Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 sierpnia 2026 01:46
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Samoloty Husarz, ale bez charakterystycznej szachownicy

Nowoczesne F-35A kupowanie od USA nie będą miały biało-czerwonej szachownicy. Wiadomo dlaczego. To ultranowoczesny sprzęt bojowy, praktycznie niewykrywalny przez radary.
Samoloty Husarz, ale bez charakterystycznej szachownicy
Samolot F-35A

Autor: MON

Nazwa tych maszyn została wybrana w otwartym konkursie. Swoją propozycję mógł złożyć każdy. Wybór padł na Husarza. I pod taką nazwą będą latać polskie F-35A.

„Przedmiotem umowy jest dostawa 32 samolotów F-35A wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym (...)” – informował w 2020 roku MON, kiedy podpisywano umowę na zakup nowych maszyn.

To – dodajmy – ultranowoczesny sprzęt bojowy, praktycznie niewykrywalny przez radary. 

Husarz bez szachownicy

O ile wybrana nazwa nie wzbudza żadnych kontrowersji, to już inny aspekt tak. Chodzi o to, że maszyny nie będą miały charakterystycznych biało-czerwonych szachownic. A to przecież element obowiązkowy na każdym polskim statku powietrznym. 

– Zerwanie z tradycją, niszczenie pamięci – komentują niektórzy w internecie.

– Nie mam pytań, szkoda słów... Co się dzieje z tym krajem...? – to kolejny komentarz. 

– Proponuję usunąć szachownicę, a w jej miejsce zrobić miejsca reklamowe. Biedronka, Żabka, Blachotrapez – wspieramy Polskie bezpieczeństwo czy coś. Ale oczywiście optymalizacja kosztów jak zwykle nieosiągalna w polskim zaścianku – uważa jeszcze inny internauta. 

Nowoczesna technologia

Właściwie to szachownica będzie, ale nie w barwach narodowych – będzie szara. Takie posunięcie ma sens. 

Sztab Generalny Wojska Polskiego wyjaśnia, że chodzi o trudnowykrywalność. Żeby zmniejszyć powierzchnię odbicia radarowego, zastosowano specjalną farbę, której zadaniem jest pochłonięcie i stłumienie energii sygnału radarowego. Polska szachownica byłaby elementem, który takich warunków nie spełnia.

Dyskusja od lat

Już lata temu w Polsce rozpoczęła się dyskusja o tym, czy zamalować szachownice na śmigłowcach i samolotach. 

– To kompletny anachronizm i wystawianie pilotów na strzał. Samolot z jaskrawymi biało-czerwonymi znakami łatwiej wypatrzyć z daleka. Dlatego dziś się je wygasza, czyli maluje w odcieniach szarości – mówił w 2010 roku ekspert Michael J. Gething.

Chodzi po prostu o to, że biało-czerwone znaki na polu walki są jak tarcze strzelnicze. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

TWARDOWSKI 2,0 ALE GRA CZY O HA AH AH 05.05.2024 19:10
HOUSTON MAMY PROBLEM HA HA AHA TWARDOWSKI DALEJ WALI KONIA NA SATURNIE HA HA AH

Se 05.05.2024 19:34
0 walicie wy sobie

A KOPERNIK BYŁA KOBIETĄ RAZ ON INNYM RAZEM JEGO UCZEŃ HA AH AH ALBERCIK POTWIERDZI Z SEXMISJI TEN OD WIDZĘ CIEMNOŚĆ OD 20 LAT W EUROKOŁCHOZIE PATRZ KIBUCU BRUKSELA HA AHA H 05.05.2024 20:47
TWARDOWSKI NA KOGUCIE WALI KONIA W JEDNYM BUCIE HA HA AH

KABA RET LU CYFER 13*52 676 2024/25 05.05.2024 18:54
F -35A HA AH AH NUMEROLOGICZNIE F =6 +3+5=14 1+4=5 OKO PROROKA +A =1 =6 SATURN HA HA AH IU KA RABINEM NIE TAK IDIOCI KOLBĄ HA HA AH PROPONUJĘ CHANUKIJĘ NAMALOWAĆ W KOLORZE GAŚNICY HA HA AH

czary mary 06.05.2024 00:58
KABA RET LU CYFER 13*52 676 2024/25 05.05.2024 18:54
F -35A HA AH AH NUMEROLOGICZNIE F =6 +3+5=14 1+4=5 OKO PROROKA +A =1 =6 SATURN HA HA AH IU KA RABINEM NIE TAK IDIOCI KOLBĄ HA HA AH PROPONUJĘ CHANUKIJĘ NAMALOWAĆ W KOLORZE GAŚNICY HA HA AH
dodaj odejmij, podziel, pomnóż, jak ci nie wyjdzie rozłóż na cyferki, potem dodaj literki, albo nie dodawaj, a potem dopisz....

I RZAD NA UCHODZTWIE W WILI RODSZYLDA POD LONDYNEM HA AH AH 05.05.2024 12:41
CO ZNOWU BEDZIE BITWA O ANGLIĘ HA HA AH

Taktyk pol bitewnych 05.05.2024 00:01
Komentarz usunięty

czekista 05.05.2024 01:15
Ty nie jesteś żaden taktyk, tylko zwykły troll moskiewski.

A. Żmijewski 03.05.2024 16:26
Może zamiast szachownicy biało czerwonej pyr pyr wystarczy malować zasadniczo te szare wrony będące herbem naszego leniwego tercetu pyr pyr

Zasadniczo najlepsza koncepcja 03.05.2024 17:54
A. Żmijewski 03.05.2024 16:26
Może zamiast szachownicy biało czerwonej pyr pyr wystarczy malować zasadniczo te szare wrony będące herbem naszego leniwego tercetu pyr pyr
Proponuję namalować żuczki zasadniczo

Pilot gryfiński 03.05.2024 15:40
Bo to hamerykanskie ale nie ma po co znaczyć bo i tak MIGi sojuza je zestrzelą a resztę wezmą w majtkach na lotnisku

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: budowlaniec Treść komentarza: Ten rodzaj styropianu i na to suchy jastrych – porządny standard technologiczny. Posadzka będzie trwała, a ciepło nie ucieknie ze strychu. Dobra decyzja wspólnoty! Data dodania komentarza: 25.08.2026, 01:18 Źródło komentarza: Wspólnota Mieszkaniowa w Moryniu ogłasza konkurs ofert na prace termomodernizacyjne. Szukają wykonawcy! Autor komentarza: K. Treść komentarza: Naprawdę trudno zrozumieć tę nagonkę. Wmawianie, że Wójt zatrudnił opiekunkę autobusu po znajomości, jest zwyczajnie nieprawdą. Wójt zna wielu mieszkańców swojej gminy (zwłaszcza osoby, które są aktywne, działają na rzecz społeczności), czy to oznacza, że nie może podejmować żadnych decyzji przy zatrudnieniach? Liczy się otwartość, odpowiedzialność, pracowitość i podejście do dzieci – a te cechy wybrana osoba posiada. Najbardziej oburzające jest to, że zamiast oceniać człowieka po jego pracy i zaakceptować fakt, że osoba ta jest najbardziej odpowiednią osobą na te stanowisko, Pani … próbuje robić nagonkę na Wójta, podsycając temat w portalach informacyjnych i budując niepotrzebna nikomu sensacje. Zamiast kąsać jadem i próbować podkładać innym nogę, może warto byłoby włożyć więcej pracy, zaangażowania i pokazać swoje kompetencje. Bo to właśnie ciężką pracą i odpowiednim podejściem można w przyszłości zasłużyć na jakiekolwiek stanowisko. Samą nagonką i zawiścią raczej daleko się nie zajdzie - zwłaszcza, jeżeli chodzi o pracę z dziećmi. Data dodania komentarza: 25.08.2026, 01:03 Źródło komentarza: Jak wybrano opiekunkę do autobusu szkolnego. Wójt Widuchowej odpowiada na zarzuty Autor komentarza: motoryzacja Treść komentarza: Po tragicznym wypadku aktywność 26-latka w mediach społecznościowych znalazła się pod lupą internautów. Publicznie dostępne materiały nie przedstawiają jednak osoby, która chwaliłaby się łamaniem przepisów, bardzo szybką jazdą po drogach publicznych czy innymi niebezpiecznymi zachowaniami za kierownicą. Nie publikował filmów z ulicznych wyścigów, nagrań pokazujących znaczne przekraczanie prędkości ani treści, w których kreowałby się na drogowego "rajdowca". Jego profile miały przede wszystkim charakter zawodowy i były wypełnione zdjęciami oraz filmami prezentującymi samochody. Nie oznacza to oczywiście, że na podstawie mediów społecznościowych można ocenić, jak 26-latek zachowywał się za kierownicą na co dzień. Publicznie dostępne treści pozwalają jedynie stwierdzić, że nie budował w internecie wizerunku kierowcy szukającego mocnych wrażeń na drogach publicznych. Data dodania komentarza: 25.08.2026, 00:57 Źródło komentarza: Rodzice śmiertelnie potrąceni, a 8-miesięczne dziecko walczy o życie. Czarna seria na drogach przed końcem wakacji Autor komentarza: ANONIM Treść komentarza: https....👉 🔥 „Ta władza trwa, a nie rządzi!” Jakubiak Data dodania komentarza: 25.08.2026, 00:30 Źródło komentarza: Jak wybrano opiekunkę do autobusu szkolnego. Wójt Widuchowej odpowiada na zarzuty
Reklama Mrówka
Reklama
Reklama
Reklama