Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 23 sierpnia 2026 14:21
Reklama
Reklama
Reklama

Jak przestrzegane są prawa pacjenta w szpitalach. Lista zarzutów NIK

Szpitale łamią prawa pacjenta – stwierdził NIK. Chorzy nie mieli pełnego dostępu do informacji, a w wielu placówkach odpowiednich warunków.
Jak przestrzegane są prawa pacjenta w szpitalach. Lista zarzutów NIK
Z raportu NIK trzeba wyciągnąć wnioski i wypracować zmiany.

Autor: Canva

Skala nieprawidłowości – jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli – była zróżnicowana: od drobnych do poważnych naruszeń praw pacjentów. 

Lista zarzutów NIK pod adresem szpitali robi wrażenie

Prawo pacjenta do informacji. To ono było najczęściej naruszane w kontrolowanych szpitalach. Kontrolerzy NIK stwierdzili to aż w 65 proc. placówek, które wzięli pod lupę. Co to znaczy?

Że aż w tylu szpitalach pacjenci nie mieli j informacji o możliwości zapisania się na listę oczekujących na świadczenia. Brakowało też jasnych zasad zapisów na porady i wizyty.

Kolejny poważny zarzut. Pięć spośród 18 szpitali objętych kontrolą NIK nie zapewniło pacjentom odpowiednich warunków pobytu w szpitalu. Naruszało to ich prawo pacjenta do intymności. 

Pod tym ogólnym zarzutem kryją się m.in. często zdewastowany sprzęt, łazienki nieprzystosowane do potrzeb niepełnosprawnych, sanitariaty, które nie dawały się zamknąć, wreszcie brak parawanów, które w salach wieloosobowych zapewniłyby pacjentom prawo do intymności.

W 35 proc. szpitali pacjenci nie uzyskali pełnej informacji o zabiegach podwyższonego ryzyka, którym mieli zostać poddani. A jedna trzecia kontrolowanych placówek nie monitorowało skuteczności leczenia bólu. 

Pacjenci nie przychodzą na umówioną wizytę, a kolejki rosną

NIK zwrócił także uwagę na to, że długi czas oczekiwania w kolejce na świadczenia nie zawsze wynikał z kulawego systemu opieki zdrowotnej. Często wina leżała po stronie pacjentów. 

Bo wielu z nich po prostu nie zgłaszało się na wizyty w wyznaczonym terminie. W niektórych przypadkach w poradniach przyszpitalnych stanowili oni nawet połowę wszystkich zarejestrowanych pacjentów.

Na liście pokontrolnych zaleceń NIK, które szpitale powinny wprowadzić, znalazły się m.in.:

• zapewnienie pacjentom wszystkich niezbędnych informacji,

• zapewnienie skutecznego leczenia bólu oraz leczenia i monitorowania odleżyn,

• prowadzenie dokumentacji medycznej i umożliwienie elektronicznego rejestrowania się na wizytę,

• zapewnienie pacjentom ich prawa do intymności i godności.



 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

A. Żmijewski 23.09.2024 21:21
Najgorsze w szpitalach jest żarcie pyr pyr. Zasadniczo to tragedia i kleiki a o ogrodowych pomidorach że szklarni to można zapomnieć pyr pyr

Ewelina 23.09.2024 20:37
Mordercy do wiezienia

Robaa we l 23.09.2024 16:38
Najpierw niech zaczną leczyć a potem powalczymy o inne rzeczy . 2-3 letnie kolejki na badanie to kryminał . Tego NIK nie zauważył ? Ale za to dyrektorów - szpitali NFZ izb i jeszcze w ministerstwie ! Kto za to płaci ? Przecież to udawanie pracy

salowa 23.09.2024 14:44
Po japońsku: jako tako

zNIK 23.09.2024 08:38
Proponuję terapię wstrząsową.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: A. Żmijewski Treść komentarza: Rozumiem jak ktoś wybudował pyr pyr nowy parking i oczekuje opłat za parkowanie aby inwestycja się zwróciła i przynosiła zyski pyr pyr Ale żądanie opłat za zasadniczo parkowanie na naszych z dziada pradziada ulicach to zwykłe złodziejstwo uchwalane przez leiwe tercety i innych sprzedajnych radnych pyr pyr pyr Data dodania komentarza: 23.08.2026, 14:09 Źródło komentarza: Kara za parking mimo opłaconego biletu. Zobacz, jak wyrok NSA pomoże Ci anulować niesłuszny mandat Autor komentarza: Gardno Treść komentarza: Najlepsze jest to, że potem trzeba iść do księdza i tłumaczyć się z fałszywego papieru od spowiedzi. Wstyd na całą wieś! Data dodania komentarza: 23.08.2026, 14:08 Źródło komentarza: Kościelne dokumenty: szybkie bierzmowanie i nauki bez wychodzenia z domu. Jak działa e-sklep z zaświadczeniami Autor komentarza: ciekawostka Treść komentarza: Po ośmiu latach spadków liczba urodzeń w Polsce w końcu przestała maleć — wynika ze wstępnych szacunków GUS. Współczynnik dzietności może w tym roku wzrosnąć z 1,07 do około 1,11. To wciąż jeden z najgorszych wyników na świecie, ale pierwszy sygnał zatrzymania zapaści - opisuje "Rzeczpospolita". Data dodania komentarza: 23.08.2026, 14:07 Źródło komentarza: Tak żyją młodzi Polacy w 2026 roku. Życie od wypłaty do wypłaty według pokolenia Z Autor komentarza: Ron Treść komentarza: Ech ten woke ... Data dodania komentarza: 23.08.2026, 14:02 Źródło komentarza: Nowe święto we wrześniu? Senat zdecyduje o Dniu Prababci i Pradziadka
Reklama Mrówka
Reklama
Reklama
Reklama