Zatruta woda z Odry wraz z martwymi rybami dotarła do naszego powiatu

  • 11.08.2022, 13:07
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Zatruta woda z Odry wraz z martwymi rybami dotarła do naszego powiatu Fot. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
Sprawa martwych ryb w Odrze skierowana została - po kilku dobrych dniach - do prokuratury. Fala z ekologiczną katastrofą dotarła już do brzegów naszego powiatu. W tej sprawi wypowiedział się dzisiaj 11 sierpnia 2022 r. wojewoda zachodniopomorski.

W nawiązaniu do licznych pytań i zgłoszeń dotyczących zaobserwowania śniętych ryb w rzece Odrze informujemy, że wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki polecił Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska, Zachodniopomorskiemu Państwowemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarnemu, Zachodniopomorskiemu Wojewódzkiemu Lekarzowi Weterynarii we współpracy z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Szczecinie, podjęcie pilnych i niezbędnych działań mających na celu obserwację, dokonywanie pomiarów terenowych, pobieranie próbek do badań ustalających wpływ na ekosystem i organizm ludzki.

Stan wody w Odrze na terenie województwa zachodniopomorskiego jest monitorowany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie na odcinku: od południowej granicy województwa zachodniopomorskiego do ujścia Odry

  • w ubiegłym tygodniu (w piątek 5.08.2022 r.) pobrane zostały próbki wody w 4 punktach Odry. W badanych próbkach stwierdzono podwyższoną zawartość tlenu w wodzie. Nie stwierdzono istotnych anomalii w chemizmie wody.
  • w poniedziałek (8.08.2022 r.) pobrane zostały kolejne próbki, by sprawdzić stan wody w Odrze. Stwierdzono wysoką zawartość tlenu w wodzie w punkcie poboru próbek w Widuchowej. Trwają analizy chemiczne pobranych próbek.

Do dnia 10.08.2022 r. na ww. odcinku rzeki Odry nie zaobserwowano obecności śniętych ryb. W żadnej z badanych próbek nie stwierdzono obecności mezytylenu. Nie zidentyfikowano żadnej substancji, która mogła być przyczyną śnięcia ryb, jednak wysoka zawartość tlenu w pobranych próbkach może wskazywać na obecność substancji utleniającej w wodzie.

Obecnie, pobierane są kolejne próbki wód rzeki Odry z miejsc wytypowanych, a także trwają badania laboratoryjne wykonywane przez Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Obserwowane rozmieszczenie zanieczyszczeń wody i śniętych ryb w Odrze wskazuje, że źródła zanieczyszczenia należy identyfikować na wcześniejszych odcinkach rzeki (poza granicami województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego).

Pod koniec lipca br. doszło do znacznego śnięcia ryb w górnym biegu rzeki Odry. Od tej pory pojedyncze martwe ryby pojawiają się na kolejnych odcinkach rzeki. Na początku miesiąca w okolicach Wrocławia, a w ostatnich dniach także na odcinku województwa lubuskiego. Stan rzeki jest objęty stałym monitoringiem, prowadzone są obserwacje i pomiary terenowe, a także pobierane są próbki do badań na obszarach działania kolejnych Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska – początkowo w górnym biegu rzeki, a od zeszłego tygodnia także na odcinku lubuskim i zachodniopomorskim.

O zaistniałej sytuacji powiadomione zostały Powiatowe Centra Zarządzania Kryzysowego starostw powiatowych przez tereny których przepływa Odra, z prośbą o poinformowanie gmin o bieżącej sytuacji oraz Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie.

W związku z zaistniałą sytuacją rekomenduje się powstrzymanie od korzystania z Odry w celach wędkarskich i rekreacyjnych do czasu ustąpienia zagrożenia.

WIOŚ w Szczecinie będzie informował o wynikach kolejnych badań.

 

Komunikat PGW Wody Polskie z 11 sierpnia 2022 r. o godz. 11:

Najtrudniejsza sytuacja na obszarze zarządzanym przez RZGW we Wrocławiu jest obecnie obserwowana w Słubicach w województwie lubuskim. Pracownicy terenowi i techniczni Wód Polskich Zarządu Zlewni w Zielonej Górze od godzin porannych biorą udział w wyławianiu martwych i śniętych sztuk na Odrze w tej miejscowości. Podobne działania są obecnie prowadzone w Cigacicach i Krośnie Odrzańskim, gdzie wspólnie z PZW odłowiono w ostatnich 2 dniach około 4 ton ryb, które przekazano do utylizacji.
 
Sytuacja bardzo powoli się stabilizuje i wraca do normy, ponieważ nie ma kolejnych sygnałów o nowych ogniskach występowania zjawiska masowego śnięcia ryb na innych niż wcześniej odnotowanych lokalizacjach Odrzańskiej Drogi Wodnej. Służby Wód Polskich niezmiennie prowadzą monitoring rzeki i reagują na wszelkie zgłoszenia w tej sprawie.
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (65)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

katastrofa
katastrofa 12.08.2022, 23:08
Pewnie sole rtęci. najcięższe opadły na dno. Inne płyną do Bałtyku. Mangan utleniacz i inne syfy też
Marie
Marie 12.08.2022, 16:43
Wojciech Wybranowski pisał dziś rano:
"Katastrofa ekologiczna w Odrze jest faktem i mam nadzieję, że winny zostanie surowo skazany
Wszyscy w PL piszą o rtęci, ale... zapytałem o to Min. Środowiska- Brandenburgii - i kilka minut temu padła odpowiedź - "jeszcze nie wiedzą, czekają na wyniki badań z laboratorium."

AKTUALIZACJA
Konferencja prasowa ministra środowiska Brandenburgii, godz. 15.40:

"Potrzebujemy teraz jasności co do substancji, które faktycznie znajdują się w tamtejszej wodzie". Dokładna przyczyna masowego wymierania pozostaje niejasna. Kombinacja kilku czynników, takich jak ciepło, niski przepływ wody i toksyny, jest możliwa, powiedział w piątek (12 sierpnia) brandenburski minister środowiska Axel Vogel (Zieloni)."
Trzeba zamknąć kąpieliska morskie
Trzeba zamknąć kąpieliska morskie 12.08.2022, 15:31
Zatajanie danych to zbrodnia. JAK *** przy Czarnobylu. RZĄDAMY PRAWDY,
Rząd debli
Rząd debli 12.08.2022, 15:26
Żeby ukryć skażenie spuścili wodę ze zbiorników retencyjnych do dna. W efekcie uwolnili metale ciężkie. Ten rząd to idioci. Trzeba zamknąć kąpieliska bałtyckie w ŚWINOUJŚCIU, MIĘDZYZDROJACH, MIĘDZYWODZIU,DZIWNOWIE,POBIEROWIE, TRZĘSACZU I REWALU. co dalej ? Zobaczymy... Są u nas w Gryfin. Padlina.
Rkrk
Rkrk 12.08.2022, 15:25
Robi się ciekawie bo jeżeli Niemcy się nie mylą i jest to zakażenie rtęcią to nawet zbliżenie się do wody grozi uszkodzeniami wewnętrznymi bo wszystko wtedy wdychacie zdechłe ryby i rtęć nikt nawet i tym nie ostrzega tym bardziej jak jest gorąco
Męczysław
Męczysław 12.08.2022, 13:33
Nasz sztab kryzysowy po wypiciu kafki i bużliwej naradzie postanowił nadal oczekiwać na wieści z centrali.

Hodowlom ryb na ciepłym kanale sugerujemy ich wypuszczenie na wolność.
lorneta z meduzą
lorneta z meduzą 12.08.2022, 22:50
MY po sztabie u Wodnika.
bigl
bigl 12.08.2022, 10:11
Niemcy są w szoku i twierdzą, że czegoś takiego w Odrze wcześniej nie widzieli. - Wszystkie ryby są martwe. Niezależnie od rodzaju czy wielkości - mówi nam Peter Breckling z Deutscher Fischerei-Verband e.V (Niemieckiego Stowarzyszenia Rybackiego).
POLDEK
POLDEK 15.08.2022, 22:14
TO ZA CO . BIORĄ PIENIĄDZE ODPOWIEDZIALNE SŁUZBY ZA BADANIE WODY NA CODZIEN , A MY KORZYSTAMY Z UJEN WODY CO DZIENNIE I KUPUJEMY RYBY U RYBAKÓW DO KONSUMCJI
moczykij
moczykij 12.08.2022, 08:44
Ponoć Niemcy w granicznym odcinku odry stwierdzili rtęć (interia)
Na ryby ....
Na ryby .... 12.08.2022, 01:51
To koniec rybackiej spółdzielni REGALICA. Wystąpcie o odszkodowanie do Wód Polskich
Ekologale nie z pisu.
Ekologale nie z pisu. 12.08.2022, 01:40
Ponieważ pis kłamie i kręci starając się ukryć największą katastrofę ekologiczną w historii Polski podam co ustalili Niemcy. Już pierwszego sierpnia kiedy ryby pokryły brzegi rzeki we Frankfurcie n/O. Wszczęto śledztwo kryminalne. Badania wykazały śmiertelne dawki rtęci. Stężenie było tak wysokie, że zarządzono ponowne badania, które potwierdziły te pierwsze. Polska odmówiła pomocy i pobrania zatrutej wody w Oławie i wyżej.. Rtęć przemieszcza się powoli i skaża środowisko na nawet sto lat. Niemcy spekulują, że to z Kędzierzyna Koźle.
ryba
ryba 11.08.2022, 23:33
no i już wiadomo!!! 2 tygodnie nasze Wody Pisowskie badały i nic nie wykryły. Urząd w Brandenburgii zbadał próbki i skala rtęci przekroczyła wszelkie bariery. Coś mi się wydaje , że znów ktoś chce coś pisowskiego zatuszować.
ja
ja 12.08.2022, 11:40
Jak można mieć tak zaczadzony umysł? Do ciebie docierają jakiekolwiek informacje czy jak tylko otwierasz oczy to myślisz o PiSie? Jak nic nie wykryli jak już conajmniej od 28 lipca było wiadomo, że coś jest nie tak i prkuratura i WIOŚ podjęły działania? Poza tym firma, którą podejrzewają o skażenie robiła to od co najmniej 2009 r. Wtedy też rządził PiS?
ryba
ryba 12.08.2022, 13:03
co ty trolu wygadujesz, palcem nie kiwnęli od lipca a okazuje się ze od marca kiedy rybacy przekazywali im pierwsze informacje. A w telewizji pisiory rozpowiadają ,ze nic niepokojącego się nie dzieje. Ba jeden nawet poszedł dalej i stwierdził, że to jakiś samorządowiec z PO zatruł rzekę. Jaki trzeba mieć zryty beret aby opowiadać, że od 2009 roku rzeka jest zatruwają. Widzę ze tylko TVP ogladasz wyjdź z domu i podejdź na brzeg rzeki, nie tylko do kościoła.
student
student 11.08.2022, 22:42
Nie znamy jeszcze całej skali zniszczeń środowiska, ale to co widać dziś jest olbrzymim ciosem.
M.
M. 11.08.2022, 22:38
Aż trudno uwierzyć jaka to katastrofa!
ryba
ryba 11.08.2022, 22:33
Przecież PIS nie ma czasu na takie bzdety i pierdoły jak zatruta Odra i snięte ryby!! PIS jest zajęty utrwalaniem waaaaadzy i patriotyczną i katolicką obroną koryt!!
Nick
Nick 11.08.2022, 21:48
Dolnośląskie to sowieckie skupisko repatriantów i najeżdżców lewackich , kto tam rządzi w samorządach , wiadomo gnidy lewackie, rząd ma wam ciągle pomagać , jak nie Warszawa zasyfia Wisłę tak wy Odrę , takie władze wybraliście , takie macie , rząd to nie karetka pogotowia , macie prezydentów swoich miast , ruszcie się do roboty i nie bierzcie przykładu z Tuska
do trolla
do trolla 11.08.2022, 22:39
Nick przestań jątrzyć sowiecka kur.o
ryba
ryba 11.08.2022, 22:29
pierwszy raz się zgadzam odnośnie wybrania władz- jakimi głąbami musieliśmy być aby wybrać taki rząd? Chyba komuś się sufit na łeb zawalił, aby głosować na ruskich roli i nieudaczników
Endżel
Endżel 11.08.2022, 21:24
Nie mają czasu się tym zajmować,
bo teraz muszą węgiel fedrować.
PARANOJA
PARANOJA 12.08.2022, 01:43
Węgiel przywiozą z Kuby zamiast cytrusów.
wędkarz Jacek
wędkarz Jacek 11.08.2022, 21:13
Podjeli trop:
Wody Polskie podejrzewają, że Odrę skaziły zanieczyszczenia z zakładów przemysłowych, które do rzeki mogły zostać spuszczone nielegalnie - wynika z nieoficjalnych informacji. W firmach, które mogły pozbyć się ścieków w ten sposób, trwają kontrole urzędników. Jak jednocześnie ustaliły Wody Polskie, skażenie Odry nie ma nic wspólnego ze śnięciem ryb w kanałach Gliwickim i Kędzierzyńskim.
ryba
ryba 11.08.2022, 22:29
i podobno nic z tego nie będzie bo najbardziej podejrzany jest zakład , w którym siedzą same pisiory.
ja
ja 12.08.2022, 11:40
Który to zakład?
ryba
ryba 12.08.2022, 13:04
Oława zakład celulozowy, była tam w czerwcu interwencja poselska
Sauron
Sauron 11.08.2022, 21:02
Niemcy jutro będą mieli swoje wyniki badań i będą się domagać odszkodowań
POLKA
POLKA 12.08.2022, 16:22
I DOBRZE WAM TAK PISIORSKIE NIBY RZADZACY !!! PLACIC I TO BARDZO SZYBKO !!!!! JESZCZE RAZ PISZE ,KARMA ZA TEN WASZ JAD W STOSUNKU DO NIEMIEC I NAS POLAKOW TU MIESZKAJACYCH WROCILA W BARDZO SZYBKIM TEMPIE!!!! O JUZ MATEUSZEK - KLAMCZUSZEK SZUKA WINNYCH !!!!!! NAPEWNO TO NIE SA NIEMCY ,ALE I TAK DLA „PIERWSZEGO SORTU“ BEDZIE PO CICHU „ WPAJANE „ ,ZE NIEMCY SA WINNI !!! 🇵🇱🇩🇪🌈PS.ICH WYBORCZE „ OBJAZDY „ ODBYWAJA SIE TYLKO DLA SWOICH I ZA ZAMKNIETYMI DRZWAMI I WLASNIE TAM BEDZIE TA ANTYNIEMIECKA PROPAGANDA !!!!!🇵🇱🇩🇪
i piszą o tym
i piszą o tym 12.08.2022, 01:46
Oni wyniki badań mają od10 dni.
cywilizacja
cywilizacja 11.08.2022, 21:54
I słusznie. Państwowe pisowskie służby miały sygnały od początku lipca.
Wierzę niemcom
Wierzę niemcom 11.08.2022, 21:40
I bardzo dobrze .Inaczej nasi jak zwykle co niewygodne to pod dywan...
A KONAR DALEJ GORE  HA HA AH
A KONAR DALEJ GORE HA HA AH 11.08.2022, 20:43
A KONAR GORE HA HA AH PUŁKOWNIK DERKACZ ZWALIŁ KONIA
Sauron
Sauron 11.08.2022, 20:21
To robota chyżegoryja.. *** *** ***
ryba
ryba 11.08.2022, 20:49
zastanawiam się, z czego składa się taki pisowski troll który wypisuje takie g...o . I sprawdziłem w tablicy Mendelejewa. Składa się z węgla , wodoru uranu i jodu. Jak ci to nic nie mówi zobacz sobie symbole w tej kolejności.

Pozostałe