Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 14 grudnia 2025 10:20
Reklama
Reklama

Ostrzegają przez telefon i w telewizji

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przypomina, że każdy, kto ma dostęp do telewizji publicznej lub posiada telefon komórkowy, może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych. Umożliwia to Regionalny System Ostrzegania, opracowany wspólnie przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Telewizję Polską.
Ostrzegają przez telefon i w telewizji

Od 1 stycznia 2015 roku początku roku Regionalny System Ostrzegania wygenerował ponad 800 powiadomień i ponad 200 ostrzeżeń, a aplikacja mobilna miała ponad 100 tys. pobrań. Komunikaty/ostrzeżenia rozpowszechniane w ramach RSO obejmują m.in. takie kategorie tematyczne jak: ogólne, meteorologiczne, hydrologiczne, stany wód (wodowskazów).

W systemie umieszczane są także informacje dotyczące innych zagrożeń, jak np. poważnych wypadków drogowych, strajków czy ryzyka przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla pyłu.

W części „Dla kierowców” RSO zawiera informacje drogowe. Aplikacja mobilna RSO zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki, które w przystępny sposób przedstawiają zasady postępowania w sytuacjach kryzysowych.

 

RSO działa na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. Dostępne jest także w programach regionalnych: w standardzie HbbTV, z wykorzystaniem napisów DVB oraz w telegazecie od str. 430. Ponadto, w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia  i TVP Polonia RSO dostępne jest w telegazecie od str. 190.

 

Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (odpowiednio: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

 

Od 1 lipca wprowadzona zostanie opcja informowania obywateli o zagrożeniach poprzez sms-y.

 

Z upoważnienia Artura Koziołka, rzecznika prasowego MAC - Jolanta Deneka-Kapkowska, naczelnik Wydziału Prasowego Biura Ministra Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

                                    


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: :-)Treść komentarza: Gratki!Data dodania komentarza: 14.12.2025, 00:52Źródło komentarza: Nauczyciele na scenie! Jubileusz z pompą i kabaretowym humoremAutor komentarza: taka słomkaTreść komentarza: Dokładnie. A słomką mogą być choroby. Bezdomne koty są przecież nosicielami różnych chorób. To nie jest tylko problem estetyczny czy etyczny, ale i sanitarny. Jeśli mnożą się w takim tempie, rośnie ryzyko dla ludzi i zwierząt domowych. Wniosek o pilną interwencję i nadzór jest w pełni uzasadniony. Liczę, że wójt potraktuje to jako priorytet, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli totalnie.Data dodania komentarza: 14.12.2025, 00:48Źródło komentarza: Bezdomne koty opanowały działki. Mieszkaniec liczy na pilną interwencjęAutor komentarza: urzędnikTreść komentarza: Łatwo jest krytykować, ale Program opieki kosztuje! Gminy mają ograniczone budżety. Zgadzam się, że odławianie i sterylizacja są obowiązkowe, ale często brakuje wystarczającej liczby weterynarzy chętnych do współpracy w ramach gminnych stawek. Poza tym, gdzie te koty mają trafić po odłowieniu? Gminy często nie mają schronisk, a te najbliższe są przepełnione. To jest problem systemowy i ogólnopolski.Data dodania komentarza: 14.12.2025, 00:44Źródło komentarza: Bezdomne koty opanowały działki. Mieszkaniec liczy na pilną interwencjęAutor komentarza: z gronaTreść komentarza: Przygotowania do kabaretu były wyzwaniem, ale zdecydowanie się opłaciły! Pani Magda i Pani Joanna wykonały tytaniczną pracę ze scenariuszem, a charakteryzacja, za którą odpowiadał sztab ukrytych talentów, przeniosła nas w czasie. Chciałabym podkreślić, że ten występ był dowodem na niesamowitą integrację grona – od najmłodszych stażem, po weteranów. To, że cała kadra (i uczniowie!) potrafiła stworzyć coś tak spontanicznie zabawnego, świadczy o świetnej atmosferze pracy. Mamy nadzieję, że ten nowy, kabaretowy standard stanie się tradycją! Gratuluję wszystkim zaangażowanym!Data dodania komentarza: 14.12.2025, 00:33Źródło komentarza: Nauczyciele na scenie! Jubileusz z pompą i kabaretowym humorem
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama