Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 14 grudnia 2025 18:18
Reklama
Reklama

Wszystkie dokumenty w smartfonie. Z mObywatelem po całej Unii Europejskiej

Koniec z portfelami pełnymi dokumentów. Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel i można ruszać do krajów UE. Bo będą one tam honorowane.
Wszystkie dokumenty w smartfonie. Z mObywatelem po całej Unii Europejskiej
Z aplikacją będziemy jeździć po całej Europie.

Autor: Canva

To będzie duża zmiana w podróżowaniu Polaków. Przede wszystkim dlatego, że „aplikacja mObywatel będzie honorowana w całej Unii Europejskiej! Dzięki nowym unijnym przepisom i wdrożeniu europejskiego portfela tożsamości cyfrowej, dokumenty w mObywatelu – w tym mDowód – zyskają ważność transgraniczną” – napisała na Facebooku posłanka KO Weronika Smarduch. 

W UE tak samo wygodnie jak w Polsce

Aplikacja mObywatel – przypomnijmy – powstała w 2017 roku. Nie wszędzie jednak była honorowana jako pełnoprawny dowód tożsamości. To się zmieni dzięki wspomnianej przez posłankę dyrektywie wdrażającej europejski portfel tożsamości cyfrowej.

Jedną z zalet tego rozwiązania będzie bezproblemowe legitymowanie się w innych państwach członkowskich UE np. w banku czy urzędzie. Jak podał superbiz.se.pl, w listopadzie 2026 roku aplikacja mObywatel ma być honorowana w całej Unii Europejskiej. 

„To oznacza, że będziemy mogli potwierdzać swoją tożsamość i korzystać z usług publicznych w innych krajach UE tak samo wygodnie jak w Polsce” – podkreśliła posłanka KO.

Udowodnienia tożsamości za pomocą telefonu

Cytowany przez serwis Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji, podkreśla: – Dla Polaków oznacza to możliwość bezproblemowego udowodnienia swojej tożsamości wyłącznie za pomocą telefonu komórkowego. Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej umożliwi również udostępnianie dokumentów elektronicznych, które będą oficjalnym środkiem identyfikacji. 

I dodaje: – Potwierdzenie tożsamości za pośrednictwem portfela elektronicznego będzie równoważne każdemu dotychczasowemu dokumentowi w wersji fizycznej lub potwierdzeniu papierowemu.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

lu cyfer 13*52 676 13.06.2025 22:47
ADMIN A GDZIE ARTYKÓŁ O WOJNIE NA BLISKIM WZWODZIE HA HA AH IZRAEL ZAATAKOWAŁ IRAN O 3; 20 13 06 2025 HA HA AH 3+2+0+1+3+0+6+2+0+2+5= 24 HA HAAH 2+4=6 SATURN HA HA AH PRZYPADEK NIE SADZĘ HA HA AH

ANDRZEJ TUMANOWICZ HA HA AH 13.06.2025 20:11
KOMU POTRZEBNE DOKUMENTY HA HA AH PÓŁ EUROPY TO UCHODZCY BEZ DOKUMENTÓW HA HA AH

przezorna 13.06.2025 18:34
jedno uszkodzenie telefonu i co? A po pierwsze NIGDY wszystkich dokumentów się nie trzyma razem - więc zgubienie wszystkich dokumentów "tradycyjnych" jest dużo mniej prawdopodobne...

A. Żmijewski 13.06.2025 16:25
Na nic takie udogodnienia skoro zamykankają granice pyr pyr i zasadniczo hwybuchają kolejne wojny pyr pyr

potwierdzam 13.06.2025 11:36
mObywatel przydatna rzecz

hmm... 13.06.2025 10:00
Gorzej jak zwiną komórkę.

oki 13.06.2025 09:07
I to nazywa się postęp.

tak było... 13.06.2025 18:35
oki 13.06.2025 09:07
I to nazywa się postęp.
"stanęliśmy nad przepaścią" - i odważnie poszliśmy naprzód...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MalwinaTreść komentarza: Polsat wie, co robi i dlatego wygrywa oglądalność! W Sylwestra liczy się dobra zabawa, a nie "edukacja" kulturalna. Mają Thomasa Andersa dla starszych, Górniak i Bajm dla tych "klasycznych" i cały wagon disco polo. Mieszanka jest idealna, aby zgarnąć 3 miliony widzów. Czysty pragmatyzm, a nie ambicje.Data dodania komentarza: 14.12.2025, 18:09Źródło komentarza: Telewizyjna rywalizacja sylwestrowa. Kto stawia na Stinga, a kto na wykonawców disco poloAutor komentarza: tutejszyTreść komentarza: Tez przed telewizorem będę przełączał kanały.Data dodania komentarza: 14.12.2025, 18:09Źródło komentarza: Telewizyjna rywalizacja sylwestrowa. Kto stawia na Stinga, a kto na wykonawców disco poloAutor komentarza: BogdanTreść komentarza: Prez. Janusz Malinowski mówi o równym takcie i wygodzie. Gdzie ta wygoda, skoro ostatni pociąg do Widuchowej, Chojny czy Mieszkowic odjeżdża o 20:35? Wieczorne wyjścia do kina czy lekarza w Szczecinie są teraz niemożliwe. Trudno to nazwać rozwojem siatki połączeń, jeśli omija się mieszkańców przygranicznych gmin!Data dodania komentarza: 14.12.2025, 18:08Źródło komentarza: PKP Intercity jedne połączenia likwiduje, ale więcej organizuje. Powiat gryfiński traciAutor komentarza: jaTreść komentarza: Ten Jarmark w Moryniu to już nasza coroczna tradycja. Koncert Orkiestry Ukulele był po prostu mistrzowski! Brawo dla organizatorów za taką energię i świąteczny klimat. 🎅🎄Data dodania komentarza: 14.12.2025, 18:07Źródło komentarza: Moryń rozbrzmiewał świąteczną magią. Zapamiętane dźwięki MOU i Ukubanditos
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama