Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 14 grudnia 2025 16:35
Reklama
Reklama

Jak często kalibrować pH-metr?

Prawidłowy pomiar wartości pH za pomocą pH-metru powinien odbywać się w określonych warunkach i odpowiednio skalibrowanym urządzeniem. Niewłaściwe przygotowanie pH-metru skutkuje niedokładnym i obarczonym błędem pomiarem.
  • 21.12.2018 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak często kalibrować pH-metr?
  1. Jak często kalibrować pH-metr?

  2. Postępowanie w trakcie kalibracji pH-metru

  3. Dobieranie punktów kalibracji

  4. Błędy popełniane podczas kalibracji pH-metru

Kalibracja jest elementem standardowego postępowania przed właściwym pomiarem pH. Polega na przygotowaniu roztworu buforowego o znanym pH i zanurzeniu w nim sondy. Jeżeli otrzymana wartość różni się od oczekiwanej, należy ją skorygować. Podczas kalibracji urządzenia ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości roztworu buforowego. Powinno być go tyle, aby koniec sondy był przykryty, a membrana miała kontakt z buforem.

Jak często kalibrować pH-metr?

Częstotliwość kalibracji pH-metru zależy od częstotliwości używania urządzenia (przykłady modeli na DanLab). Uważa się, że pH-metr powinien być kalibrowany codziennie - jeżeli będzie używany- lub każdorazowo przed serią pomiarów. Kalibrację zaleca się także po wymianie zużytej elektrody na nową, przed dokonywaniem pomiarów w zmienionych warunkach otoczenia lub po długotrwałym użytkowaniu jednej z elektrod. Ocenia się, że im częściej kalibrowany jest pH-metr, tym na dokładniejsze pomiary można liczyć. Nieprawidłowe przeprowadzenie kalibracji ma wpływ na wszystkie pomiary dokonywane urządzeniem aż do czasu jego ponownej kalibracji.

Postępowanie w trakcie kalibracji pH-metru

Przed kalibracją należy upewnić się, że membrana elektrody jest aktywna. Jeżeli nie, trzeba ją aktywować, czyli moczyć przez 24h w trzy molowym roztworze chlorku potasu (KCl). Postępowanie to jest konieczne, jeśli sonda jest sucha, a pH-metr nie był używany przez długi czas. Bufory wykorzystywane do kalibracji powinny być pozbawione zanieczyszczeń.

Kalibracji dokonuje się zanurzając sondę po kolei w każdym z przygotowanych buforów. Ważne, aby przed kolejnymi pomiarami dokładnie wyczyścić sondę z resztek poprzedniego buforu - zwykle opłukuje się ją wodą demineralizowaną. Podczas całej procedury powinna być włączona kompensacja temperatury. Kalibrację uważa się za prawidłowo przeprowadzoną, jeżeli na każdym jej etapie osiągnięto stabilne pomiary pH.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kasa misiu kasaTreść komentarza: 120 tysięcy dla Zenka? Polsat chyba kompletnie odleciał! Na tle Stinga to jest żart, ale wciąż to jest olbrzymia kwota za kilkanaście minut śpiewania do playbacku. Widać, że Polsat stawia na masowego, najmniej wymagającego widza i tanie rozrywki. Szkoda, bo mieli tam Beata Kozidrak i Edytę Górniak, a na billboardach i tak będzie Zenek.Data dodania komentarza: 14.12.2025, 15:25Źródło komentarza: Telewizyjna rywalizacja sylwestrowa. Kto stawia na Stinga, a kto na wykonawców disco poloAutor komentarza: gośćTreść komentarza: Trzeba było dostawić jeszcze kilka rzędów krzeseł bliżej sceny. Niepotrzebna dziura.Data dodania komentarza: 14.12.2025, 15:17Źródło komentarza: Nauczyciele na scenie! Jubileusz z pompą i kabaretowym humoremAutor komentarza: bankowiecTreść komentarza: Absolutnie tak! Czesi, Węgrzy, Ukraińcy – wszyscy mają swoje znaki. Polska, jako lider regionu, po prostu musi mieć symbol. Znak graficzny to podstawa identyfikacji wizualnej waluty. Ktoś, kto uważa, że to jest niepotrzebne, nie rozumie znaczenia brandingu w dzisiejszym świecie. Jestem za szybką implementacją.Data dodania komentarza: 14.12.2025, 15:09Źródło komentarza: Ciekawostka: Złotówka ma mieć nowe oznaczenie. Niczym dolarAutor komentarza: A. ŻmijewskiTreść komentarza: Zasadniczo to stacje benzynowe czy apteki pyr pyr nie powinny mieć ustawowej możliwości sprzedawania alkoholu czy papierosów, peawda pyr pyr? No tak na logikę pyr pyrData dodania komentarza: 14.12.2025, 15:08Źródło komentarza: Alkohol na stacjach paliw ma być ukryty. Zakaz sprzedaży nie rozwiąże problemu pijanych kierowców
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama