Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020

Szkoda, że nieraz warto się skryć, ale tak łatwiej z ludźmi żyć. Rzecznik praw obywatelskich w gm. Gryfino

  • 22.09.2017, 20:59
  • www.rpo.gov.pl
Szkoda, że nieraz warto się skryć, ale tak łatwiej z ludźmi żyć. Rzecznik praw obywatelskich w gm. Gryfino Marcin Kluczek
Jak traktować podmiotowo osoby z niepełnosprawnością? Jak zapewniać im samodzielność i włączać w życie społeczne - a nie tylko opiekować się nimi? Jak słuchać i uczyć się od nich - o tym rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar rozmawiał z mieszkańcami i pracownikami DPS, przedstawicielami władz samorządowych i rodziców osób z niepełnosprawnościami. Debata "Czy osoby niepełnosprawne mają takie same prawa jak wszyscy obywatele?" odbyła się dzisiaj, 22 września 2017 r. w Domu Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie.

 - Jest to szczególny DPS, bo jest placówką także dla młodzieży. Jest tu Zespół Szkół Specjalnych, jest warsztat terapii zajęciowej (WTZ). Powiat gryfiński, który prowadzi ten DPS, jest też udziałowcem spółdzielni pracy, trwa organizacja zakładu aktywizacji zawodowej (ZAZ) - mówił na spotkaniu starosta gryfiński Wojciech Konarski.

- Dom pomaga 120 osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Najmłodszy mieszkaniec ma 9 lat, a najstarszy - 87 - dodała dyrektorka DPS Julia Porwit.

- Rzecznik praw obywatelskich zajmuje się prawami mieszkańców DPS. Sprawdzamy regularnie, czy te prawa są respektowane. Zbieramy też jeżdżąc po kraju informacje o dobrych pomysłach, by dzielić się nimi z innymi. Sprawdzamy też, jak w praktyce działają nowe przepisy i decyzje władz – mówił do zebranych rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.  – Jednym z naszych ważniejszych zadań jest też praca na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami. Wiem, jak to jest ważne, dlatego mówiłem o tym tydzień temu w Sejmie - dodał rzecznik.

Debatę w Nowym Czarnowie poprzedził fragment spektaklu Teatru Bomba Bomba "Wiosna cudów”. Aktorzy teatru są osobami z niepełnosprawnościami.

Razem z nimi cała sala klaskała do słów piosenki:

Wszędzie można tańczyć, uczyć się i śmiać, lecz nie wszędzie tak jak tu mamy własny świat

Wszędzie można kochać i naprawiać zło, lecz nie wszędzie – przyznaj sam  - znajdziesz taki dom.

Potem aktorzy odegrali scenkę "Szukam jakiejkolwiek pracy", w której pokazali, że osoby z niepełnosprawnościami praktycznie nie mogą znaleźć zatrudnienia, niezależnie od swoich talentów i umiejętności.

I to był wstęp do debaty, w której poruszone zostały najważniejsze problemy osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin: kwestie prawa do pracy, dostępu do edukacji, decydowania o sobie, miłości, związku, seksu, bycia artystą, rozwoju, niezależnego dokonywania wyborów, szacunku.

Moderatorzy - Violina Janiszewska, opiekunka, reżyserka Teatru Bomba Bomba i Janusz Janiszewski, instruktor teatralny w Gryfińskim Domu Kultury - Pałacyk pod Lwami - zapisywali wnioski z debaty na tablicy.

W debacie uczestniczyli m.in. 

  • Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich         
  • Barbara Imiołczyk, dyrektorka Centrum Projektów Społecznych Biura RPO
  • Agata Czajka-Stankiewicz, kierowniczka WTZ Gryfino
  • Magda Kumor, Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka”
  • Dorota Rybarska–Jarosz, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej UM WZ
  • Wojciech Retz, członek Zespołu „Na górze”

 

Teatr Bomba Bomba działa w Gryfinie od marca 2014 roku. Początkiem istnienia zespołu były warsztaty arteterapeutyczne i wspólne ćwiczenia. Aktorami teatru są osoby z niepełnosprawnością. Opiekunką i  reżyserem jest Violina Janiszewska. W spektaklach mówi się o sprawach ważnych dla ludzi, dla społeczeństwa, dla osób z niepełnosprawnością. Tu sięga się dalej i widzi więcej. Tu są ludzie, którzy zacierają granice, albo ich po prostu nie tworzą, gdzie zabawa przeplata się ze wzruszeniem a komedia prowadzi do słów o najwyższym znaczeniu. Teatr zaangażowany społecznie jest i tworzą go ludzie, którym nie jest wszystko jedno.

Fot. Marcin Kluczek

www.rpo.gov.pl

Zdjęcia (12)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ech
ech 23.09.2017, 14:14
Takie piękne i wartościowe spotkanie. Dla ludzi rozumiejących i znających problemy osób niepełnosprawnych- bezcenne. Wspaniałe, mądre wypowiedzi wszystkich uczestników, tych co pomagają i tych co oczekują wsparcia, również mieszkańców DPS. Wielki podziękowania i wielki szacunek.
Wizja
Wizja 27.09.2017, 20:26
Ustawka, a poniższe teksty tylko dowodzą że pogarda dla ludzi to norma tej pseudoelity.
klamra dziejów
klamra dziejów 23.09.2017, 11:23
Tylko faszyści albo jacyś nawiedzeni obawiają się w naszym mieście rzecznika praw obywatelskich i otwartej dyskusji!
Frazes
Frazes 27.09.2017, 20:27
Tylko idiota może napisać taki tekst.
Nawiedzony
Nawiedzony 23.09.2017, 09:46
Teraz wizerunek ocieplamy rekonstrukcją. Niepełnosprawni już swoje zrobili, nie są potrzebni.
gryfin
gryfin 23.09.2017, 19:51
Nie wiem jak można ocieplić wizerunek zabawą w wojnę!? Jakby mało było wojny na świecie! I władze się pod tym piszą???
obywatel
obywatel 23.09.2017, 09:35
Skandal aby władza samorządowa utrudniała wizytę rzecznika praw obywatelskich. Widocznie czegoś się boją.
Muzyk
Muzyk 27.09.2017, 20:29
Ale się uśmiałem.
Nawiedzony
Nawiedzony 23.09.2017, 09:46
Konfrontacji
rzecznik
rzecznik 22.09.2017, 22:31
wstyd zapraszać takiego kodziarza i lewaka. żenujące
mgła
mgła 23.09.2017, 08:29
-rzecznik- od jakich spraw ?? cha cha,wstyd to się przyznawać,że taka miernota mieszka w tym mieście !! Na jakiej podstawie oceniasz P Bodnara ? Znasz człowieka ,czy tylko tak ci KAZALI pisać ?? Co za ciemnogród !!
urbanoid
urbanoid 23.09.2017, 08:08
ciebie nie zaprosili, więc wstydu nie było. Dla ciebie każde myślenie jest podejrzane. A myślenie inaczej niż twoja "matka partia" - to zbrodnia!
anonimowy oceniacz
anonimowy oceniacz 23.09.2017, 07:55
Odwiedź chociaż raz dps i spraw tym ludziom radość a potem mów o wstydzie
rzecznik
rzecznik 23.09.2017, 07:59
to ustawka. on jest lewakiem i bez szacunku dla zycia
łowca idiotów
łowca idiotów 23.09.2017, 08:55
Jeszcze w myślach czyta he he
stare wraca!!!
stare wraca!!! 22.09.2017, 23:09
Widać dążysz do stworzenia listy „tych, których można zapraszać”? A może już jest? W Toruniu czy na Nowogrodzkiej? Z ciebie to widać rzecznik ale „jedynej siły przewodniej”. Stare wraca!
?!
?! 23.09.2017, 11:58
co piszesz 23,09 , teraz to tak wszystko jest jawne i wszyscy są zapraszani ???? zaprosili ludzi znających temat lub zainteresowanych tematem!!!!! co ty byś tam robił???????
rzecznik
rzecznik 23.09.2017, 07:59
stare wraca w tym komuchu
bomba atomowa
bomba atomowa 22.09.2017, 21:41
To spotkanie miało być w magistracie, ale lokalny napoleon nie wydał zgody, a burmiszcz bał się mu przeciwstawić.
Żen
Żen 23.09.2017, 02:24
To po co taki burmistrz? Za rok zagłosuje na Dudarową.
Olo
Olo 23.09.2017, 09:22
Chyba marszałka bo go zastępował razem z Madzią
czytelnik
czytelnik 23.09.2017, 13:11
Olo, ale o co Ci konkretnie chodziło?
Olo
Olo 23.09.2017, 18:47
O program spotkania zamieszczony między innymi na tej stronie
wyborca
wyborca 23.09.2017, 20:50
Dalej nie wiem w czym masz problem, ale też uważam, że pani Ewa będzie najlepszym burmistrzem jakiego kiedykolwiek ta gmina miala.

Pozostałe