Cud - Lilianna jest już w domu. Uratowano wcześniaka urodzonego poniżej teoretycznej granicy przeżycia

  • 10.06.2019, 18:50
  • Magdalena Knop rzecznik prasowy SPS ZOZ "Zdroje"
Cud - Lilianna jest już w domu. Uratowano wcześniaka urodzonego poniżej… Na zdjęciach m.in. pożegnalne zdjęcie Lilianny z personelem Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka szpitala "Zdroje"
450 g, 27 cm długości – tyle ważyła i mierzyła malutka Lilianna urodzona w 22. tygodniu ciąży. Jest najmniejszym i najmłodszym pacjentem w historii Szpitala „Zdroje”. Dziś 10 czerwca 2019 r., po 17 tygodniach pobytu na Oddziale Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka, dzielna „wojowniczka” opuściła ze swoją mamą szpital. To kolejny sukces szczecińskich neonatologów. Specjaliści ze „Zdrojów” uratowali wcześniaka urodzonego poniżej teoretycznej granicy przeżycia - ze względu na skrajnie niski wiek płodowy i masę urodzeniową.

Dziewczynka przyszła na świat 13 lutego 2019 roku w szpitalu w Gryfinie, w 22. tygodniu ciąży. To wiek określany jako „poza granicami możliwości przeżycia” noworodka. Maleństwo w trybie pilnym przetransportowane zostało specjalistyczną karetką neonatologiczną do szpitala „Zdroje” na Oddział Intensywnej Terapii Noworodka przy ul. Mącznej, gdzie przez kolejne 4 miesiące lekarze walczyli o jej życie.

Ta mała kruszynka była ogromnym wyzwaniem dla całego personelu medycznego.

-Dziecko zostało przyjęte na oddział intensywnej opieki medycznej w stanie hipotermii. Temperatura jej ciała wynosiła zaledwie 34 st. Celsjusza. Jej skóra okazała się być skrajnie wrażliwa. Każde, nawet najdelikatniejsze dotknięcie pozostawiało na niej ślad, a nieco mocniejsze skutkowało już zasinieniem. Dlatego Lilianna od razu została umieszczona na specjalistycznych materacach silikonowych przeciwdziałających odleżynom. Maleństwu założono dojścia centralne – cewniki do aorty oraz do żyły głównej dolnej dzięki czemu można było niemal całkowicie wyeliminować dotykanie wcześniaka przez kolejne, jakże ważne dni. Przez cewniki dziecko było żywione, stamtąd też pobierano krew do licznych badań diagnostycznych. Lilianna przebywała w specjalistycznym inkubatorze hybrydowym. W jego wnętrzu wilgotność sięgała 95% powodując, że wcześniak przebywał jakby we mgle. Miało to odzwierciedlać warunki panujące w macicy, jako że dzieci w tym okresie przystosowane są do życia w środowisku wodnym - informuje nas Magdalena Knop, rzecznik prasowy SPS ZOZ "Zdroje".

Kolejnym wielkim wyzwaniem dla lekarzy była wentylacja dziecka. Wcześniak na tym etapie rozwoju życia płodowego nie posiada jeszcze rozwiniętych płuc. Lilianna oddychała tylko i wyłącznie oskrzelami. Dlatego też w jej przypadku zastosowano wentylację oscylacyjną. Dziecko oddychało z częstotliwością 900 oddechów na minutę, dostarczając każdorazowo 1 ml powietrza (dla porównania dorosły człowiek oddycha z częstotliwością ok. 15 oddechów na minutę zaczerpując 0,5 l powietrza za każdym razem). Po kilku dniach noworodek został podłączony pod CPAP, a w 60. dobie życia został ostatecznie odłączony od respiratora, przechodząc na tzw. oddech własny.

W pierwszych dobach życia, oprócz karmienia sondą, dziecko dostawało minimalne ilości siary mamy. Jak określili lekarze – było karmione niczym pisklę, malutkimi ilościami wielokrotnie w ciągu dnia. Jak pokazały kolejne tygodnie - z bardzo dobrymi efektami, gdyż dziewczynka doskonale przybierała na wadze.

Dziś Lilianna waży 3,3 kg, mierzy 49 cm długości, a zgodnie z wiekiem ciążowym dopiero w ciągu najbliższych 2-4 tygodni powinna pojawić się na świecie.

Oddział Intensywnej Terapii Noworodka szpitala „Zdroje” ma bogate, 30-letnie doświadczenie w prowadzeniu najcięższych i najmniejszych noworodków. Każdego roku hospitalizowanych jest tu ok. 30 wcześniaków z masą urodzeniową poniżej 1 kg. Zgodnie ze statystykami 90% noworodków urodzonych poniżej 23. t.c. szybko umiera, a spośród tych, które przeżyją, kolejnych 90% ma bardzo poważne powikłania zdrowotne. Wśród takich wcześniaków jedynie 1 dziecko na 100 ma szanse na prawidłowy rozwój. I właśnie tym dzieckiem okazała się być cud-Lilianna.

Dzięki swej wewnętrznej sile połączonej z fachową, troskliwą opieką zespołu lekarskiego i pielęgniarskiego oraz doskonałemu zapleczu sprzętowemu, jakim dysponuje Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka, wypisano dziś maluszka w dobrym stanie zdrowia. Neonatolodzy, neurolodzy oraz okuliści są spokojni o jego dalszy rozwój. Dzielna pacjentka opuściła po południu z mamą szpital i udała się do domu do Gryfina, gdzie z niecierpliwością czekali na nią starszy brat i dziadkowie.

 
Lilianko - życzymy Ci przede wszystkim zdrowia oraz wszelkiej pomyślności! Bądź źródłem radości i siły dla najbliższych, a Twój uśmiech niech promienieje na twarzyczce każdego dnia!
 
Zapraszamy do obejrzenia krótkich nagrań z naszego spotkania z Lilianną i jej mamą oraz lekarzami w szpitalu "Zdroje":
 
loadingŁaduję odtwarzacz...
 
 
loadingŁaduję odtwarzacz...
Magdalena Knop rzecznik prasowy SPS ZOZ "Zdroje"

Zdjęcia (10)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

uznanie
uznanie 14.06.2019, 00:18
Brawo Wy!
chazn i zyd ha ha ha
chazn i zyd ha ha ha 11.06.2019, 18:35
https://youtu.be/6iecIpgCSuY?l… chwila prawdy ha ha ah
ajwaj aleluja i dop przodu
ajwaj aleluja i dop przodu 11.06.2019, 17:24
https://youtu.be/7hBPgzYN2d0?l… ha ha ah zgnilizna moralna
Ela
Ela 10.06.2019, 21:31
Naprawdę cud , nie mogą w to uwierzyć ze malutka przeżyła, to cud nad cudami, zdróweczka zdróweczka i jeszcze raz zdróweczka dla niuni .
......
...... 10.06.2019, 20:03
faktycznie cud i szczęście dla rodziców .Obyście nie natrafili na schody w słuzbie zdrowia .oby wasze dzieciatko rosło szczęśliwie
Henia
Henia 10.06.2019, 20:01
Powodzenia!
Danka
Danka 10.06.2019, 19:57
I tak trzymać!

Pozostałe