Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020

Rzeczna łacha na łasce urzędników. Dramatyczna sytuacja przedsiębiorców i kopalni

  • 08.09.2019, 16:46
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Rzeczna łacha na łasce urzędników. Dramatyczna sytuacja przedsiębiorców i kopalni
Firmy nie mogą wykonywać działalności gospodarczej. Pracownicy szykują się na zwolnienie. Gmina może stracić podatki. Polskie przedsiębiorstwo samo chce zlikwidować płyciznę – łachę na rzece aby wznowić ruch barek i wydobycie kruszywa przez kopalnię. Nie może. Urzędnicy państwowi czekają na odpowiedź z Niemiec.

W wyniku tegorocznej suszy mamy niski stan wody w Odrze. Wypłycenia powodują m.in. to, że barki nie mogą pływać po rzece. Tak jest też z barkami, które wożą urobek z kopalni żwiru i piasku w Bielinku (gm. Cedynia). 

- Od lat nierozwiązany jest problem braku drobnego pogłębienia żeglowności rzeki Odry na odcinku wyjścia z kopalni Bielinek, samo wyjście na odcinku Odry (677 KM - 685 KM). Sytuacja naszych firm jest beznadziejna - skarżą się przedsiębiorcy. 

Rozwiązanie jest proste: kopalnia chce na własny koszt w miejscu, gdzie jest tylko 1-2 metry głębokości, pogłębić rzekę. Jak się okazuje, wymaga to jednak uzgodnień oraz pozwolenia wodnoprawnego.

Od około miesiąca stoi nie tylko kopalnia, ale swojej działalności nie mogą wykonywać armatorzy żeglugi śródlądowej wykonujący transport ładunku dla kopalni Bielinek.

Pytania wysłaliśmy kilka dni temu do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Czekamy na odpowiedź

Tymczasem dowiedzieliśmy się, ze wydział RPC Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie wysłał do Urzędu Dróg Wodnych Żeglugi w Eberswalde zapytanie drogą mailową czy wyrazi zgodę na przeprowadzenie prac pogłębiarskich na granicznym odcinku Odry. A czas jak woda w Odrze płynie…

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Krystyna z gazowni
Krystyna z gazowni 09.09.2019, 17:46
Ach ta biurokracja🐷
biurokrata
biurokrata 09.09.2019, 18:56
Nikotyński musi odejść!!!
K
K 09.09.2019, 16:17
Jak kibel zapcha się wam w domu to też pytacie Niemców o pozwolenie odetkania ?
Jak Niemcy jechali czołgami przez Polskę to pytali o zgodę ?
wicorek
wicorek 09.09.2019, 16:23
Jak mi sie kibel zatka to wołam ***
miś
miś 09.09.2019, 11:58
Wczoraj jechałem tędy, tej łachy jeszcze nie było.
– Tak mówicie? A gdyby tutaj staruszka przechodziła do domu starców, a tej łachy wczoraj by jeszcze nie było, a dzisiaj już by była, to wy byście staruszkę utopilii, tak? A to być może wasza matka!
– Jak ja mogę utopić matkę na szosie, jak moja matka siedzi z tyłu?
– Halo, tu „Brzoza”, tu „Brzoza”! Źle cię słyszę! Powtarzam, powiedział, że matka siedzi z tyłu… „Matka siedzi z tyłu!” Tak powiedział!
Karyna
Karyna 09.09.2019, 11:55
Słuchaj,zrobili tobie laske. zrób komuś i ty, ja zrobie.
sikorsky
sikorsky 09.09.2019, 11:38
robia laske
§
§ 09.09.2019, 08:40
Ta, Niemcy nie zgadzają sie na poglębienie kanalow na Międzyodrzu a zgodza sie na poglębienie wspolnej czesci Odry. Wolne żarty...
spóła
spóła 09.09.2019, 09:59
Klasyczny konflikt interesów.
promesa
promesa 09.09.2019, 08:34
Dziś żeglugowcy płacą podatki, wkrótce pójdą na zasiłek jak tak dalej pójdzie.
Dla uzmysłowienia ...
Dla uzmysłowienia ... 08.09.2019, 23:54
I gdyby wam w Żabnicy wybudowali kopalnię to większość piachu wywozili by barkami. Ale do barek wożono by piach ciężarówkami przez istniejące drogi i wieś.
expert
expert 08.09.2019, 23:24
Polityka powinna być dalej idąca. Trzeba, takie były przecież plany, doprowadzić Odrę do IV klasy żeglowności. Wtedy zespół portów Szczecin-Świnoujście zyskałby dodatkowe kilkanaście milionów ton ładunków. Trzeba też pamiętać, że żeglowna Odra, to dodatkowe miejsca pracy oraz ożywienie gospodarcze regionów i miast położonych wzdłuż jej biegu.
mainstrim
mainstrim 08.09.2019, 23:21
Odrzańska Droga Wodna, czyli na odcinku od wejścia do Kanału Odra-Hawela do Szczecina powinna być pogłębiona a na resztę to może zabraknąć pieniędzy.
GT
GT 08.09.2019, 22:47
Państwowa inwestycja strategiczna - mówi wam to coś?
Cha, cha, cha.
Cha, cha, cha. 08.09.2019, 23:55
Ha, ha, ha.
uważam, że
uważam, że 08.09.2019, 22:21
To kwestia efektywności ekonomicznej przedsięwzięcia, a nie politycznej.
skołowaciały
skołowaciały 08.09.2019, 21:45
O ile pamiętam straszono nas jeszcze niedawno zalaniem na skutek ocieplania klimatu i topieniem lodowców, a tu mamy odwrotne zjawisko.
ekolok
ekolok 09.09.2019, 03:50
Jak jest gorąco, to przez ocieplenie. Jak jest zimno, to nie mylmy pogody z klimatem.
honorowy
honorowy 08.09.2019, 21:19
Łachy bez!
Loki
Loki 08.09.2019, 19:54
Problem sięga odległych lat gdy żegluga śródlądowa nie miała swojego przedstawicielstwa w ministerstwie, tak jak teraz, a utrzymanie dróg wodnych w stanie conajmniej dostatecznym uregulowanej rzeki, przekazane zostało ministerstwu środowiska, które z oczywistych pobudek zaniedbywało (pozwalało rzekom dziczeć), tworząc w ich dolinach kolejne obszary NATURA2000 itp. rownież w miejscach gdzie znajdują się budowle hydrotechniczne. Każde kolejne rządy obiecywały poprawę warunków, ale niestety na obietnicach się kończyło.
Od conajmniej 2015 roku walczymy o pogłębienie tego newralgicznego dla nas wypłycenia, niestety za każdym razem kończy się to tak jak teraz ... ponad miesiąc przestoju, kilka miesięcy pracy wyłącznie na opłaty i zero pomocy w rozwiązaniu problemu ze strony państwa czy ministerstwa.
Rumcajs
Rumcajs 08.09.2019, 19:02
Od ilu lat odra powinna być pogłębiana na całej jej długości państwo lahe wyłożyło a teraz jak jest problem to jeszczenniemców pytają poco pytam.Wystarczy żeby prywatne firmy zaczeły pogłębiać, urobebek ktury wydobędą będą sprzedawać i zarobią na tym pod warunkiem że państwo nie weźnie kasy z podatku za sprzedaż
Gość
Gość 08.09.2019, 21:46
Niema wody na odrze więc woda ucieka a podrugie kanal piastowski został poglembiony i poszezony wiec wiarty poludniowe wywiewaja wode do morza i w drugą strone na odrze zachodniej w kierunku sluzy Hohrnzaten bylo 125 tranzytowa wodla dla statkow zeglugi śródlądowej wiec albo buduje sie sluze tak jak to robi sie zagranica albo plywa sie kajakiem takich mamy ministrów bez pójścia satanawiaja sie od lat jak żelazo może pływać
Precz z pisowcami
Precz z pisowcami 08.09.2019, 18:58
W Żabnicy będzie to samo jak Kaczyński wybuduje kopalnie. Żegluga po Odrze zaniknie, zbankrutują przedsiębiorstwa, ludzie stracą swoje domy, środowisko zdewastowane bo Odra wyschnie. Dość tego reżimu i dyktatury!!!
mati
mati 08.09.2019, 17:34
Susza dała się we znaki.

Pozostałe