Zimnowojenny most symbolicznie przekazany gminie. Czekamy na wypełnienie umowy przez Niemcy [FOTO, WIDEO]

  • 27.06.2021, 22:00
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Zimnowojenny most symbolicznie przekazany gminie. Czekamy na wypełnienie…
-Chcemy budować pogranicze przyjazne, otwarte i nigdy już niepodzielone drutem kolczastym – powiedział podczas otwarcia jednego z dwóch mostów na Odrze w Siekierkach marszałek Olgierd Geblewicz. Na otwarcie drugiej części, przedzielonej bramką, przyjdzie nam na pograniczu jednak jeszcze poczekać, aż z inwestycją upora się strona niemiecka.

W ten weekend nastąpiło oficjalne otwarcie polskiej części zmodernizowanej przeprawy Siekierki – Neurüdnitz. Na piknik zorganizowany na przedmościu zaproszeni zostali rowerzyści, a niektórym ułatwiono nawet przyjazd koleją. Wielu przyjechało samochodami. Parking jest (warto to wiedzieć) wzdłuż ścieżki za dawnym dworcem kolejowym w stronę wschodnią.

Oto jak wyglądał dojazd do mostu na początku imprezy zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski, Dyrekcję Parków Krajobrazowych i władze gminy Cedynia [FILM]:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Na scenie oprócz marszałka Olgierda Geblewicza wystąpili posłowie Grzegorz Napieralski, Arkadiusz Marchewka, Sławomir Nitras oraz Mariusz Majkut (konsul RFN w Szczecinie) i Tomasz Maksymiuk, projektant mostu. Oto co m.in. powiedział Olgierd Geblewicz:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Trochę historii i przyszłość..

Przypomnijmy tylko, że stała przeprawa przez Odrę Siekierki – Neurüdnitz została zbudowana pod koniec XIX wieku. Była częścią ważnego korytarza transportowego z i do Berlina. W 1945 roku Odra stała się niemiecką linią obrony. Została zniszczona przez wycofujące się wojska hitlerowskie. Po wojnie mosty tworzące przeprawę (ponad 700 m) odbudowano. Wykorzystywano je niemal tylko podczas ćwiczeń wojskowych. Po otwarciu granic most nadal był zamknięty. Symbolicznie otwarto go w latach 90., gdy był maraton z Bad Freienwalde po niemieckiej i polskiej stronie. W XXI wieku uzgodniono, że będzie tu kursowała drezyna. Projektu nie przeprowadzono, bo pomysł zablokował gniazdujący, do dnia dzisiejszego zresztą, gatunek sowy – puchacz.

Teraz mamy ścieżkę pieszo-rowerową i platformę widokową. Na drugą stronę przejedziemy - jak obiecał sekretarz stanu do spraw europejskich i pełnomocnik do spraw współpracy Polski i Brandenburgii Jobst Heinrich Ubbelohde – już tej jesieni. Czekamy!

loadingŁaduję odtwarzacz...

O otwarciu mostu pisaliśmy wcześniej tu:

https://www.igryfino.pl/wiadomosci/41780,w-sieci-olgierda-otwarcie-mostu-w-siekierkach-dla-rowerzystow-i-pieszych-turystow-foto

 

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (55)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Sambor
Sambor 28.06.2021, 20:19
Otwarcie z przytupem.
turysta row.
turysta row. 28.06.2021, 09:42
Oby zawsze pogoda dopisywała jak podczas otwarcia.
tęcza
tęcza 28.06.2021, 06:28

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

kosztorys
kosztorys 28.06.2021, 01:20
A ile to symboliczne przekazanie będzie kosztowało?
Łowca ajwajów
Łowca ajwajów 27.06.2021, 23:26
Widziałem jak menel kiedyś pytał się olgieta czy ma papierosa a on mu całą paczke kupił
ub wieczorek
ub wieczorek 28.06.2021, 11:29
TY zobacz na gregora i arturka ha ha ah coś im pozostało po sld ha ha ah tylko po co im siodełka ha ha ah

Pozostałe