Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Neonet 16-22.09.2019
Neonet 16-22.09.2019
Neonet 16-22.09.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019

Liczy się każdy oddech. Dziękują mieszkańcom Gryfina i Żabnicy w sprawie informacji o Gryfskandzie

  • 09.03.2019, 17:00 (aktualizacja 09.03.2019, 17:35)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Liczy się każdy oddech. Dziękują mieszkańcom Gryfina i Żabnicy w sprawie informacji o Gryfskandzie Marian Mazurkiewicz
Na terenie b. Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego „Ustjanowa” w Ustrzykach Dolnych miały powstać fabryka węgla drzewnego i wytwórnia mas bitumicznych. Wszystko wskazuje na to, że wskutek stanowczego oporu społecznego do budowy tych groźnych dla ludzi i środowiska naturalnego zakładów nie dojdzie.

Do Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych 6 marca br. dotarło pismo od zarządu „Gryfskand” Sp. z o.o., informujące, iż spółka ta wycofuje się z budowy Zakładu Produkcji Węgla Drzewnego w Ustrzykach Dolnych. Kilkanaście dni wcześniej - 20 lutego br. - do wiadomości publicznej podana została informacja, że ustrzyckie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie wyraziło zgody na wydzierżawienie warszawskiemu „Jarpolowi” działki, na której spółka ta chciała zlokalizować wytwórnię mas bitumicznych. Oznacza to, iż te dwa destrukcyjne dla środowiska naturalnego oraz stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców zakłady nie powstaną.

Obie decyzje zostały podjęte przede wszystkim w wyniku zdecydowanego sprzeciwu wielu mieszkańców ustrzyckiej gminy i są zgodne z ich oczekiwaniami. Protest ów spotkał się także ze zrozumieniem i wsparciem ze strony wielu różnych instytucji, stowarzyszeń i środowisk.

Stowarzyszenie Proekologiczne „Czyste Ustrzyki Dolne” jako jeden z inicjatorów i koordynatorów tego sprzeciwu wyraża podziękowanie staroście bieszczadzkiemu Markowi Andruchowi, który od początku był przeciwnikiem lokalizacji tych inwestycji na terenie Ustrzyk Dolnych i w różny sposób wspierał nasze poczynania.

Nasze stowarzyszenie wespół ze starostwem zwróciło się do Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. z prośbą o rozszerzenie na ustrzycką gminę akcji „Przyłącz się, liczy się każdy oddech”. Pozytywna reakcja spółki sprawiła, że 25 lutego dyrektor Oddziału PSG w Jaśle Adam Pęzioł przekazał samorządowi powiatu nowoczesne urządzenie do monitoringu powietrza, które zostało zamontowane w Zespole Szkół Licealnych w Ustrzykach Dolnych. Wcześniej z budżetu powiatu bieszczadzkiego zakupione zostały cztery podobne urządzenia, które umieszczono na budynku starostwa, na szpitalu powiatowym, na Bieszczadzkim Zespole Szkół Zawodowych i na Bieszczadzkim Zespole Placówek Szkolno - Wychowawczych.

Swój brak zgody na budowę obu zakładów wyraziła Rada Powiatu Bieszczadzkiego. Podobny wydźwięk miała również uchwała Rady Powiatu Leskiego.

O naszym proteście i jego przyczynach byli poinformowani marszałek Sejmu Marek Kuchciński i podkarpaccy parlamentarzyści (szczególne zainteresowanie wykazali posłowie na Sejm RP Bogdan Rzońca i Robert Majka), a także marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Z nieocenioną pomocą merytoryczną przyszli pracownicy naukowi z Ośrodka Naukowo - Dydaktycznego Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych, spośród których najmocniej zaangażowali się dr Tomasz Winnicki i Adam Szary.

Mogliśmy także liczyć na wspomaganie ze strony Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze (bardzo aktywny i kreatywny dr Antoni Kostka), Stowarzyszenia Miłośników Osiedla Turaszówka SMOT, Stowarzyszenia Ustyan, Związku Wysiedlonych H-T, Blokady „Dość Trucia”, Inicjatywy Dzikie Karpaty i Fundacji Bieszczadzkiej, grupy przewodników bieszczadzkich, właścicieli pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych, prywatnych przedsiębiorców i zespołu KSU.

Bez echa nie przeszły też oświadczenia WWF - Polska i Greenpeace - Polska, które zadały kłam niektórym stwierdzeniom przedstawicieli „Gryfskandu”.

Z pewnością niemałą rolę w nagłośnieniu naszego protestu odegrały także środki masowego przekazu i profile w mediach społecznościowych. Podziękowania należą się tym, które starały się rzetelnie wyjaśniać jego przyczyny i cele. Są wśród nich m.in. Stowarzyszenie „Nasze Połoniny”, „Gazeta Prawna”, „Smoglab”, „Nowiny”, „eGryfino”, igryfino.pl, wyborcza.pl, Korsosanockie.pl, Telewizja „Bieszczady”, Telewizja „Obiektyw”, „RADIOUD”, TVP 3 Rzeszów, Radio Rzeszów, Radio „Via”, „Bieszczady Photography”, „Ustrzyki Społecznie”, „Bieszczady”, „Bieszczady.pl”, „Bieszczadzka Brać” oraz „Ustrzyki Dolne i okolica”.

Ważnym momentem były także konsultacje społeczne w sprawie „Studium uwarunkowań i kierunków rozwoju gminy Ustrzyki Dolne”. Wskutek stanowczości ich uczestników udało się wprowadzić do tego dokumentu zapisy, które powinny zapobiec lokalizacji na terenie naszej gminy zakładów z groźnymi dla ludzi i przyrody technologiami. Warto też wspomnieć o rezolutnej wypowiedzi przewodniczącego Młodzieżowej Rady Gminy Michała Szczęsnego.

Naszą wiedzę o uciążliwościach i zagrożeniach, będących wynikiem funkcjonowania zakładów „Gryfskandu”, bardzo wzbogacili mieszkańcy Żabnicy, Gryfina i Hajnówki, z którymi nawiązaliśmy kontakty i którzy przekazywali nam na bieżąco wiadomości, filmiki, skany dokumentów i wyniki pomiarów jakości powietrza. Im wszystkim jesteśmy bardzo wdzięczni, bez ich dokumentów, filmów, wiedzy i doświadczenia trudno byłoby argumentować co może powstać u nas. Dziękujemy – jesteśmy razem i teraz razem będziemy ich wspierać!

Pod petycją i protestem, opublikowanymi w internecie, podpisały się ponad 4 tysiące osób nie tylko z Bieszczad, ale i z różnych stron kraju oraz z zagranicy.

Prawdopodobnie jednak najmocniej zadziałała zdecydowana postawa ponad 5 tysięcy mieszkańców ustrzyckiej gminy, którzy złożyli swoje podpisy pod petycją i protestem.

W zbieranie podpisów zaangażowało się kilkudziesięciu wolontariuszy - członków i sympatyków SP „CUD”, którzy wędrowali od drzwi do drzwi. Akcję tę ułatwiła też przychylność ks. dziekana Romana Szczupaka, który wyraził zgodę na przeprowadzenie jej pod kościołami w dekanacie ustrzyckim.

Wszystkim tym, którzy nam pomagali, i tym, którzy podpisali się pod petycją i protestem, a także tym, którzy zbytnio nie przeszkadzali w naszych poczynaniach, bardzo dziękujemy.

Jednak wydaje się, że na wszelki wypadek warto zapamiętać radę jednego z internautów: „Broń naoliwić, ale nie zakopywać głęboko. Taczek też nie chować.”

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (52)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Trzeci Oddech Kaczuchy
Trzeci Oddech Kaczuchy 14.03.2019, 09:37
Supermarket jest jak film taniej klasy b
Facet się pałęta w nim w nieciekawym tle.
Człowiek swoja pensję wziął, potem zaczął pić
I z zakupów wyszło dno. Zero czyli nic.

Wszyscy święci kasują w sklepie
Pensje lecą pod nóż
A ja włóczę się po markecie
Pustą kieszeń mam już.

W sklepie dzisiaj wszyscy, wszyscy święci mają bal.
optymista
optymista 13.03.2019, 10:52
A jednak mieszkańcy nie są zupełnie bezbronni. To budujące...
Ujawnić prawdę !
Ujawnić prawdę ! 11.03.2019, 00:29
Trzeba zrobić porządek z Doną Odrą i jej dymami, popiołami i zatruciem środowiska
......
...... 12.03.2019, 07:31
najlepiej zamknąć ZEDO,zamknąć "suchą deskę".a że ludzie nie będą mieli pracy? a kogo to obchodzi.Wziąć sprawy w swoje ręce i eksploatacja śmietników .Tego chcesz?
do tych ze G.składu
do tych ze G.składu 11.03.2019, 09:12
Bredzisz. Co? Przegrana boli?
Mieszkaniec ud
Mieszkaniec ud 10.03.2019, 20:02
Mieszkańcy ustrzyk dziękują za wszystko co dla nas zrobiliście. Za pomoc za porady za wsparcie. To wy jesteście wielcy. Będziemy wspierać was w walce. Trzymamy kciuki za waszą wygrana.
Ustrzyki
Ustrzyki 10.03.2019, 19:55
Trzymajcie się!!! Ustrzyczanie są z wami!!! Musi się udać! Życzymy wam tego z całego serca!!! Dziękujemy za wszystko co zrobiliście dla nas!!!!
Hela
Hela 10.03.2019, 18:44
Heniu ja nawet pobzykałam!!!
dym z...chmur
dym z...chmur 10.03.2019, 10:23
Ale firma znalazła sobie adwokata. Wstyd!
pop
pop 10.03.2019, 10:15
Zaczadziło przy pakowaniu węgla drzewnego cymbała z chmur i bzdury wypisuje.Wstyd nam za niego .
górnik z chmur
górnik z chmur 10.03.2019, 19:08
(...)
Nie używaj wulgaryzmów i nie stosuj wyzwisk. Komentarz usunięty
GÓRNIK Z CHMUR
GÓRNIK Z CHMUR 10.03.2019, 09:25
JAK GŁOMBY NIE BEDZIECIE SMIECI PALIC,BUTELEK OPON I STYROPIANU TO I POWIETRZE CZYSCIEJSZE BEDZIE,,,Z WIELU KOMINÓW W DOMACH GORZY SMRÓD JAK Z FABRYKI,,,ZAMKNIJCIE FABRYKE A POTEM UTRZYMUJCIE TYCH LUDZI CIU*E
Heniek
Heniek 10.03.2019, 09:17
dziś Dzień Mężczyzny,czy któryś z panów dostał od swej lubej chocby flaszkę?
małe co nieco
małe co nieco 10.03.2019, 10:47
Oj , Heniu Heniu :-) faceci mają święto codziennie
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 10.03.2019, 07:28
POZDROWIENIA DLA WOJTKA DEMBICZAKA ha ha ah orp toruń https://youtu.be/LYBud4hXJI8
Icek Skuurrrwwwennsonowicz
Icek Skuurrrwwwennsonowicz 10.03.2019, 09:20

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

przyjazny!!!
przyjazny!!! 09.03.2019, 22:09
działeczki taniutkie co i za co!!!!!były to się kupiło,oj ludki trzeba było obejrzeć i doględnie zobaczyć za co i gdzie się płaci a teraz to rozpacz prymitywków tylko pozostała-do kościoła o powietrze idźcie pomodlić się zdrowe-śmiechu warte te wasze pretensje!!!!!
górnik z chmur
górnik z chmur 10.03.2019, 07:11
masz kochany racje na 1110%
Rdosiowiec
Rdosiowiec 09.03.2019, 23:48
Czy to ważne kto ile zapłacił? Truje- to do zamknięcia do czasu aż nie będą spełniać wymogów.
GÓRNIK Z CHMUR
GÓRNIK Z CHMUR 10.03.2019, 09:49
twoja stara tez ci truje zebys nie cpał,,,to ja tez zamknij abo i zakop
brok86
brok86 09.03.2019, 20:57
Gratulacje Ustrzyki! Jesteście wielcy!
GÓRNIK Z CHMUR
GÓRNIK Z CHMUR 09.03.2019, 19:59
WEGLARZ Z RYBACKIEJ JAKIES Q FILTRY KUJOWE POKAZYJE ZAPYLENIE Z DROGI JAK KUJ CZEMU Q NIE GADAŁ O DRODZE A KIEŁBASKE Z GRILA ZRA FSZYSCY NAWET ZIMOCHY A FABRYKA PSZESZKADZA,,,PO CO WEGLARZ I INNE MILIONERY POKUPILI/PO TANIOSCI ZIEMIE ?? FABRYKA BYŁA JAK SIE BUDOWALI... PO KIEGO KUJA KUPOWALI???
Chmura z górnika
Chmura z górnika 09.03.2019, 20:46
а ты што дурак чуеш работу делай
górnik z chmur
górnik z chmur 10.03.2019, 07:14
paszoł von banderowcu
Konkret
Konkret 09.03.2019, 20:31
jak myślisz debilu ile kosztuje ziemia w Żabnicy, Gryfinie? po taniości? do końca życia nawet byś na część tego nie uzbierał co ludzie wydali tam na ziemię i domy. Więc zamknij pysk lumpie spod sklepu i żyj w syfie skoro to lubisz
górnik z chmur
górnik z chmur 10.03.2019, 07:21
sam jestes debil,,,za tiry w zabnicy sie lepiej wez synu qqrvy i wisielca i nalewke u rumowskiej wypij
Konkret
Konkret 10.03.2019, 10:19
Jak się wezme za tiry to gdzie ustami będziesz obslugiwal ukraincow ? Za co będziesz cpal i pił ?
górnik z chmur
górnik z chmur 10.03.2019, 19:14
ty sie wez za siebie,,(...) to bedziesz miał dopływ hemoglobiny i moze zaczniesz kumac,,,ale chyba nie bo dla ciebie diagnoza- (....) 

Część komentarza usunięta. administartor
górnik z chmur
górnik z chmur 10.03.2019, 07:17
pod sklepem to ty psi kuju siedzisz z jedynakiem i romkiem bez czachy a nikt im tam nie kazał kupowac rybacką ty kuju utwardzij bo tam wieksze zapylenie
Prezes
Prezes 09.03.2019, 20:08
Wracaj do wyciągania niedopałów z pieca. To nie przerwa
Krystian
Krystian 09.03.2019, 19:49
Walczcie o swoje! Każdy ma konstutucyjne prawa- nieważne czy mieszka obok truciciela czy nie. Uciążliwości związane z jakimkolwiek zakładem mają ograniczać się do ich działki. Koniec kropka!
Jesteśmy z Wami
GÓRNIK Z CHMUR
GÓRNIK Z CHMUR 09.03.2019, 20:02
A KIEŁBASKE Z GRILA PSI ***IE BEZ S LUBISZ ZREC?
niestety
niestety 09.03.2019, 19:52
My nie mamy wyrozumiałcyh wladz, takich dla ludzi.
Marian z Ustrzyk
Marian z Ustrzyk 09.03.2019, 19:37
Dziękujemy i jesteśmy z Wami!
z Żabnicy
z Żabnicy 09.03.2019, 19:53
Panie Marianie jesteście wielcy. Gratulacje!
Żul miejscowy
Żul miejscowy 09.03.2019, 18:58
Wali mi na dekiel,co robić co robić?
zwrócona koperta
zwrócona koperta 09.03.2019, 18:08
Ciekawe czemu burmistrz który wczesniej tak bardzo popierał tę dymiącą inwestycję nagle po reportażu w Polsacie zmienił zdanie?
 pol- sat
pol- sat 09.03.2019, 19:21
Hihihi prawdę piszesz, zmienił zdanie jak zawsze !
P burmistrz ( zresztą wicki również) panicznie boi się telewizji
Rasputin
Rasputin 09.03.2019, 18:11
Napoleon musi odejśc
pył
pył 09.03.2019, 17:59
A my z tym zostaniemy!
Marian z Ustrzyk
Marian z Ustrzyk 09.03.2019, 19:39
Damy radę. Jesteśmy z Wami...
Heniek
Heniek 09.03.2019, 18:01
To przynajmniej wykrusz...
Heniek
Heniek 09.03.2019, 17:48
Dziewczyny błagam was na kolanach,myjcie się,zmieniajcie majtki przynajmniej raz na tydzień a nie przewracacie na lewą strone a i tak jak jadę autobusem to czuć śledziarnią.Blagam
gonzago
gonzago 10.03.2019, 00:21
Po co dajecie aby konkurencja zamulała wam komentarze? Przecież oni robią to specjalnie!
Rysiu
Rysiu 09.03.2019, 18:02
dziewczyny lubią brąz,tra la la la la
śledz