Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 17 kwietnia 2024 00:08
Reklama
Reklama
Reklama

Chcą połączyć bibliotekę z domem kultury

Na piątkowej sesji Radni Rady miejskiej w Trzcińsku-Zdroju podejmowali decyzję w sprawie zamiaru połączenia samorządowych instytucji kultury – Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcińsku-Zdroju i Trzcińskiego Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju. Uchwałę przyjęto 10 głosami za, przy dwóch przeciw.
Chcą połączyć bibliotekę z domem kultury

-Połączenie nie spowoduje uszczerbku ani dla działalności Trzcińskiego Centrum Kultury ani biblioteki - przekonywała Barbara Ignaczak, zastępca burmistrza Trzcińska-Zdroju. -Pod jednym zarządem łatwiej będzie prowadzić wspólną politykę kulturalną - dodała wiceburmistrz.

W uzasadnieniu przyjętej 10 głosami uchwały (dwa były przeciw) czytamy:

Zgodnie z przepisem art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej organizator może dokonać połączenia instytucji kultury, w tym instytucji prowadzących działalność w różnych formach. Stosownie do art. 19 ww. ustawy, połączenie instytucji kultury polega na utworzeniu jednej instytucji, w której skład wchodzą pracownicy i mienie należące do instytucji podlegających połączeniu. Natomiast możliwość dokonania połączenia biblioteki wynika z art. 13 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach.

Jednakże, aby to nastąpiło organizator jest obowiązany na 6 miesięcy przed dniem wydania aktu o połączeniu, podziale lub likwidacji biblioteki podać do publicznej wiadomości informację o swoim zamiarze wraz z uzasadnieniem (art. 13 ust. 2 ustawy o bibliotekach). Ponadto na organizatorze przy połączeniu biblioteki ciąży obowiązek zasięgnięcia opinii Krajowej Rady Bibliotecznej i Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie oraz uzyskanie zgody od ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

W związku z powyższym konieczne jest podjęcie uchwały przez Radę Miejską w Trzcińsku-Zdroju o zamiarze połączenia samorządowych instytucji kultury.

Zamiar połączenia Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcińsku -Zdroju i Trzcińskiego Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju w jedną jednostkę, wiąże się z dążeniem do skuteczniejszego wykonywania zadań gminy w zakresie organizowania szeroko rozumianej kultury.

Aktualnie Trzcińskie Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcińsku-Zdroju prowadzą działalność kulturalną w tym samym budynku. Wiele działań Trzcińskiego Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju oraz Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcińsku-Zdroju opartych jest na współpracy ze szkołami podstawowymi, przedszkolami i innymi jednostkami działającymi na terenie gminy. Połączenie tych instytucji kultury pozwoli Organizatorowi na elastyczne reagowanie na lokalne potrzeby.

Połączenie dwóch placówek pod jednym kierownictwem ma na celu konsolidację lokalnego środowiska kulturalnego. Prowadzenie wspólnej polityki rozwoju kultury na terenie gminy Trzcińska-Zdrój, stworzy możliwość efektywniejszego wykorzystania zasobów kadrowych, materialnych i merytorycznych obu instytucji.

Powstanie jednej, prężnej, wielofunkcyjnej instytucji kultury zapewni sprawniejsze prowadzenie działalności biblioteczno-kulturalnej. Idea połączenia dwóch instytucji pojawiła się już kilka lat wcześniej i jest dążeniem organizatora, w rozumieniu obu ustaw, do zintegrowanego zarządzania działalnością kulturalną w gminie.

Praca niewielkiej, pod względem ilościowym kadry, zatrudnionej w jednej połączonej instytucji, pod jednym kierownictwem, będzie wykorzystana racjonalniej, co wpłynie korzystnie na rozwój prowadzonej działalności, a dyrektor oszczędniej będzie wydatkował skromne środki finansowe.

Utworzenie jednej instytucji niewątpliwie wpłynie na rozwój filii bibliotecznych na wsiach. Istniejące filie, będą mogły rozszerzyć swoją działalność o dodatkowe wydarzenia kulturalne, prowadzone przez animatorów dotychczasowego Trzcińskiego Centrum Kultury. Działania te przyczynią się do zaspokajania potrzeb w dziedzinie kultury mieszkańców sołectw oraz zwiększenia ich aktywności, tym samym stwarzając możliwość dotarcia do miejsc, w których transformacja gospodarcza oraz sytuacja środowiskowa pozbawiła mieszkańców dostępu do szeroko rozumianej kultury. Przywrócenie miejsc upowszechniających działalność w dziedzinie kultury w miejscowościach, gdzie dostęp do kultury jest niewystarczający lub niski, przyniesie racjonalne i wymierne efekty, korzystne dla wspólnoty samorządowej.

Prężna, wielofunkcyjna instytucja kultury, z racjonalnym budżetem, będzie funkcjonowała na dotychczasowym lub wyższym poziomie. Należy w tym miejscu podkreślić, że ta zmiana nie spowoduje, negatywnych skutków. Działania podjęte przez organizatora nie spowodują zmniejszenia ilości pracowników, czy uszczerbku w realizacji dotychczasowych zadań. Co więcej, wykonywane do tej pory zadania będą mogły być realizowane na szerszą skalę. Wykonywane dotychczas zadania obu jednostek opierają się na współpracy z tymi samymi podmiotami, co w następstwie skutkuje wzajemnym ich przenikaniem.

Połączenie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcińsku -Zdroju i Trzcińskiego Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju pozwoli na stworzenie instytucji mającej jeden budżet oraz jeden zbiór dokumentów związanych z prawno – administracyjnym charakterem instytucji (statut, dokumenty organizacyjne, dokumenty finansowo – księgowe). Tak skonsolidowanej instytucji kultury, będzie łatwiej aplikować o środki pozabudżetowe, a w konsekwencji funkcjonować prężniej i sprawniej, a przede wszystkich organizować więcej projektów w zakresie działalności biblioteczno-kulturalnej.

W ocenie projektodawcy - burmistrza gminy Trzcińsko-Zdrój – projekt przedmiotowej uchwały spełnia wymagania ustawowe i wskazuje na zasadność połączenia wyżej wymienionych samorządowych instytucji kultury w Trzcińsku-Zdroju.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama