Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 12:29
Reklama

Profesor Jerzy Tumiłowicz patronem Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej

Ogród Dendrologiczny w Glinnej (gm. Stare Czarnowo) ma patrona. Został nim profesor Jerzy Tumiłowicz - jeden z najznamienitszych znawców roślin drzewiastych w Polsce. Posadzone i pielęgnowane jego ręką drzewa rosną m.in. w Glinnej, był długoletnim (od 1971 do 2011 roku) opiekunem tego naukowego obiektu.
  • Źródło: Nadleśnictwo Gryfino
Profesor Jerzy Tumiłowicz patronem Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej
Zdjęcie przedstawia prof. Jerzego Tumiłowicza przy niezwykłym pniu metasekwoi chińskiej, rosnącej na terenie Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej (ze zbiorów prof. W. Danielewicza)
Twórcy niezwykłej kolekcji prof. Jerzemu Tumiłowiczowi – z pamięcią i wdzięcznością
 
Ogród Dendrologiczny w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza to jeden z najcenniejszych obiektów tego typu w Polsce. Słynie z unikatowej kolekcji drzew i krzewów, gromadzonej przez lata na jego niewielkiej powierzchni. Wszystko dzięki pasji i pełnej poświęcenia pracy prof. Jerzego Tumiłowicza – długoletniego opiekuna naukowego obiektu. Jego ogromna wiedza z zakresu dendrologii, doskonały projekt aranżacji przestrzeni i wiele lat wysiłków podejmowanych wspólnie z nadleśnictwem sprawiły, że ten wyjątkowy zakątek Puszczy Bukowej jest dziś jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicach Szczecina. Może również poszczycić się jednym z najcenniejszych w Polsce zbiorów egzotycznych gatunków drzew i krzewów, z których wiele było posadzonych po raz pierwszy na terenie naszego kraju właśnie w Glinnej.
 
Wyrażając wdzięczność profesorowi Jerzemu Tumiłowiczowi, 8 listopada 2021 roku Ogród Dendrologiczny w Glinnej zyskał patrona w jego osobie. Uroczystości nadania imienia towarzyszyło posiedzenie Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie”. Wzięli w niej udział udział członkowie Rady pod przewodnictwem prof. Ignacego Korczyńskiego, leśnicy z dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Andrzejem Szelążkiem, zastępcą dyrektora ds. Gospodarki Leśnej Krzysztofem Sieleckim, przedstawiciele świata nauki, Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego w osobach prezesa PTD dr. Marcina Kubusa oraz wiceprezesa dr. Grzegorza Nowaka.
Gość honorowy profesor Jerzy Tumiłowicz nie mógł niestety przybyć z uwagi na stan zdrowia. Jego sylwetkę i działalność naukową przybliżył prof. Władysław Danielewicz - sprawujący obecnie funkcję opiekuna naukowego kolekcji zgromadzonej w Glinnej. Nie zabrakło również wspomnień i życzeń wyrażanych na kartach pamiątkowej księgi i w listach, które zostaną przekazane prof. Tumiłowiczowi.
 
Jak napisała dr Katarzyna Marciszewska, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Botanicznego w liście adresowanym do uczestników uroczystości: "Niezwykle skromny, jako osoba, należy Pan Profesor Jerzy Tumiłowicz do grona zasłużonych nestorów naszego Towarzystwa i najznamienitszych znawców roślin drzewiastych w Polsce. Posadzone i pielęgnowane Jego ręką drzewa, rosną nie tylko w Glinnej, lecz także w rozlicznych zakątkach Polski, ciesząc swoim pięknem, rozbudzając ciekawość i dając możliwość poznawania drzew i krzewów niemal całego świata szerokiemu gronu miłośników przyrody".
 
Dla upamiętnienia tego niezwykle ważnego święta w sercu ogrodu, przy jednym z najpiękniejszych drzew kolekcji (metasekwoi chińskiej) odsłonięta została pamiątkowa tablica.
 
Podczas posiedzenia Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie”, które miało miejsce w 2018 roku inicjatywę nadania Ogrodowi Dendrologicznemu w Glinnej imienia prof. Jerzego Tumiłowicza przedłożyła długoletnia jej przewodnicząca – prof. Aleksandra Stachak. W liście skierowanym do członków Rady i przedstawicieli szczecińskich leśników podkreśliła ogromne zasługi J. Tumiłowicza dla polskiej nauki i Arboretum w Glinnej.
 
Praca J. Tumiłowicza nad tworzeniem kolekcji trwała nieprzerwanie od 1971 do 2011 roku (gdy z przyczyn zdrowotnych zmuszony był zrezygnować ze stałej opieki nad Glinną). W tym roku mija zatem 50 lat tej dendrologicznej przygody. W trakcie jej trwania Arboretum w Glinnej wzbogaciło się o ponad 800 gatunków i odmian egzotycznych drzew i krzewów. Często uzyskanych z nasion własnoręcznie zebranych przez prof. Tumiłowicza w trakcie dendrologicznych wypraw do odległych zakątków świata. Każdy z okazów, które tu trafiły, był pieczołowicie doglądany przez swojego opiekuna. Każdy posiada swoje miejsce w ogrodzie ale także w niezwykle starannie prowadzonej dokumentacji dendrologicznej, która jest dziś wzorem dla pracowników nadleśnictwa odpowiedzialnych za nadzór nad kolekcją. Obecnie z uwagi na stan zdrowia, prof. Jerzy Tumiłowicz, rzadko może odwiedzać „swój” ogród. Jest jednak w stałym kontakcie z pracownikami i istotne wieści o swoich podopiecznych otrzymuje na bieżąco.
 
Serdecznie dziękujemy Panu Profesorowi Jerzemu Tumiłowiczowi za niezwykły, pełen dendrologicznych cudów zakątek Puszczy Bukowej. Życzymy wielu długich lat życia w dobrym zdrowiu i jak najliczniejszych wizyt w Glinnej. W ogrodzie, który zawdzięcza Mu swój obecny, powojenny kształt i którego kolekcji jest Twórcą.

Zdjęcie przedstawia prof. Jerzego Tumiłowicza w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej (ze zbiorów dr. M. Kubusa)

Zdjęcie przedstawia uczestników uroczystości nadania imienia prof. Jerzego Tumiłowicza Ogrodowi Dendrologicznemu w Glinnej w dniu 8 listopada 2021 r. (fot. Zbyszek Pajewski)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
wiem 19.11.2021 22:01
Pięknie tam!

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama