Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 06:33
Reklama
Reklama
Reklama

System kaucyjny przyniesie odwrotny skutek do zamierzonego? Wrócą jednorazowe?

Producenci napojów mogą się przedstawić na szklane butelki bezzwrotne – alarmują przeciwnicy rozwiązań, które mają wejść w życie już jesienią. Jeżeli te obawy się sprawdzą, system kaucyjny może okazać się porażką.
System kaucyjny przyniesie odwrotny skutek do zamierzonego? Wrócą jednorazowe?
Sa butelki zwrotne i bezzwrotne. A system kaucyjny na razie nie działa.

Autor: Canva

Przygotowania trwały wręcz latami i są na ostatniej prostej. W październiku w Polsce ma już funkcjonować system kaucyjny. Polega to na tym, że każdy sklep mający powyżej 200 mkw. (w przypadku mniejszych nie ma obowiązku) musi przyjmować opakowania zwrotne. To szklane i plastikowe butelki oraz puszki po napojach. Za każde takie opakowanie klient otrzyma zwrot kaucji lub odpowiedniej wartości kupon na kolejne zakupy. Stawki są sztywne.

  • Plastikowe butelki jednorazowego użytku do 3 litrów – kaucja: 50 groszy
  • Metalowe puszki do 1 litra – kaucja: 50 groszy
  • Szklane butelki wielokrotnego użytku do 1,5 litra – kaucja: 1 złoty

Trzeba pamiętać, że kaucja zostanie doliczona do zakupu napoju. A także, że opakowania można oddać bez paragonu w dowolnym sklepie objętym systemem.

Nadal walczą

Od początku sklepy i producenci napojów mówili, że system nie jest dopracowany i udawało im się przesunąć jego start. I nadal walczą o zmiany, bo uważają, że ta rewolucja nie się nie uda. 

Mówią np. nie rozwiązuje to problemu tzw. małpek – małych, szklanych butelek po alkoholu, którego dziennie w Polsce sprzedaje się 1,3 mln sztuk. - Szczególnie dla koneserów mocniejszych trunków perspektywa odzyskania kaucji byłaby sporą zachętą do odniesienia zużytych opakowań. Nie brakowałoby pewnie również osób, które sprzątałyby różne miejsca, aby wymienić butelki na pieniądze. Wydaje się, że kaucja powinna być w pierwszej kolejności pobierana od produktów, które są najczęściej wyrzucane w niedozwolonych miejscach – prawo.pl czytuje Krzysztofa Kwarciaka, prezesa Fundacji „Można Lepiej!’”.

To jedna z organizacji, która krytykuje przygotowany przez Ministerstwo Klimatu system. Inni – w tym sklepy – chcą przesunięcia startu obowiązku odbierania opakowań. Tłumaczą, że nie jesteśmy jeszcze w pełni przygotowani a jeżeli ktoś nie zdąży, to musi się liczyć z karą wynoszącą nawet 500 tys. zł.

Wrócą jednorazowe?

Gorzej będzie jeżeli spełnią się najnowsze przewidywania. - Jesteśmy na drodze do zabicia butelki szklanej wielokrotnego użytku - mówiła podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami Iwona Jacaszek-Pruś z Kompanii Piwowarskiej.

Chodzi o koszty, które spadną na sklepy i producentów napojów za sprawą np. wdrożenia systemów cyfrowych.

- Ze względu na to produkt w opakowaniu bezzwrotnym będzie tańszy niż w zwrotnym, a dodatkowo klient nie będzie musiał się kłopotać przynoszeniem butelki do sklepu - tłumaczy portal a Jacaszek-Pruś ostrzega: - Staniemy się niekonkurencyjni. Efekt ekologiczny będzie odwrotny od zamierzonego.

Podobnie uważa dr Dariusz Lizak, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Przemysł Rozlewniczy, że system kaucyjny podniesie koszty produkcji nawet o kilkaset procent.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Marek 23.07.2025 18:16
Dno beznadziejne

3 BLOK IM MAJOPRA GESLE RA HA HA AH 21.07.2025 11:56
PONOC DOJNA ODRA CAŁY ZAPAS BUTLI WSZELAKICH Z PEGERU ODBIERZE BEDA GAZ Z PIERDÓW BUTELKOWAĆ ŻEBY OGRZAĆ PGR HA AH AH TW JODA JUŻ MNIETKOWI POCI UCHWAŁĘ GMINNĄ HA HA AH

A. Żmijewski 21.07.2025 11:26
Jak to jest pyr pyr że te systemy zwrotnych opakowań od lat sprawdzają się w innych krajach np. Litwa,Łotwa, Dania czy Niemcy a nasz leniwy rząd zasadniczo nie dość że się zacofał w tym względzie o dziesięciolecia to jeszcze nie potrafi skopiować zagranicznych sprawdzonych rozwiązań pyr pyr?

ryba 20.07.2025 18:40
Hm , wydaje mi się, że najlepiej byłoby zapytac tych z Niemiec bo u nich to istnieje. U nas to wrózenie z fusów. to u nas bardzo modne wsród 'ekspertów" róznej masci.

Jacek 20.07.2025 18:44
Tylko tam jest jednak inny system i inna kultura klientów.

Janusz 22.07.2025 16:29
Zupełnie inaczej działa to na zachodzie. U nas rząd wprowadził butelki zwrotne a pominął bezzwrotne. A wystarczyło tylko uchwalić przepisy nakazujące przyjmowanie butelki bez paragonu.

tyle 20.07.2025 13:20
Do sprawy podchodzą jak pies do jeża.

paranoja biurokratyczna 20.07.2025 11:20
Szkoda słów. A przy okazji - czy plastikowe butelki będzie się wrzucało zakręcone, czy trzeba będzie ODERWAĆ przymocowaną zakrętkę?

sortowanie smieciow po gryfinsku 22.07.2025 16:24
paranoja biurokratyczna 20.07.2025 11:20
Szkoda słów. A przy okazji - czy plastikowe butelki będzie się wrzucało zakręcone, czy trzeba będzie ODERWAĆ przymocowaną zakrętkę?
ciskaj do ogolnego i nie pekaj mam ci mowic

szaleństwo 20.07.2025 10:55
Byle tylko rozmydlić...

Balboa 20.07.2025 10:31
A kiedy zwrot za śmieci będzie...

AJWAJ HA HA AH 21.07.2025 11:53
MNIETEK NIE MA SWOICH PIENIEDZY WPIERW CI ZABIERZE A POTEM DA TO COP CI ZABRAŁ HA HA AH PIS DA PIS DA NO PIS DA HA HA AH A KO TAKIE SAMO DONO AH AHA H

czapki z głów 21.07.2025 13:03
Ty się cieciu Sawaryna nie czepiaj.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama