Czarowna VI Gryfińska Noc Świętojańska

  • 23.06.2018, 15:01 (aktualizacja 23.06.2018, 16:10)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Czarowna VI Gryfińska Noc Świętojańska fot. TWS
Od paru lat dyrektorka Biblioteki Publicznej w Gryfinie Sylwia Mencel wraz ze swoją kadrą przypominają współczesnemu człowiekowi, że kiedyś istniał inny czas i inny świat. Świętowano wówczas w czerwcu najkrótszą noc.

Noc Świętojańska to święto obchodzone w nocy z 23 na 24 czerwca. Przypada w wigilię świętego Jana Chrzciciela. Kościół katolicki ustanowił je jako próbę zasymilowania święta pogańskiego - Nocy Kupały, które związane jest z celebrowaniem letniego przesilenia słońca, czczeniem darów natury i rozpoczęciem lata. W 2018 r. Noc Kupały wypadła w nocy z 21 na 22 czerwca. Pogańska sobótka była jednym z najważniejszych świąt słowiańskich.

Noc Świętojańska przesycona była tęsknotami, nadziejami, zapachem borów i traw. Plecione przez dziewczyny wianki potem w nurty rzeki wrzucano aby z życzeniami do morza płynęły. Śpiewano, tańczono, chłopcy przez ognisko skakali. I zabawa była, że hej. To była taka dziwna zaczarowana noc.

A dziś? Co zrobić, żeby udało się choć na chwilę pobudzić wyobraźnię, a w myślach przewrócić karty „Starej baśni” Kraszewskiego? Tańczące ogniskowe płomienie mają w sobie dziwną moc, jakąś tęsknotę i tajemniczość. Fale rzeki trochę groźne, ciemnymi chmurami „przykryte”, wiatrem do brzegu gnane rzucanych wianków zabrać nie chciały.

Na OSiRowskiej polanie (tym razem nie było ogniska nad samą rzeką) 22 czerwca 2018 r. impreza dla dzieci mająca charakter bardziej andrzejkowych niźli sabałowych wróżb, ale pomysł dość dobry. Ludzi trochę się zebrało. Zabrakło jednak nastroju pierwszych sobótkowych spotkań z uczestnictwem Elizy Hołubowskiej i jej dziewcząt. Zabrakło śpiewania przy pleceniu wianków oraz korowodu.

Bardzo dobrze, że byli Zygmunt Rosiński, Borzymianka i Wełtynianka - jesteście nieocenieni! Można na was polegać. Dopiero gdy powoli ściemniało niebo, trzask ognia się zwiększył, a kiełbaski zostały zjedzone, powoli wkradał się nastrój kupałowo – harcerski, piosenkami przeplatany.

Pani Sylwii, Krzysztofowi, Kubie i wszystkim, którzy zorganizowali VI Gryfińską Noc Świętojańską składamy wielkie podziękowanie. To naprawdę była nieco zaczarowana chwila odpoczynku. Bardzo dziękujemy i doceniamy.

TWS

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (67)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Katarzyna
Katarzyna 24.06.2018, 13:20
Myślałam, że pani Mencel jako wierna i oddana córa Kościola Katolickiego, zostanie następczynią dyrektor GDK. Widać jednak, że ta osoba nie ma nic przeciwko pogańskim zwyczajom, i aby osiągnąć popularność, zaprzeda duszę diabłu.
splątana
splątana 26.06.2018, 08:27
Kobieto Katarzyno, a tak normalnie to o co ci chodzi ? Trudno tu się połapać. Masz pretensje do p Mencel, że organizuje zabawę dzieciakom, że ma zostac dyr GDK czy że jest "córą kościoła" ale zaprzedała duszę diabłu?? Ogarnij się.
 iwa
iwa 23.06.2018, 23:12
"Wstydzie" się pomódl do kościoła i dbaj o swoją duszę. Pozostałymi sie nie martyw
wstyd
wstyd 23.06.2018, 22:08
pogaństwo, wstyd
Krzyżak
Krzyżak 23.06.2018, 20:03
Pogański kraj, pogańskie obyczaje!
obecna
obecna 23.06.2018, 16:42
Jakie tradycje, przecież to była zabawa dla dzieci. Jak nie byłaś, to chociaż tekst czytaj..
Bożena
Bożena 23.06.2018, 16:14
Bardzo dobrze, że przypomina się i kultywuje się takie tradycje.

Pozostałe