W murach średniowiecznego miasta wskrzeszą dawne obyczaje

  • 22.06.2021, 14:45
  • Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
W murach średniowiecznego miasta wskrzeszą dawne obyczaje igryfino (arch.) Trzcińskie spotkania w historią 3 lata temu.
Były ważnym elementem średniowiecznej i renesansowej kultury rycerskiej oraz dworskiej, a także formą zawodów i sprawdzania umiejętności rycerza. To turnieje rycerskie, które także w tym roku będziemy mogli zobaczyć w jednym z miast naszego powiatu.

Trzcińsko-Zdrój w tym roku obchodzi 740-lecie nadania praw miejskich. Ze względu na jubileusz związany z regionalną historią miasta Fundacja Droga Lotha, poprzez organizację średniowiecznej wioski rycerskiej oraz zawodowych walk WMFC, zaprasza mieszkańców miasta do wspólnego świętowania tej rocznicy oraz poznania historii miasta i regionu w sposób wyjątkowy i niepowtarzalny.

 

- Co roku w spotkaniu tym uczestniczy ponad stu rekonstruktorów i odtwórców. Imprezę odwiedza blisko tysiąc widzów i turystów. To nie tylko prezentacja dawnych rzemiosł, ale także pokazy walk i tajniki działania machin oblężniczych. Wydarzenie jest prawdziwą gratką dla miłośników historii – mówi członek zarządu województwa Anna Bańkowska.

 

- Podobnie jak co roku planujemy przedstawić wioskę rycerską z wieloma różnymi warsztatami rzemiosł dawnych, pokazami walk wojów wczesnośredniowiecznych oraz widowiskowym turniejem późnośredniowiecznych walk rycerskich realizowanym we współpracy z międzynarodową ligą walk rycerskich WMFC. Ubiegłoroczna gala WMFC odbiła się bardzo szerokim echem nie tylko w Polsce, ale w całej Europie – mówią przedstawiciele Fundacji Droga Lotha.

 

Turniej zawodowych walk rycerskich federacji WMFC (World Medieval Fighting Championship) to największa międzynarodowa Zawodowa Liga Walk Rycerskich, która odbywa się w największych miastach w Europie i na świecie. Gale WMFC odbywały się między innymi w Moskwie, Monte Carlo, Mexico, Aguascalientes.

 

Impreza odbędzie się w Trzcińsku-Zdroju 26 czerwca br. w formule profesjonalnych walk rycerskich. Zawodnicy są dzieleni na kategorie wagowe. Walka trwa określone dwie lub trzy rundy, po dwie minuty każda. Bronią jest miecz lub tasak jednoręczny i tarcza. Punkty są zliczane przez sędziów i zapisywane po każdej rundzie, po ich podsumowaniu wyłania się zwycięzcę.

 

Wydarzenie wspiera Pomorze Zachodnie.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

bistro
bistro 27.06.2021, 09:58
Ale czy ci radni coś z tego wyniosą?
łucznik
łucznik 22.06.2021, 16:17
Pierwszy z lewej na zdjeciu to pan Krzysztof z Comitatusa !
Powała
Powała 22.06.2021, 15:51
Z tego małego na zdjęciu wyrośnie prawdziwy rycerz pełen cnót!
Krogulec
Krogulec 22.06.2021, 15:09
Czy będzie torturowanie? Jak tak to przyjadę.
brawo
brawo 22.06.2021, 14:59
I kolejna miejscowosc po Cedynio robi coś fajnego. A w Gryfinie cisza.
ogólnie
ogólnie 22.06.2021, 15:14
Ciężko jest tam, gdzie się wykańcza niezależne organizacje i niemal wszystko ma funkcjonować na podobieństwo jak państwach totalitarnych. Jak osłabione org. w takich miejscowościach mają same cokolwiek zorganizować? Leniwej władzy się nie chce a inicjatywa została spacyfikowana.

Pozostałe