Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 22:22
Reklama
Reklama
Reklama

Zalane działki. Spóźnione zamknięcie śluz czy nieszczelna zasuwa?

Mieszkańcy oraz właściciele działek przy ul. Czechosłowackiej oraz użytkownicy przystani OSiR w Gryfinie są bardzo zaniepokojeni występującymi tam podtopieniami. -Brak odpowiednich działań w celu zamknięcia śluz na czas, spowodował wlewanie się wody z kanału. To z kolei doprowadziło do znacznych strat materialnych. -Dopiero później zamknęli śluzy, po fakcie zalania i interwencji sztabu kryzysowego – informuje czytelnik i przysyła zdjęcia.
Zalane działki. Spóźnione zamknięcie śluz czy nieszczelna zasuwa?
Wiele działek przy ul. Czechosłowackiej w Gryfinie zostało zalanych wodą, powodując uszkodzenie altanek (fot. czytelnik igryfino).

-Wszystko, czego oczekiwaliśmy, to szybka reakcja służb odpowiedzialnych za kontrolę tamy i śluz. Niestety, brak odpowiedniej koordynacji doprowadził do sporych podtopień - mówi mieszkaniec Gryfina.

Wiele działek zostało zalanych wodą, powodując uszkodzenie altanek oraz utratę wartościowych przedmiotów. Mieszkańcy są zaniepokojeni i uważają, że sytuacji tej można było uniknąć, gdyby odpowiednie służby podjęły niezbędne kroki zamknięcia śluz odpowiednio wcześniej.

Po zamknięciu śluz po interwencji sztabu kryzysowego i strażaków, sytuacja wydaje się opanowana. Jednak mieszkańcy i właściciele działek będą musieli zmierzyć się z oczyszczaniem, osuszaniem i naprawą powstałych szkód. 

W piątek 5 stycznia 2024 r. przed godz. 20 władze gminy Gryfino wydały następujący komunikat:

W związku z wystąpieniem zagrożenia powodziowego na terenie Gminy Gryfino, spowodowanego trudną sytuacją hydrologiczną burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn z kierownikiem Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego Andrzejem Wiśniewskim dokonali sprawdzenia i oceny powstałej sytuacji kryzysowej.
🔹 W wyniku dokonanej wizji wystąpiono w trybie pilnym do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o zabezpieczenie nieszczelnej zasuwy.
🔹 Na najtrudniejsze odcinki wysłano jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych oraz funkcjonariuszy jednostki ratowniczo-gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie. W tej chwili pracują 2 pompy wysokiej wydajności.

Komentarz od redakcji:

Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i właścicielom działek powinno być najwyższym priorytetem dla lokalnych władz. Naprawa szkód i przywrócenie normalności w okolicy ul. Czechosłowackiej będzie wymagać czasu i współpracy wszystkich zainteresowanych stron.

Miejmy nadzieję, że ten incydent stanie się ważnym nauczycielem dla odpowiednich służb i przyczyni się do poprawy zarządzania i awaryjnej reakcji na podobne sytuacje w przyszłości.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

DAWAĆ BYKÓW Z WÓD POLSKICH HA HA AH 08.01.2024 20:16
KTO WYDOI TE KROWĘ HA HA AH

A. Żmijewski 08.01.2024 12:22
Jak mają tam ogrodowe kartofle rosnąć jak ciągle gniją bo je zalewa pyr pyr pyr i mnie krew też

klasyk 08.01.2024 09:47
Sytuacja jest dobra, ale nie beznadziejna.

wyczaiłam tygrysa, wykryłam smog 08.01.2024 10:44
Ważne że stabilna i ważne ze w g...

wyczaiłam tygrysa, wykryłam smog 08.01.2024 09:24
Po owocach ich poznacie. Trzej królowie są jak plagi egipskie, za szybko wydoili budżet, nie wystarczyło na śluzy. Dojną zmianę czas zastąpić dobrą zmianą, trzeba pamiętać o tym przy urnach i zagłosować na tak.

WOPR gdzie ? 08.01.2024 09:05
O przystani Żeglarsko - kajakarskiej nie wspomnę !! Prezes żeglarzy i Prezes kajakarzy , zaspali ?? Niedopełnienie obowiązków ? Unia dofinansowała , a na POMOSTACH można nogi połamać !!!

wyczaiłam tygrysa, wykryłam smog 08.01.2024 09:26
O przystani zapomnij. Jacy prezesi, takie dokonania. Brakuje prezesa prezesów.

działkowiec 07.01.2024 10:20
Do wiosny wyschnie, ale sporo roślin wymrze. Takie katastrofy się zdarzały, ale dwie ostatnie to zaniedbania ludzi odpowiedzialnych za działanie tej śluzy. I to jest przykre. Do wody i natury nie mam pretensji - oba te czynniki działkowcy znają. Inżynierowie odpowiedzialni nie ogarnęli działania klapy z pływakiem, bo to jest przyczyną niepotrzebnych strat. I nie będzie odpowiedzialności? Jednak ktoś ma za to wypłatę.

WÓDY POLSKIE HA HA AH 07.01.2024 09:05
zalewaja może jakiś CWANCYK W TLE HA HAAH

Wasz mietek 07.01.2024 06:20
Kto wam kazał tam działki sobie robić trzeba zdawać sobie sprawę że to zalewowe tereny a nie płakać

działkowiec 07.01.2024 01:21
Ktoś nie dopilnował stanu śluzy, pojawiły się u wielu działkowców straty - nie pierwszy raz to się zdarzyło. Po co wały na 2 m wysokie skoro takie sytuacje się zdarzają? W 1 dzień woda podniosła się o 20 cm, teraz zamarznie, porozsadza... Suma strat to nawet kilka tysięcy zł. A to jedna z 50 działek.

radna 07.01.2024 00:52
Burmistrz ma zamiar kupować zalewowe tereny to może zechce odkupić i te?

Działkowiec 07.01.2024 06:52
Pewnie będzie na wiosnę sądził ryż.

depisyzator 07.01.2024 10:06
Sąd będzie ich sądził a nie ryż!

Słyszałem w czasie sesji 07.01.2024 00:28
Zalane bagna Portugalczyka ma przejąć gmina za tereny nabrzeża. Gmina trochę dopłaci do interesu i wypłaci zadośćuczynienie za zalesienia.

Mieszkaniec 07.01.2024 08:04
Przyklad idzie z góry. Jeszcze przed wyborami ostatni skok na kasę.

Knagulec 06.01.2024 23:45
Dobrze, że moje Rodos z innej strony a ci mają sytuacja lipa

Studium 06.01.2024 23:35
Najważniejsze że działek zmienianych w studium nie zalało.

niewazne 06.01.2024 21:47
Ciekawe czy sprawdzili dzialki czasami bezdomni śpią tam

Abdul Wisimulacha 06.01.2024 21:15
Można powiedzieć że Odra zrobiła działkowiczom jesień średniowiecza

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama