Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 1 kwietnia 2026 00:19
Reklama
Reklama

Jak długo żyć w zdrowiu? Jednym łatwiej, a drugim trudniej

Długie życie, a jeszcze lepiej długie życie w zdrowiu to marzenie chyba każdego człowieka. Kto dziś jest na czele tego rankingu w Europie?
Jak długo żyć w zdrowiu? Jednym łatwiej, a drugim trudniej
Dieta śródziemnomorska jest dobra o czym świadczą wyniki badań. Liczy się też jakość życia i ogólne zadowolenie.

Autor: Canva

Odpowiedź na to pytanie przynoszą dane Eurostatu (Europejski Urząd Statystyczny). Polska pod tym względem nie jest w jego ogonie. 

Przeciętny Europejczyk urodzony w 2022 roku – jak podaje za Eurostatem portal 300gospodarka.pl – przeżyje w zdrowiu 62,6 lat (badanie z 2022 r. obejmuje kraje Unii Europejskiej). 

Polska ze swoim wynikiem lokuje się blisko tej średniej. Ale są od nas dużo lepsi.

Południowcy żyją najdłużej

Tę listę otwiera Malta. Jej mieszkańcy w zdrowi przeżywają średnio 70,2 lata życia w zdrowiu. Kolejne miejsca zajmują:

  • Włochy – 67,4,
  • Norwegia – 67,4,
  • Grecja – 67.

Polska z wynikiem 62,4 lata znajduje się trochę poniżej średniej unijnej (62,6).

Najkrócej w zdrowiu żyją mieszkańcy:

  • Łotwy – 54,2, 
  • Danii – 55,9,
  • Słowacji – 57,3.

A jak to wygląda w podziale na kobiety i mężczyzn?

W krajach unijnych kobiety zdrowo żyją średnio 62,8 lat. Mężczyźni nieco krócej, bo 62,4.

Lata z kłopotami zdrowotnymi

Eurostat zestawił także długość życia Europejczyków w zdrowi z długością życia w ogóle.

Otóż – jak podaje serwis – Europejki urodzone w 2022 roku przeciętnie będą żyły 83,3. Oznacza to, że ponad 20 lat będą się borykały z kłopotami zdrowotnymi.

Europejczycy nieco krócej, bo średnio żyją 77,9 lat. W zdrowiu – jak pisaliśmy wyżej – 62,8.

Jak na tym tle wypadają Polki i Polacy?

Polki średnio żyją 81,1 lat. W zdrowiu – 64,1.

Polacy dobrym zdrowiem będą się cieszyć 60,8 lat, przy średniej długości życia 73,4.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

A. Żmijewski 29.07.2024 15:53
Tylko ogrodowe pomidory ze szklarni dzida pradziada od czterdziestego piątego pyr pyr zapewniają zdrowie, szczęście i zmartwychwstanie zasadniczo pyr pyr. Każdy wdowi grosz warto na nie wydać że o ogórkach nie wspomnę bo koniec na nie przyszedł pyr pyr

ub wieczorek i na pgr gryfino z aktami worek 29.07.2024 10:08
omijać *** ubeckie i esbeckie szerokim łukiem i *** *** *** ha ah ah

dzięki za ostrzeżenie 29.07.2024 10:09
OK., będę cię omijał.

proszęęęęęęęęęęęęęęęęęha ha ah 29.07.2024 10:19
ja to jestem oazą bezpieczeństwa i logiki ha ha ah omijaj tych co wskazałem ha ha ah

che che 29.07.2024 10:40
proszęęęęęęęęęęęęęęęęęha ha ah 29.07.2024 10:19
ja to jestem oazą bezpieczeństwa i logiki ha ha ah omijaj tych co wskazałem ha ha ah Głosowano już na ten komentarz.×
ajwaj - logika i ty nie jesteście nawet na tej samej pustyni, nie mówiąc o oazach...

śmieszek 29.07.2024 10:08
Minuta śmiechu to dzień życia więcej, więc się śmieję jak głupi do sera.

pytanie logiczne 29.07.2024 09:56
Zasadne pytanie: ko powinien mieć wiek emerytalny 65 a kto 60? Czy ten, kto statystycznie dociągnie w zdrowiu do 60 a przeżyje w ogóle do 73? Czy ta, co w zdrowiu przeżywa do 64 a w ogóle do 81?

odpowiedź logiczna 29.07.2024 10:13
Ten co odpowiednio przepracuje i zapłaci składki. Czy to nie oczywiste?

racja 29.07.2024 10:38
odpowiedź logiczna 29.07.2024 10:13
Ten co odpowiednio przepracuje i zapłaci składki. Czy to nie oczywiste?
co więcej - ten, kto krócej będzie z tej emerytury korzystać...

cóż 29.07.2024 09:20
W P:olsce nie ma lekko.

Jerzy 29.07.2024 10:01
cóż 29.07.2024 09:20
W P:olsce nie ma lekko.
Przede wszystkim omijać śmierdzących zwoncholi, którzy utrudniają pracę i życie prywatne.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: zawsze za kadrąTreść komentarza: Dziękuję chłopakom za walkę do 95. minuty! Gryźli trawę, zostawili zdrowie na boisku i to się liczy. Przegraliśmy po walce, a nie po wstydliwym unikaniu gry. Zabrakło centymetrów i szczęścia przy słupku. Głowy do góry, rośnie nam solidna drużyna, tylko ten wynik dzisiaj to po prostu jakiś czarny senData dodania komentarza: 1.04.2026, 00:13Źródło komentarza: Bolesny koniec marzeń o Mundialu. Szwedzka lekcja skuteczności w cieniu polskiej dominacjiAutor komentarza: bezrobotnyTreść komentarza: https...Data dodania komentarza: 1.04.2026, 00:09Źródło komentarza: Bolesny koniec marzeń o Mundialu. Szwedzka lekcja skuteczności w cieniu polskiej dominacjiAutor komentarza: radcaTreść komentarza: Mało kto wie, że jak przy kasie cena jest wyższa, to mamy prawo kupić towar po tej niższej, widocznej na półce. Warto o tym przypominać sprzedawcom, bo często udają, że "system jeszcze nie wszedł". Te kontrole są potrzebne, żeby nas po prostu nie robili w konia na każdym kroku.Data dodania komentarza: 1.04.2026, 00:03Źródło komentarza: Pułapki cenowe w sklepach. Inspekcja Handlowa ujawnia skalę oszustw i nakłada ogromne karyAutor komentarza: taaTreść komentarza: W tej elektrowni to najwięcej prądu idzie chyba na te wszystkie mikrofony podczas konferencji prasowych polityków PiS i ich fake newsy.Data dodania komentarza: 1.04.2026, 00:02Źródło komentarza: Kto rozpoczął przejście z węgla na gaz Elektrowni Dolna Odra? Szłapka prostuje fake newsy Gróbarczyka
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama