Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 09:21
Reklama
Reklama
Reklama

Uczniowie maja prawo nosić tylko takie fryzury. Szkolne absurdy w statutach

Zaczęło się głosowanie na Statutowy Absurd Roku. Chodzi o najbardziej niewiarygodne zapisy w statutach szkolnych Wiadomo już, kto jest nominowany.
Uczniowie maja prawo nosić tylko takie fryzury. Szkolne absurdy w statutach
Dyrektor szkoły nie może wprowadzić u siebie stanu wyjątkowego i innych absurdów.

Autor: Canva

„Uczeń niepełnoletni nie może powoływać się na prawo ochrony danych osobowych, w przypadku gdy Szkoła powiadamia rodziców ucznia o jego zachowaniu, postępach w nauce lub ich braku, lub w przypadku innych informacji, mających wpływ na funkcjonowanie ucznia w Szkole i realizację przez ucznia ustawowego obowiązku szkolnego” – to fragment statutu Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej.

Szkoła i jej przepisy zostały nominowane do najnowszej edycji niechlubnego konkursu na Statutowy Absurd Roku.

Uczniowie maja prawo nosić tylko takie fryzury

Konkurs i internetowe głosowanie prowadzi Stowarzyszenie Umarłych Statutów. W wewnętrznych szkolnych przepisach punktuje niemądre, sprzeczne z prawem zapisy, które nie przystają do rzeczywistości.

Po co to wszystko? Otóż szkoła jest właściwie pierwszym miejscem, w którym młody człowiek styka się z przepisami, zasadami, zakazami. I dobrze jest, jeżeli od razu uczeń umie zareagować na prawa, które ograniczają jego wolności i nie są zgodne z odgórnie przyjętymi rozwiązaniami. A tych jest sporo.

Na przykład „Szkoła Kadetów” Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Białej wskazuje, jakie fryzury mogą nosić uczniowie. Tymczasem szkoły mają prawo do regulowania jedynie ubioru, a nie wyglądu uczniów, w tym fryzur czy tatuaży albo makijażu. 

„Nie istnieje w dodatku żaden wyjątek od tej zasady dla szkół mundurowych – w związku z tym regulowanie wyglądu uczniów w sposób, w jaki zostało to zrobione w powyższym regulaminie, należy uznać za nieuzasadnione” – punktuje Stowarzyszenie.

Dyrektor szkoły nie może wprowadzić u siebie stanu wyjątkowego

Dużo emocji wzbudza tegoroczna nominacja dla Szkoły Podstawowej nr 2 w Wodzisławiu Śląskim. Jej statut przewiduje nawet wprowadzenie czegoś na wzór stanu wyjątkowego. 

„Korzystanie z praw może zostać ograniczone z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa, ochronę porządku i zapobieganie przestępstwom, ochronę zdrowia i moralności lub ochronę praw i wolności osób. Decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady rodziców" – czytamy.

Problem w tym, że każdemu obywatelowi wszelkie prawa daje Konstytucja, a dyrektor szkoły nie ma kompetencji do zawieszania praw wynikających z aktów prawnych wyższego rzędu.

Na Statutowy Absurd Roku można głosować na facebookowym profilu Stowarzyszenia Umarłych Statutów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jola 17.01.2025 21:00
Uczniowie mają same prawa. Obowiązków zero.

o tempora o mores 16.01.2025 21:31
No i wychowamy rurkowych picusiów - to niepełnoletni smark ma czelność protestować przeciw informowaniu rodziców o wagarach czy bójkach? To ktoś idzie do "szkoły kadetów" - czyli z założenia jednostki przygotowującej do życia "pod rozkazem" - i ZABRANIA ustanawiania reguł?

A. Żmijewski 16.01.2025 16:01
Szkoła zasadniczo uczy i wychowuje pyr pyr więc mundurki powinny być obowiązkowe a dla opornych organizowane soboty czynu społecznego pyr pyr

Elka 16.01.2025 15:25
Jasne, róbta co chceta.

Abc 16.01.2025 13:13
Komentarz usunięty

Rasputin 16.01.2025 11:33
Komentarz usunięty : ze względu na rosyjską propagandę. admin2

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama