Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 19:04
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Narodowe Święto 3 Maja. Tak obchodzono je przed laty [ZDJĘCIA]

Z pochodami kojarzy się raczej 1 maja, czyli Święto Pracy, a nie rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jednak lata temu i tego dnia organizowano przemarsze ulicami miast
Narodowe Święto 3 Maja. Tak obchodzono je przed laty [ZDJĘCIA]

Autor: NAC

Można to wszystko zobaczyć na zdjęciach, które przechowuje Narodowe Archiwum Cyfrowe. W jego zasobach znajdują się fotografie sprzed II wojny światowej i starsze. Dzięki temu każdy może się przekonać, jak 3 maja świętowano na przykład w 1916 roku.

To były nie tylko „statyczne” uroczystości. Organizowano także parady wojskowe i pochody.

Co do samego święta, to - przypomnijmy - jest ono starsze niż może się wydawać. Po raz pierwszy rocznicę uchwalenia Konstytucji zorganizowano już w 1792 roku. W czasie zaborów świętowanie tego dnia było zakazane, a karą była nawet zsyłka w głąb Rosji.

Sytuacja zmieniła się w latach 1916-1918. Wtedy Polacy świętowali coraz odważniej, a po odzyskaniu niepodległości w 1918 rocznica przyjęcia Konstytucji 3 Maja została uznana za święto narodowe.

W czasie wojny Niemcy nie pozwalali na czczenie rocznicy. Po wojnie święto nie wróciło. Zostało zniesione w 1951 roku.

Już na dobre Święto Narodowe 3 Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 r.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

2022 02.05.2022 11:04
Bitwa warszawska 1920 roku odbywa się teraz w okolicach Dombasu.

TO FAKT 02.05.2022 20:09
BARDZIEJ MASONSKI TEATRZYK DLA IDIOTÓW HA AH AH TERAZ RUSKICH NASYŁAJA NA UKRÓW JAK W 20 DZIESTYM POLAKÓW NA UKRÓW AH AHA H

zjedz ciastko 02.05.2022 21:51
Ulżyj światu, zjedz ciastko - skoro masz w sobie tyle pogardy dla tych, których krzywdzą inni a którzy NIC CI ZŁEGO NIE ZROBILI...

kołomoyski z chabadem lubawicz ??????? ha ha ah 03.05.2022 07:29
ciekawe kto przejmie ich majątki ha ha ah

heheh 02.05.2022 09:13
A u nas wtedy Dni Gryfina ;-)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: A. Żmijewski Treść komentarza: Brawo strażacy pyr pyr. Kwestia zasadnicza kiedy leniwy tercet i podległy mu PUK posprzątają z poboczy gminnych dróg te konary i gałęzie pousuwane przez strażaków z jezdni pyr pyr pyr Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:34 Źródło komentarza: Rekordowy bilans po burzach w powiecie gryfińskim. Strażacy interweniowali ponad 100 razy w kilka dni Autor komentarza: kruk Treść komentarza: Skala strat pokazuje, jak bardzo bezbronni jesteśmy wobec tak gwałtownych zjawisk. Straż pożarna z Gryfina i okolicznych OSP wykonała tytaniczną pracę, reagując błyskawicznie na zgłoszenia o zalanych piwnicach i powalonych konarach. Warto jednak wyciągnąć wnioski na przyszłość – regularna przycinka starych, schorowanych drzew przy głównych arteriach mogłaby zminimalizować ryzyko zerwania linii energetycznych czy blokady dróg. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:30 Źródło komentarza: Burza i ulewa w Gryfinie. Było krótko, ale są duże straty Autor komentarza: Jadwiga Treść komentarza: Współczuję temu Tuskowi bo mieć takiego za przeproszeniem szczura za partnera... Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:20 Źródło komentarza: Nawrocki czekał z odebraniem Orderu Zełenskiemu by zrobić Tuskowi na złość? Polityczna piaskownica, a interes Polski Autor komentarza: karaś Treść komentarza: Bez sensu. Kto ma wypić, ten i tak kupi wcześniej na zapas. Przecież to tylko napędzi szarą strefę. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: Zakaz sprzedaży alkoholu nocą. Czy przepisy obejmą cały kraj i co na to młodzi
Reklama Mrówka
Reklama
Reklama
Reklama