Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 14 grudnia 2025 01:09
Reklama
Reklama

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych, komunikatorów, serwisów streamingowych dla przestepców?

Obecne przepisy nie przystają do rzeczywistości XXI wieku. Z tego powodu przestępcy internetowi po chwili znów wracają do sieci. Być może to się zmieni.
Zakaz korzystania z mediów społecznościowych, komunikatorów, serwisów streamingowych dla przestepców?
Przestępcy bardzo często powracają do internetu i kontynuują swoją szkodliwą działalność.

Autor: Canva

Propozycja dotyczy np. zakazu używania mediów społecznościowych przez sprawców, którzy wykorzystali je do popełnienia przestępstwa. Taki środek mógłby działać ochronnie – zabezpieczając dzieci i młodzież przed powrotem sprawcy do szkodliwej aktywności w internecie – oraz prewencyjnie, poprzez odstraszanie innych potencjalnych przestępców.

Cyfrowe przestępstwa wobec dzieci to czarna strona internetu

Ministerstwo Cyfryzacji od dłuższego czasu pracuje nad przepisami mającymi ograniczyć negatywne zjawiska w internecie, takie jak patostreamy czy przemoc cyfrowa. 

Głos w tej sprawie zabrała także Monika Horna-Cieślak, rzeczniczka praw dziecka. Zaapelowała do ministra sprawiedliwości o wprowadzenie nowego środka karnego. Według niej osoby, które dopuściły się przestępstwa w sieci, powinny mieć możliwość sądowego zakazu korzystania z określonych platform internetowych – szczególnie tych, na których doszło do naruszeń.

Sprawcy powracają do sieci

Rzeczniczka praw dziecka podkreśliła rosnącą liczbę przestępstw popełnianych w przestrzeni wirtualnej, których ofiarami są osoby małoletnie. Chodzi m.in. o cyberprzemoc, nawoływanie do nienawiści, przestępstwa seksualne czy nękanie online. Problemem jest nie tylko sam fakt ich występowania, ale też to, że sprawcy – mimo zasądzonych kar – bardzo często powracają do internetu i kontynuują swoją szkodliwą działalność.

Zakładanie nowych kont, zmienianie tożsamości cyfrowej czy korzystanie z różnych serwisów społecznościowych to techniki, które pozwalają omijać obecne ograniczenia prawne. Dzieci, które raz padły ofiarą takich działań, mogą być na nie ponownie narażone, jeśli sprawcy nie będą skutecznie izolowani od przestrzeni cyfrowej.

Luka w prawie

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 39 Kodeksu karnego sądy mogą orzekać zakazy kontaktu z pokrzywdzonym, zakazy zbliżania się czy zakazy wykonywania niektórych zawodów. Jednak – jak zauważa rzeczniczka – nie istnieją środki karne bezpośrednio odnoszące się do aktywności w internecie. To spora luka w systemie, która nie przystaje do realiów XXI wieku.

Dlatego RPD proponuje uzupełnienie katalogu środków karnych o zakaz korzystania z konkretnych platform cyfrowych, które wykorzystywano przez sprawców do popełniania przestępstw wobec dzieci. Taki zakaz mógłby obejmować np. portale społecznościowe, komunikatory czy serwisy streamingowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

A. Żmijewski 28.07.2025 13:29
Wprowadzanie pyr pyr niewykonalnych przepisów jest zasadniczo pozbawione sensu pyr pyr.

SOCZJALISTA GRYFENSKI 27.07.2025 23:24
ZGASCIE SWATLO A GWIAZDECZKI SAME ZGASNA DO CIEZKIEJ TYRY Z NIMI

proponuję 27.07.2025 17:58
Powinna być taka elektroniczna opaska.

tiktoker gryfinski 27.07.2025 17:22
w gebie mocni tylko jestescie

Ahhh 27.07.2025 17:02
Łapać dilera z Kościuszki

hmm... 27.07.2025 16:22
Tylko jak to kontrolować?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: :-)Treść komentarza: Gratki!Data dodania komentarza: 14.12.2025, 00:52Źródło komentarza: Nauczyciele na scenie! Jubileusz z pompą i kabaretowym humoremAutor komentarza: taka słomkaTreść komentarza: Dokładnie. A słomką mogą być choroby. Bezdomne koty są przecież nosicielami różnych chorób. To nie jest tylko problem estetyczny czy etyczny, ale i sanitarny. Jeśli mnożą się w takim tempie, rośnie ryzyko dla ludzi i zwierząt domowych. Wniosek o pilną interwencję i nadzór jest w pełni uzasadniony. Liczę, że wójt potraktuje to jako priorytet, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli totalnie.Data dodania komentarza: 14.12.2025, 00:48Źródło komentarza: Bezdomne koty opanowały działki. Mieszkaniec liczy na pilną interwencjęAutor komentarza: urzędnikTreść komentarza: Łatwo jest krytykować, ale Program opieki kosztuje! Gminy mają ograniczone budżety. Zgadzam się, że odławianie i sterylizacja są obowiązkowe, ale często brakuje wystarczającej liczby weterynarzy chętnych do współpracy w ramach gminnych stawek. Poza tym, gdzie te koty mają trafić po odłowieniu? Gminy często nie mają schronisk, a te najbliższe są przepełnione. To jest problem systemowy i ogólnopolski.Data dodania komentarza: 14.12.2025, 00:44Źródło komentarza: Bezdomne koty opanowały działki. Mieszkaniec liczy na pilną interwencjęAutor komentarza: z gronaTreść komentarza: Przygotowania do kabaretu były wyzwaniem, ale zdecydowanie się opłaciły! Pani Magda i Pani Joanna wykonały tytaniczną pracę ze scenariuszem, a charakteryzacja, za którą odpowiadał sztab ukrytych talentów, przeniosła nas w czasie. Chciałabym podkreślić, że ten występ był dowodem na niesamowitą integrację grona – od najmłodszych stażem, po weteranów. To, że cała kadra (i uczniowie!) potrafiła stworzyć coś tak spontanicznie zabawnego, świadczy o świetnej atmosferze pracy. Mamy nadzieję, że ten nowy, kabaretowy standard stanie się tradycją! Gratuluję wszystkim zaangażowanym!Data dodania komentarza: 14.12.2025, 00:33Źródło komentarza: Nauczyciele na scenie! Jubileusz z pompą i kabaretowym humorem
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama