Urodzinowy Dzień Zabytków

  • 03.09.2019, 11:54
  • organizator
Urodzinowy Dzień Zabytków org. Ubiegłoroczna edycja imprezy.
Stowarzyszenie Historyczno – Kulturalne Terra Incognita w sobotę, 21 września zaprasza wszystkich przyjaciół i sympatyków, a także mieszkańców regionu na tegoroczny Dzień Zabytków. Przy okazji chcemy wspólnie z Wami świętować nasze 10. urodziny.

Impreza będzie miała charakter festynu odbywającego się na trawniku przed chojeńskim kościołem Mariackim. Jego uczestnicy (dzieci, młodzież i dorośli) będą nie tylko widzami, ale będą mieli okazję do aktywnego uczestnictwa w najróżniejszych działaniach, takich jak aktywne formy zwiedzania, warsztaty rękodzielnicze, czy gry związane tematycznie z Chojną.

Chcielibyśmy zaprezentować uczestnikom sposoby niekonwencjonalnego, atrakcyjnego poznawania miasta takie, jak: gra miejska polegającą na samodzielnym rozwiązywaniu zagadek dotyczących chojeńskich zabytków, w której mogą uczestniczyć 2 – 3 osobowe zespoły, czy oprowadzanie tematyczne „Chojna w latach trzydziestych XX w. i dzisiaj” z wykorzystaniem starych zdjęć i pocztówek, którą poprowadzi ich kolekcjoner i znawca historii miasta, prof. Radosław Skrycki z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Agnieszka Madej ze Stowarzyszenia Nadodrzańskie Klimaty w Widuchowej, instruktorka nordic walking, sędzia międzynarodowy, uznana przez sędziów za arcymistrza techniki, poprowadzi spacer nordic walking wokół miasta z instruktażem dla początkujących „kijkarzy” i we współpracy z przewodnikiem opowiadającym o mijanych zabytkach.

 

Cedyńskie Bractwo Historyczne „Comitatus” zorganizuje stanowisko strzelania z zabytkowych łuków. Będzie też możliwość zrobienia sobie zdjęcia w średniowiecznym stroju na tle gotyckich elementów architektonicznych.

 

We współpracy z Biurem Dokumentacji Zabytków w Szczecinie przeprowadzone zostaną warsztaty dotyczące tradycyjnego budownictwa ryglowego, a Towarzystwo Wszechstronnego Rozwoju Collegium ze Szczecina mające doświadczenie w prowadzeniu niekonwencjonalnych projektów edukacyjnych dla dzieci i wolontariusze ze Stowarzyszenia Terra Incognita przygotują stoiska, w których będzie można poznać dawne techniki rękodzielnicze i wykonać samodzielnie pamiątki z festynu.

 

Będą też inne atrakcje, takie jak gra planszowa i puzzle z chojeńskimi zabytkami. Dorosłych zaprosimy do stoiska, w którym nabyć będzie można publikacje książkowe na temat naszego regionu jego historii.

 

O poczęstunek dla uczestników festynu zadba Koło Gospodyń Wiejskich Krzymowianki z Krzymowa, które w kuchni polowej przygotuje bezpłatną grochówkę, a także prowadzić będzie Kawiarenkę pod Wieżą oferując uczestnikom festynu domowe ciasto i napoje.

 

Akcentem podkreślającym jubileusz 10-lecia Stowarzyszenia Terra Incognita będzie wielki tort urodzinowy, którym chcemy poczęstować zaproszonych gości i uczestników festynu.

 

Wieczorem zapraszamy do kościoła Mariackiego na spotkanie jubileuszowe. W programie m.in. otwarcie wystawy fotograficznej „Chojna z lotu ptaka” przygotowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem Lotniczym Stratus oraz na debata na temat obecnego stanu i przyszłości chojeńskich zabytków z udziałem m. in. władz miasta, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i przedstawiciela Fundacji Kościół Mariacki.

 

Dzień Zabytków zakończy się akcentem muzycznym w formie kameralnego koncertu muzyki dawnej w kościele Mariackim w ramach X Jubileuszowego Letniego Festiwalu Wędrownego Na Gotyckim Szlaku.Organizatorem koncertu jest Fundacja Akademia Muzyki Dawnej ze Szczecina.

 

Liczba uczestników gry miejskiej, aktywnych form zwiedzania i warsztatów rękodzielniczych jest ograniczona. Dlatego prosimy chcących zapewnić sobie miejsce o wcześniejsze zgłaszanie się do koordynatorki projektu, Magdy Ziętkiewicz ([email protected], tel. 600 038 222).

 

organizator

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

smutna konstatacja
smutna konstatacja 03.09.2019, 15:20
W Gryfinie taka impreza niemożliwa bo "dzięki" władzom zabytków już prawie nie ma!
ja
ja 04.09.2019, 18:34
dzoęko ludziom misiu murów nie ma
Pałacyk w ruinie
Pałacyk w ruinie 03.09.2019, 13:55
Nikitińsku musi odejść!
łowca debilowatych palacyków
łowca debilowatych palacyków 03.09.2019, 14:55
Jak zechce debilu jeden
obowiązkowo
obowiązkowo 03.09.2019, 12:11
Jak urodziny, to rozumiem, że tort będzie!
urodzinowa świeczka
urodzinowa świeczka 03.09.2019, 12:30
Gdybyś przeczytał tekst, a nie tylko tytuł i obejrzał obrazki, to już byś wiedział!
Mieczysław I Burzyciel
Mieczysław I Burzyciel 03.09.2019, 12:07
W Chojnie to mają jeszcze chociaż jakieś zabytki!

Pozostałe