsiębiorczej energii ale jednocześnie czują się zawiedzeni bo liczyli, że jego gospodarność przełoży się także na inicjatywę potrzebną dla poprawy warunków życia mieszkańców wsi Stare Brynki.

 

Co teraz mamy?

Teraz mamy wieś, którą burmistrz Mieczysław Sawaryn określił jako „najgorszą w całej gminie”, z popegeerowskimi przyzwyczajeniami i pozostałościami, ruinami dawnej kotłowni , o której Gmina od wielu lat woli nie pamiętać. - „Jak tak ludzie mogą mieszkać?!”- przeraził się burmistrz Mieczysław Sawaryn podczas niedawnej krótkiej wizyty w Starych Brynkach. Obiecał mam wtedy, że dzikie wysypisko i ruiny należącej przecież do Gminy starej kotłowni wkrótce znikną z centrum wsi. Czekamy z niecierpliwością.

 

Sprzątnięcie ruiny i wyrównanie terenu nie sprawi jednak, że wieś, przy pomocy na przykład buldożera wypięknieje jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Naszej wsi potrzebny jest Gospodarz, który zadba o porządek. Trzeba jednak publicznie wytknąć niektórym ludziom dorosłym i dzieciom bałaganiarstwo, niedbalstwo, niechlujstwo i rzucanie śmieci gdzie popadnie, byle za siebie oraz to, co już zupełnie niezrozumiałe, że resztki kuchenne zamiast do śmietnika, niektórzy mieszkańcy bloków rzucają obok kubła! Inna rzecz, że śmieci wysypują się z przepełnionych kubłów, a pracownicy PUK-u ograniczają się tylko do opróżniania pojemników. To co im wyleci, zostaje na ziemi. Nikt tego nie sprząta. A kto powinien zadbać o czystość i higienę tych miejsc? Odpowiedź jest prosta. Każdy musi sprzątnąć po sobie! Przecież kubły na śmieci na prywatnych posesjach są czyste, to dlatego że każdy właściciel tego pilnuje. A gdy właścicieli jest kilku? No właśnie. I tu potrzebny jest gospodarz. Zarządca.

 

Może, zamiast przeznaczać sołeckie pieniądze na dyskoteki, paczki, cukierki i imprezy należałoby zatrudnić osoby odpowiedzialne za porządek? Zaboli wszystkich? Ale może zmobilizuje do dbania o to, z czego wszyscy korzystamy. Bo przecież każdy z nas chce mieszkać w miejscu czystym, bezpiecznym i pięknym. To już zresztą widać coraz częściej. Budują się nowe wille, remontują się stare domy, na ogrodach i działkach pojawiają się ciekawe aranżacje wypoczynkowe, wokół posesji coraz atrakcyjniejsze zagospodarowania terenu, na balkonach kwiaty. To dowodzi, że chcemy mieszkać pięknie. I chcemy być dumni z tego, że mieszkamy we wsi czystej i bezpiecznej, która naturalnie położona jest wśród pól i lasów, na uroczych terenach objętych NATURĄ 2000. Potrzebny nam jednak prawdziwy Gospodarz, który zadba o to co najważniejsze, zarządzi, zainspiruje i w gminie zawalczy o Nasze.

 

Sam nowy Gospodarz niczego jednak nie zrobi, tu potrzebna jest bezwzględnie współpraca i pomoc Władz Gminy Gryfino. Dość już mamy obiecanek: że może za rok, dwa czy pięć zostaną przejęte „drogi niczyje”, że doczekamy się unormowania prawnego terenów pomiędzy blokami osiedla. Teraz bowiem mieszkańcy wsi nie mogą nawet przeznaczyć środków z funduszu soleckiego na inwestycje na terenie zamieszkania. Oczekujemy od Pana Burmistrza Sawaryna osobistego i energicznego zajęcia się tematem, ustalenia z Radą Sołecką naszej wsi harmonogramu prac, przedstawienia mieszkańcom propozycji pomocy administracyjnych i finansowych gminy. Niejednokrotnie już udowodniliśmy, że potrafimy pracować na rzecz mieszkańców. Za przykład może służyć choćby organizacja Gminnych Dożynek i budowa Bulwaru nad Rzeczką gdzie społecznie, poświęcając swój wolny od pracy czas, z radością i zgodnie pracowaliśmy po to, by efekty tej pracy mogły służyć innym. Mieszkańcy Wsi pomogą na pewno przy każdej inwestycji ale tu potrzebne są także gminne środki finansowe, bo fundusz sołecki jest zdecydowanie za mały. Poprzedni Burmistrzowie od ponad dwudziestu lat obiecywali nam pomoc ale nie dotrzymali słowa. Pojawiali się we wsi Stare Brynki raz na cztery lata przy okazji wyborów i w efekcie zaniedbali swój gminny majątek. Czy obecny Burmistrz pójdzie w ich ślady? Doprowadzone do ruiny pozostałości kotłowni są wylęgarnią szczurów i pęczniejącym dzikim wysypiskiem. Są też ogromnym zagrożeniem dla dzieci i często dochodzi tu do różnych nieszczęśliwych wypadków.

 

Panie Burmistrzu Mieczysławie Sawaryn, na spotkaniu z mieszkańcami wsi obiecał Pan zajęcie się naszą sprawą. To co Pan zobaczył podczas wizji lokalnej także Pana zbulwersowało. Dlatego liczymy na Pana zainteresowanie. Czekamy także wszyscy z niecierpliwością na uchwalenie przez Radę Planu Zagospodarowania Przestrzennego i przejęcie przez Gminę terenów osiedla oraz ”dróg niczyich” w Starych Brynkach. W sąsiednich wsiach, na przykład w Gardnie, było to przecież możliwe. Dlaczego nie u nas? Liczymy także na zabezpieczenie na to środków finansowych w budżecie na 2017 rok. Nie chcemy więcej się wstydzić, że mieszkamy we wsi Stare Brynki w gminie Gryfino, o której mieszkańcy innych miejscowości mówią „Straszne Brynki”.

 

Co dalej?

Jarosław Kardasz obowiązki sołtysa sołectwa Stare Brynki będzie pełnił do końca roku 2016. Ostatnią Jego inicjatywą mają być zaplanowane mikołajki z paczkami dla dzieci. Natomiast z początkiem nowego roku staniemy przed wyborem nowego sołtysa. Czasu jest niewiele. Ta funkcja to ogromne wyzwanie. Zastanówmy się zatem nad osobą cieszącą się autorytetem mieszkańców, posiadającą chociaż podstawową wiedzę z zakresu administracji i zarządzania, komunikatywną i co bardzo ważne dysponującą czasem. Nie będzie to łatwe zadanie, ponieważ przeprowadzenie zmian we wsi bez wsparcia finansowego Gminy nie będzie możliwe. Liczymy na Pana pomoc Panie Burmistrzu.

Rada Sołecka Sołectwa Stare Brynki 

Admin Admin

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (57)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gość
gość 26.10.2017, 11:03
Jak to dobrze, że we wsi budują się nowe domy. Może w końcu w wiosce pojawi się gaz obiecany jeszcze za czasów najlepszego sołtysa (Kozłowski) jakiego miały Stare Brynki. Będzie jakieś 10 lat temu. Wszyscy następni to tylko popłuczyny skupiające się tylko na organizacji tzw. potańcówek trwających do 3 nad ranem.
TERMINATOR
TERMINATOR 26.11.2016, 14:24
I`ll be back!
glamour
glamour 22.11.2016, 14:34
G. Służy tym, którzy chcą przejąc schedę.
G.
G. 22.11.2016, 08:08
Szkada, bo nie sądzę aby to zamieszanie czemuś służyło.
czas ,przyszlosc .problem
czas ,przyszlosc .problem 21.11.2016, 11:17
jasnom popieramy konsultacje ,soltysa z mieszkancami poniewaz ile na zebrania przychodzimy co miesiac ,duza frekwencja i staranoscia ,aby rozwiazac bolaczki ,konflikty i problemy z urzednikami .w kfesti kopetencji urzedniczej z wladzami ,nie mozna bylo sie dogadywac ,alwer .kiedys zostaniemy sami sobie i bedzie ,poinczek .co dalej z nasza mlodzieza ,jest aktywna ,skoncertowana ,chaotyczna nie wie jak podazac swoim zadaniomi pozostaje wziasc sprawy w swoje rece mieszkancy ,.4,jedni narzekaja ,drudzy oblewaja,,
 z podkulonym ogonem
z podkulonym ogonem 21.11.2016, 09:42
jego gospodarność dla siebie nie przekłada się na pełnienie funkcji sołtysa , napisała Rada sołecka w liście otwartym i co z tym/////?
 z podkulonym ogonem
z podkulonym ogonem 21.11.2016, 09:28
Referendum się nie udało ,,,,bo udać się nie mogło,,,,, bo dobrego burmistrza nikt nie odwoła ,,, czekajcie na następne wybory ,,,,wytrwale i z wielką tęsknotą,,, żal was , żal .
Ziemowit
Ziemowit 21.11.2016, 09:12
Potworna zazdrość zżera ludziom resztki rozumu ,referendum nie wyszło i po przegranych wyborach nie potrafią panowie konstruktywnie działać ,nawet robiąc dywersję w sołectwach .
Wenancjusz
Wenancjusz 20.11.2016, 18:16
Ten radny karany za jazdę po pijaku w tym na sesję Gminy sobie przyjechał bez prawa jazdy. I znów radny !? Ciekawe.
czytelnik
czytelnik 17.11.2016, 21:07
Dokładnie Panie Feller. Cwaniaków forumowych wszechwiedzących nie brakuje. Na ciepłe posadce w urzędzie wszystko wygląda inaczej.
Tadeusz Feller
Tadeusz Feller 17.11.2016, 20:03
~podsumowanie | 17.11.2016, 13:34 x
Jak się podejmuje piastowania funkcji sołtysa to trzeba działać. Trzeba być kreatywnym, operatywnym a przede wszystkich trzeba umieć rozmawiać z ludźmi. Jak się chce to można zdziałać wiele a nie tylko oglądać się na urząd. Takie problemy jak porządki nikt za nikogo nie zrobi to należy do obowiązków mieszkańców a sołtys jest od tego żeby umiał ich do tego zmobilizować. Jak nie potrafi ogarnąć takich spraw to powinien odejść. Nikt nikogo na siłę nie zmusza do tego żeby być sołtysem. Funkcja sołtysa to służba i o tym należy pamiętać.

Nadajesz się! Kandyduj!

Jarek Pozdrawiam.
as
as 17.11.2016, 14:26
nie warto
as
as 17.11.2016, 14:25
Argumentacja rezygnacji soltysa jest typowym przykładem zazdrości i niepowodzenia w wyborach na radnych i nieudanym referendum pewnie dalej nosi w sobie złość.a jeżeli mieszkancy zwrócą sie do radnego z jakąkolwiek sprawą to pała nienawiścią. radnym się jest przez chwilę nie warto tak postępować bo to szkodzi ogół owi
podsumowanie
podsumowanie 17.11.2016, 13:34
Jak się podejmuje piastowania funkcji sołtysa to trzeba działać. Trzeba być kreatywnym, operatywnym a przede wszystkich trzeba umieć rozmawiać z ludźmi. Jak się chce to można zdziałać wiele a nie tylko oglądać się na urząd. Takie problemy jak porządki nikt za nikogo nie zrobi to należy do obowiązków mieszkańców a sołtys jest od tego żeby umiał ich do tego zmobilizować. Jak nie potrafi ogarnąć takich spraw to powinien odejść. Nikt nikogo na siłę nie zmusza do tego żeby być sołtysem. Funkcja sołtysa to służba i o tym należy pamiętać.
koles ,mieszkaniec
koles ,mieszkaniec 17.11.2016, 12:46
w sporach zetknietych z wladzami ,nie ma konca nie idzie rpozwiazeac kolejnych spraw ,dbalosci o ta opuszczona wies ,moze ich tylko po0straszyc i egzekfowac niezaleznosc i zapamietania kiedy i co ,zalezy na m ,aby ludzie i mieszkancy walczyli o swoija wies i sie zaczeli soba dogadywac i rozwiazac kfestie formalne ,ile naszych [ pieniedzy poszlo na remonty ,oswietlenie ni na mikolajkitegoroczne ,opadaja recenam ,prosimy o systemowe ,zwalczania spraw z urzedem.,umig,,dziekuje,
gość
gość 17.11.2016, 10:50
brawo Zenek i Ona!!! co do radnego to lepiej się nie wypowiadać!
zaangażowana
zaangażowana 17.11.2016, 08:57
Trzeba przyznać, że były radny i już były sołtys był dobrym organizatorem. Będzie nam go brakowało. Mam nadzieję, że nie odmówi pomocy jak się do niego zwrócimy.
Ich und Du
Ich und Du 17.11.2016, 08:56
Soltysa, Zenka, mieszkancow Starych Brynek przepraszam za ostatni. wpis

" W gminie w wydziale inwestycji kochani urzędnicy tylko wynajdują błędy ale żeby pomóc, podpowiedzieć. Zapomnijcie. Ci ludzie sami się boją i nie zawsze są kompetentni."
Ich und Du
Ich und Du 17.11.2016, 08:40
No tak, dobro mieszkancow to nie tylko imprezy, fotki , spotkania.
Bierzcie sprawy w swoje rece.
Nie tak trudno zebrac sie i posprzatac swoja wioske.
Radny, Rada Solecka zorganizuje sprzet do sprzatania, rekawice i worki na smieci.
Burmistrz jest za, czy nie?
Kobitki ugotuja grochowke.
Bedzie u was czysto i przyjemnie.


mores
mores 17.11.2016, 08:25
Popieram radnego Kmieciaka bo nie patrzy kto rządzi tylko jak pomóc mieszkańcom. Taki radny nieupolityczniony to dobry radny.

Pozostałe