Są nowe pieniądze na zabytki

  • 01.05.2020, 19:00
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Są nowe pieniądze na zabytki
-Sytuacja w związku z pandemią koronawirusa jest trudniejsza, niż kilka miesięcy temu, ale utrzymujemy finansowanie prac przy zabytkach na zaplanowanym poziomie. Nie możemy zapominać o sferze, która określa naszą zachodniopomorską tożsamość. Zabytki są ważnym elementem historii tych ziem, składową atrakcyjności turystycznej regionu i obiektami, z którymi jesteśmy związani emocjonalnie – zaznacza marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Zabytkowe kościoły, cerkwie, pałace, zamki czy średniowieczne mury obronne. To tylko część obiektów, które przejdą prace remontowe lub zabezpieczające dzięki wsparciu Pomorza Zachodniego.  Zarząd Województwa zatwierdził listę 70 projektów. Łączna kwota pomocy to 1, 8 mln zł.

 

W tym roku lista zabytków, które przejdą prace liczy 70 pozycji. To więcej niż w zeszłym roku (67). Również łączna kwota wsparcia, 1,8 mln zł jest o 200 tys. zł wyższa niż zeszłoroczna.

 

Ze wsparcia województwa korzystają m.in. gminy, parafie, muzea, ośrodki kultury, stowarzyszenia, izby rzemieślnicze, gospodarstwa rolne, spółki oraz osoby prywatne. Do udziału w konkursie uprawniony był każdy podmiot posiadający tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.

 

Pomorze Zachodnie wspiera prace przy zabytkach od 2007 roku. Od tego czasu na ten cel powędrowało ponad 12 mln zł z budżetu województwa. To łącznie ponad pół tysiąca umów na przeprowadzenie prac lub przygotowanie niezbędnej dokumentacji.

do tej pory w naszym powiecie wykonano:

1. Wśród nich jest baszta więzienna w Kołbaczu (na zdjęciu). Na wykonanie dokumentacji projektowej remontu baszty dano 12 tys. zł .

2. Góralice, kościół rzymskokatolicki pw. św. Stanisława z XIII wieku. Odtworzenie pierwotnego pokrycia wieży kościoła - 30 tys. zł.

3. Krzymów, kościół pw. św. Józefa z II poł. XIII w., prace ratunkowe i konstrukcyjne wieży - 30 tys. zł

4. Renowacja XIII-XIV wiecznych murów obronnych w Mieszkowicach - 45 tys. zł.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

łatwe pieniądze
łatwe pieniądze 02.05.2020, 20:18
A Gryfino woli dostać z kasy miejskiej.
88
88 02.05.2020, 09:07
Kościół , plebania, baszta, resztka murów miejskich, to jedyne zabytki w Gryfinie ?
Skoro są zapędy na wyburzenie Pałacyku pod Lwami, oraz willi po starej komendzie Policji, to znaczy ,że te budynki nie są wpisane do rejestrów zabytków. Budynek Zalipia/Odysa w swojej górnej części też się rozsypuje od lat, ale WSS jakoś nie zamierza się angażować w renowację. Kaplica na cmentarzu jest już wyremontowana , czy dalej cegły lecą na głowę ? Pieniądze w 90% są przeznaczane na obiekty kościelne, to nie jest sprawiedliwe.
Wasza jaśnie niekompetencja.
Wasza jaśnie niekompetencja. 02.05.2020, 00:59
Gryfino nie potrzebuje pieniędzy i nie ubiegało się o środki na renowację zabytków. Zabytki takie jak pałacyk pod lwami, mury miejskie czy baszta będą rozebrane.
Smutna prawda.
Smutna prawda. 01.05.2020, 20:28
Czarno widzę przyszłość pałacyka
"Pod lwami"...Władze Gryfina chyba nie szczegolnie zainteresowani ratowaniem naszych zabytków..
Kuba
Kuba 01.05.2020, 19:29
Nie ma podpisu pod zdjęcie i nie wiadomo co to za zabytek.
A co z basztą bańską w Gryfin ?
A co z basztą bańską w Gryfin ? 02.05.2020, 01:02
Baszta więzienna w Kołbaczu. Znajdziesz w tekście. CZYTAJ !
ukryta informacja
ukryta informacja 01.05.2020, 19:32
W tekście znajdziesz co to za obiekt.

Pozostałe