Kto ze strażaków zyska, a kto straci?

  • 06.06.2021, 15:50
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Kto ze strażaków zyska, a kto straci? igryfino (arch.) Mariusz Sikora na jednej z imprez w gminie Moryń (skąd pochodzi).
Jeżeli nowe prawo wejdzie w życie, to w akcjach strażaków będą mogły uczestniczyć tylko jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, które przekształcą się w jednostki ratowniczo-gaśnicze. Nie wiadomo czy projekt ustawy o OSP obejmie także zawodowych strażaków. Nie wiadomo też kto będzie ponosił koszty za szkolenia PSP? A skąd będą pieniądze na straż? Nie wiadomo też co z pozyskiwaniem nowych członków.

Wiele kontrowersji wzbudzają założenia projektu ustawy o ochotniczej straży pożarnej. Sami strażacy twierdzą, że obecne warunki prawne nie są dla nich pozytywne, ale nowe warunki mają wiele luk. Przez wejście przygotowanej ustawy wielu zyska (np. ratownicy OSP mają otrzymywać dodatek do emerytury za wysługę lat),. Ale wielu straci. Pamiętamy sytuację strażaka z gminy Chojna, który podczas akcji stracił nogę. Teraz sprawa odszkodowań ma być uregulowana.

Unikat na tle Europy

Ochotnicze Straże Pożarne jest to największa ochotnicza strażacka formacja w Europie. Jej struktura jest unikatowa w skali państw członkowskich UE.

OSP funkcjonują w Polsce jako stowarzyszenia wg ustawy z 1989 r. W tym roku Związek OSP RP odchodzi 100-lecie swojej działalności (hasło obchodów to „100 lat w Jedności”).

Zarząd Główny Związku OSP jest przeciw

Wiadomo, że negatywną opinię na temat projektu ustawy przedstawił Zarząd Główny Związku OSP RP.

Zarząd Główny Związku OSP RP postanawia m.in. „Jednoznacznie negatywnie zaopiniować proponowane w projekcie ustawy o ochotniczej straży pożarnej rozwiązania w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz organizacji i zakresu działania OSP jako zagrażające bezpieczeństwu państwa i rujnujące dobrze funkcjonujący Krajowy System Ratowniczo Gaśniczy”.

-W uzasadnieniu do swojej opinii Zarząd zauważa problem np. braku reprezentatywności jednostek OSP w tej ustawie – nie mają one swojego przedstawiciela na poziomie krajowym i regionalnym. Zarząd zadaje także pytanie o formę nadzoru nad działalnością, gdyż w ustawie pojawia się zapis o nadzorze i kontroli wojewody oraz komendanta wojewódzkiego państwowej straży pożarnej na obszarze danego województwa – zauważa dr Mariusz Sikora. -Zatem rodzi się pytanie – Czy planowane tworzenie i funkcjonowanie jednostek ratowniczo-gaśniczych – JRG OSP będzie wyłączone z wpływu niezależnego i samorządnego stowarzyszenia OSP? Czy odejście od idei pozarządowej, ratowniczej i ochotniczej formacji w kierunku nowej formuły JRG OSP organizacji ratowniczej regulowaną ustawą i utożsamią z nadzorem i kontrolą realizowaną przez państwo? – pyta dr Mariusz Sikora.

Teraz mają być konkretne uprawnienia

Według nowej ustawy wiadomo konkretnie jakie uprawnienia i zadania będzie miało OSP. Mówi także o finansowaniu. Informuje także o zasadach członkostwa w tej formacji. Okazuje się, że w akcjach strażaków będą mogły uczestniczyć tylko jednostki OSP, które przekształcą się w jednostki ratowniczo-gaśnicze (JRG).

Czyli od wejścia w życie przygotowywanej ustawy tylko JRG OSP będą traktowane jako jednostki ochrony przeciwpożarowej. To rodzi konsekwencje. To oznacza, że jednostki, które nie przekształcą się w JRG będą zmuszone do zaprzestania swojej działalności. Będą też mogły przekształcić się w stowarzyszenia kulturowo-edukacyjne. To oznacza marginalizację. Te jednostki OSP nie będą już finansowane jak dotychczas.

Oni stracą finansowo i organizacyjnie

Obecna ustawa o ochronie przeciwpożarowej przewiduje finansowanie jednostek, które nie przekształcą się w JRG. Po wejściu ustawy takie jednostki straży stracą.

-Aspekt kosztów funkcjonowania ujęto w projekcie ustawy bardzo ogólnie, a co więcej koszty te miałyby być ponoszone przez samorządy gminne (które są pomijane w tej dyskusji), gdyż twórca ustawy (PSP) wychodzi z założenia, że ochrona przeciwpożarowa należy do zadań własnych samorządu terytorialnego – gminy. Warto wysłuchać głosu samorządowców jak oceniają zapisy finansowania nowego systemu ochrony przeciwpożarowej, który ma opierać się na JRG OSP - uważa dr Mariusz Sikora.

Wiele niewiadomych

-Słabością zaprezentowanej ustawy jest również całkowity brak odniesienia do kluczowego problemu systemu organizacji ratowniczych – pozyskiwanie nowych członków oraz działalność edukacyjna i szkoleniowa realizowana wśród dzieci i młodzieży np. wieloletnie doświadczenie OSP w prowadzeniu Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Projektodawca ustawy musi mieć świadomość procesów zmian demograficznych i społecznych, które będą też dotyczyły funkcjonowania JRG OSP - uważa dr Mariusz Sikora.

-Pojawia się kolejne pytanie – czy zadanie i finansowanie JRG OSP zostanie umiejscowione w zakresie poziomu krajowego środków UE – analogicznie do wsparcia udzielanego dla PSP i samorządy województw stracą wpływ na unijne fundusze na wsparcie JRG OSP? – mnoży pytania dr Mariusz Sikora.

A odpowiedzi na pytania na razie nie ma.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

tak to widzę
tak to widzę 07.06.2021, 18:55
Z tego co widać, to chcą ludzi kupić dodatkami do emerytury i podporządkować i upolitycznić straże.
OSP  PGR  GRYFINO
OSP PGR GRYFINO 07.06.2021, 16:19
DRUCH WOJTEK KRUTKOBORSKI Z DRUCHEM GOREJACYM KONAREM RADZĄ HA HA AH
druh
druh 07.06.2021, 16:03
ktoś zna opinie burmistrzów i wójtów na temat reformy osp szykowanej przez psp?
proste
proste 07.06.2021, 16:06
Zadowoleni bo już nie będą musieli dawać tyle kasy. Dostanie tylko JRG
strażak sam
strażak sam 07.06.2021, 18:22
czyli model niemiecki gdzie jest jedna centralna jednostka osp w gminie ciekawe czy jak w Polsce to sprawdzi, coś ktoś wie jak to u nas będzie wyglądało?
ukryta opcja niem.
ukryta opcja niem. 07.06.2021, 18:47
Czy ja dobrze czytam?! Jarek Kaczyński chce zarządzać OSP po niemiecku?!
henio
henio 08.06.2021, 00:28
oj tam zaraz będzie model hybrydowy osp
grom
grom 07.06.2021, 12:44
Szykuje się pogrom.
0,7
0,7 06.06.2021, 19:19
Dobrze gada, wódki mu dać!
XD
XD 07.06.2021, 18:26
Stawiam litra, że bedzie jak ten doktor mówi i tyle z tego wyjdzie i podziela osp na ratowników osp i tych strażaków co chodzą ze sztandarem na święta do kościoła i na procesje.
OSP
OSP 06.06.2021, 22:57
chłop ma rację ograją strażaków osp na kasie i podzielą.
druh
druh 06.06.2021, 23:08
Nic dobrego z tych zmian nie wydzie.
strazak y
strazak y 06.06.2021, 17:21
Trzeba teraz o to walczyć bo potem będzie za późno.
Fakty
Fakty 06.06.2021, 16:42
W czasie II wojny światowej osp i granatowa policja zasłynęły z współpracy z okupantem przy wyłapywaniu uciekinierów z pociągów śmierci i tzw. nagonek przy zachęcie katolicko narodowego kleru. Dzisiaj dziwny sposób wynagradzania strażaków ochotników za udział w akcjach, sprzyja podpaleniom traw, lasów, pustostanów itd. , To są bardzo duże pieniądze. Zadziwiają też liczne przypadki zaginięcia portfeli ofiar wypadków.
KSRG
KSRG 07.06.2021, 07:58
Baranku przykro mi takie głupoty czytać kompletnie nic nie wiesz o działalności OSP Wyobraź sobie wtej pustej główce jaką masz pali się 🏡 a PSP ma ze 20/30 kilometrów jak by nie my to nie ma co ratować. Oczywiście jak w każdej rodzinie znajdą się czarne 🐑
Ususuniemy te nadbudowy z Pawlakiem i przylepki
Ususuniemy te nadbudowy z Pawlakiem i przylepki 06.06.2021, 20:08
Nowe osp to będą patrioci katolicy broniący Polski przed lgbt. Zajmą się też narodowym wychowaniem drużyn młodzieżowych. Czyli nic nowego tylko będzie ściślejsza współpraca z państwem i kościołem.
grill
grill 06.06.2021, 17:21
Nie ma co patrzeć wstecz tylko do przodu!
memory
memory 06.06.2021, 19:20
Z historii trzeba wyciągnąć wnioski a nie tworzyć nową paramilitarna formację.
ognisko
ognisko 06.06.2021, 16:20
Będzie gorąco! Ufff!
xfunk
xfunk 08.06.2021, 00:30
a kto będzie gasił?

Pozostałe