Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 07:52
Reklama

Pozyskiwanie energii z wiatru, wody, słońca - piknik

Odnawialne źródła energii w życiu codziennym, segregowanie odpadów, pomiary jakości powietrza – to tylko wybrane tematy pikniku OZE, który odbędzie 24 września w ramach projektu INT 190 MoRE Modelowy Region Energii Odnawialnych Wysp Uznam i Wolin oraz Festiwalu Nauki 2021. Organizatorem wydarzenia jest Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie we współpracy z Regionalnym Biurem Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego jako liderem projektu wraz partnerami projektu.
Pozyskiwanie energii z wiatru, wody, słońca - piknik

Autor: wzp (archiwum)

Projekt MoRE służy analizie potencjału OZE w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem transgranicznej przestrzeni wysp Uznam i Wolin. Efektem współpracy polskich i niemieckich samorządów oraz naukowców ma być zielona transformacja przygranicznych obszarów, zwiększenie udziału energii odnawialnych w gospodarce, przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych. MoRE obejmuje działania eksperckie w zakresie planowania przestrzennego czy energetyki, ale również inicjatywy edukacyjno-promocyjne. Jedną z nich jest piknik OZE, który odbędzie się 24 września (piątek, godz. 9-16) na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT w Szczecinie (al. Piastów 50a, budynek i teren przed WBiIŚ).

 

Wydarzenie kierowane jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej, ale nie zabraknie atrakcji i dla najmłodszych, i dla seniorów. W programie pikniku są m.in. prezentacje wybranych technologii pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, pomiary jakości powietrza (z konkursem na najlepszą interpretację wyników), pokazy zastosowań termowizji, wyścigi łódek solarnych, rozgrywki „Mobiliady” (gry planszowej promującej transport publiczny i atrakcje regionu), kącik zero-waste, nauka segregowania odpadów, konkursy plastyczne, prelekcje na temat ekologii oraz debata oksfordzka dotycząca OZE.

 

- Pozyskiwanie energii z wiatru, wody, słońca przynosi ogromne korzyści dla środowiska, dla zdrowia mieszkańców. Jako Pomorze Zachodnie od lat wspieramy inwestycje w OZE - mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Obok wielkich projektów transformacji energetycznej ważna jest ekologia na co dzień, choćby segregowanie śmieci i oszczędzanie surowców. Dlatego mocno stawiamy na działania edukacyjne, świadomościowe, żeby wszyscy rozumieli zieloną transformację i angażowali się w nią na poziomie lokalnym.

 

Piknik OZE zapowiada się na arcyciekawą lekcję ekologii, z udziałem specjalistów od ochrony środowiska i przyjaznych środowisku technologii, ale będzie też okazją zaprezentowania założeń projektu MoRE oraz jego partnerów.

 

Partnerami projektu są: Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego (partner wiodący), Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Gmina Miasto Świnoujście, Gmina Międzyzdroje oraz Ministerstwo Energii, Infrastruktury i Digitalizacji Meklemburgii-Pomorza Przedniego (Schwerin, Niemcy).

Partnerzy stowarzyszeni: Uniwersytet Szczeciński, Państwowa Agencja ds. Energii i Ochrony Klimatu Meklemburgii Pomorza Przedniego (LEKA MV), gmina Wolin, Biuro Planowania Przestrzennego i Planowania Krajowego Pomorza Przedniego (AfRL), Powiat Vorpommern-Greifswald.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
oki 20.09.2021 10:23
Dla dzieciaków frajda.

Tomuś 19.09.2021 11:43
Proponuje pozyskiwanie energii z pierdów,wystarczy żreć trzy razy dziennie grochowkę albo kapusniak i w ten sposob bedziemy wytwarzać metan ktory nastepnie mozna magazynować w beczkach po tejze zżartej kapuscie albo od razu tym pierdowym metanem ogrzewać izby albo wykożystać do gotowania grochówy i kapusniaku w ten sposób mamy zakniety cykl wytwarzania wlasnej energii gazowej

postulat 19.09.2021 11:38
W każdej gminie powinien się takowy odbyć!

sauron 19.09.2021 11:10
jak nie bedzie wiatru to zamarzna hehehe

iranskie bajanie 19.09.2021 12:42
Prymitywie nie promuj ropy.

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama