Aż 200 tys. firm z Pomorza Zachodniego czeka na otwarcie granic. Marszałek pyta premiera kiedy to nastąpi?

  • 22.05.2020, 13:00
  • Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Aż 200 tys. firm z Pomorza Zachodniego czeka na otwarcie granic. Marszałek pyta premiera kiedy to nastąpi? S.R. Protest branży hotelarskiej w Świnoujściu w dniu 8 maja 2020 r.
Los ponad 200 tysięcy firm w regionie zależy bezpośrednio lub pośrednio od przywrócenia ruchu granicznego. W ocenie marszałka Olgierda Geblewicza bez czytelnej „mapy drogowej” w tym zakresie nie jest możliwe dalsze łagodzenie napięć społecznych w regionie. Marszałek w specjalnym liście do premiera apeluje o jak najszybsze podanie do publicznej wiadomości daty przywrócenia regularnego ruchu granicznego.

Zwracam się do Pana jako gospodarz regionu, który ze względu na swoją specyfikę ponosi olbrzymie koszty, materialne i wizerunkowe, związane z epidemią Covid-19. Nasze szczególne uwarunkowania wiążą się z faktem, iż nie tylko jesteśmy regionem przygranicznym, ale dodatkowo – w odróżnieniu od bardziej uprzemysłowionego południa Polski – turystyka jest jednym z najważniejszych motorów gospodarki Pomorza Zachodniego – pisze marszałek Olgierd Geblewicz w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

 

Liczne nadmorskie miejscowości w tym Świnoujście czy Kołobrzeg przez lata zapracowały na uznanie turystów zagranicznych. Ta marka jest dziś zagrożona, a utrata w nadchodzącym sezonie klientów z Niemiec czy Skandynawii może sprawić, że wiele hoteli i pensjonatów nie doczeka kolejnych wakacji. Zależność Pomorza Zachodniego od ruchu granicznego, widać nie tylko w branży turystycznej. Również handel przygraniczny, którego olbrzymie znaczenie jest odczuwalne m.in. dla gospodarki Świnoujścia czy Cedyni, ale także stolicy regionu – Szczecina. Ruch transgraniczny odgrywa znaczącą rolę także dla sfery usług.

 

Co ważne, prawie 97% przedsiębiorstw działających w Zachodniopomorskiem to mikro, małe i średnie firmy - łącznie to ponad 200 tys. podmiotów. Dla znacznej części z nich, przedłużający się okres zamknięcia granic utrudnia lub wręcz uniemożliwia prowadzenie działalności gospodarczej. Dla niektórych przedsiębiorstw zamknięta granica może skutkować bankructwem.

 

Zamknięta granica tak naprawdę dotyka wszystkich, którzy świadczą usługi na rzecz klientów niemieckich, ze Skandynawii. Przypomnę tylko, że rynek niemiecki jest najważniejszym rynkiem eksportowym dla Polski, również dla Pomorza Zachodniego. Ponad 30% naszego eksportu trafia bezpośrednio za naszą zachodnią granicę. Napięcie mieszkańców rośnie, rośnie frustracja przedsiębiorców, dochodzi do protestów na granicy. Apeluję o czytelną mapę drogową, czas już powiedzieć, kiedy zostaną otwarte granice – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

 

W piśmie do premiera marszałek apeluje o jak najszybsze podanie do publicznej wiadomości daty przywrócenia regularnego ruchu granicznego.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (49)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

stanowczo
stanowczo 24.05.2020, 19:41
Nie dla zarazy. Mamy chronic wszystkich przed zarazą. A najskuteczniejszym sposobem jest izolacja i kwarantanna. Prywatne interesy kilku geszeftow nie powinny decydować o bezpieczeństwie epidemiologicznym.
rus
rus 24.05.2020, 15:09
A dla czego ci tzw. z pomorza zachodniego przyjechali autokarami na Warszawskich numerach rejestracyjnych? Może nie wiedzieli gdzie są?
do trola
do trola 24.05.2020, 15:53
Rus, a skąd wy w Moskwie możecie wiedzieć o numerach rejestracyjnych. U nas w Polsce to nawet najbardziej załgane media nie piszą o jakiś autokarach. Ale czego nie wymyśli radziecka propaganda!
wykrywacz proklemlowskiej propagandy
wykrywacz proklemlowskiej propagandy 23.05.2020, 13:51
Przeczytałem tu uważnie wszystkie komentarze i stwierdzam, że część pochodzi od specjalnych agentów obcych państw. Nie dajcie się wciągnąć w te teorie spiskowe, których celem jest osłabienie naszego państwa.Przykładowo proklemlowskim trollom zależy na przedłużaniu zamknięcia granic bo chcą upadku polskiej gospodarki.
Aga
Aga 23.05.2020, 13:04
Do ,, rus '' Niemcy nie zamknęli granic.
wykrywacz proklemlowskiej propagandy
wykrywacz proklemlowskiej propagandy 23.05.2020, 13:34
Aga, a skad ten projklemlowski troll z Moskwy moze o tym wiedzieć. Jego zadaniem jest sianie dezinformacji.
rus
rus 23.05.2020, 12:25
A gdzie Gębowski w zachodniopomorskim znalazł 200 tys firm? Chyba każdego trolla z peo i kod liczy jako firmę!
wykrywacz proklemlowskiej propagandy
wykrywacz proklemlowskiej propagandy 23.05.2020, 13:35
To wy w Moskwie nie macie takich danych?
rus
rus 23.05.2020, 12:25
A gdzie Gębowski w zachodniopomorskim znalazł 200 tys firm? Chyba każdego trolla z peo i kod liczy jako firmę!
wykrywacz proklemlowskiej propagandy
wykrywacz proklemlowskiej propagandy 23.05.2020, 13:37
Te wasze komputery do propagandy to są marki SPUTNIK że się zacinają i kilka razy ten same kłamstwa przekazują?
ibs
ibs 23.05.2020, 00:28
Chodzi o prace i utrzymanie rodzin.
ostrożny
ostrożny 23.05.2020, 10:52
Ale chodzi też o zdrowie tychże rodzin!
rus
rus 22.05.2020, 22:18
Niech się pyta Merkelowej kiedy Niemcy otworzą granice. No ale tu trzeba pomyśleć propolsko a nie antypolsko. I tu mamy problem.
spasiba ale niet
spasiba ale niet 23.05.2020, 00:27
Niech proklemlowskie trolle typu rus nie myślą propolsko bo znowu źle na tym wyjdziemy.
wykrywacz proklemlowskiej propagandy
wykrywacz proklemlowskiej propagandy 23.05.2020, 13:38
Niech proklemowslkie trolle o pseudonimach rus i Sauron przestana kłamać. Choćby to, że Niemcy zamknęli granice.
Coś specjalnego dla moherowych piso troli!!!
Coś specjalnego dla moherowych piso troli!!! 22.05.2020, 22:13
Rydzykowe piso trolle to o was dla was!
https://www.youtube.com/watch?…
Sauron
Sauron 23.05.2020, 10:41
Zycze wpisac *** *** Lgbt na youtube tam jest cos dla was ha ha
wykrywacz proklemlowskiej propagandy
wykrywacz proklemlowskiej propagandy 23.05.2020, 13:41
Proklemlowskie trollu Sauronie twoim zadaniem jest napuszczanie społeczeństwa na mniejszości jak środowisko LGBT. Chodzi o wzbudzanie niepokojów w Polsce. Ależ wy jesteście czytelni w tej waszej prymitywnej propagandzie.
jakież to oczywiste
jakież to oczywiste 22.05.2020, 21:41
Jak jest sprawa granicy, sprawa Niemiec to proklemlowskie trolle ruszają żer. I wklejają sauromy, rusy i pod innymi nickami tą swoją kłamliwą propagandę. A cel jeden - skłócić dwóch sąsiadów.
olgierd wymasuj mi drag  adolf
olgierd wymasuj mi drag adolf 22.05.2020, 20:44
kredyty pobrane na "apartamenty" 30 metrowe w kurortach nadmorskich a turystów brak kredyt trzeba spłacać a tu niemiaszków brak zostali tylko ukraińcy do sprzatania i obsługi
Baśka
Baśka 22.05.2020, 20:21
Niech rząd poda dlaczego niby nie można otworzyć granic! Niech to będzie merytoryczne a nie plityczne!
saurom
saurom 22.05.2020, 19:49
Nie mogłem słuchać Niemców, którzy ciągle nas pouczają, jak bardzo robimy źle, także w kwestii tej zarazy (blokada granic w Polsce jest zła, lecz wprowadzona dzień później w Niemczech jest już dobra). To jest dziennikarstwo dla debili nie normalnych ludzi. NIEMCY ZESZŁY NA PSY, JUŻ DAWNO. Ich wiecznie wypełnione hitlerowską pychą brzuchy, może wreszcie wrócą do normalnych rozmiarów. Tylko koni żal.
"Sauron Znowu w Akcji"  PISO NOWORUSKI TROLL !!!
"Sauron Znowu w Akcji" PISO NOWORUSKI TROLL !!! 22.05.2020, 20:53
To posłuchaj swojej ulubionej rozgłośni pn Radio Maryja! A innym daj żyć nie narzucając swoich "mongolskich" teorii!!! A ruskie kundle to są twoi piso pracodawcy!!!
wykrywacz proklelowskiej propagandy
wykrywacz proklelowskiej propagandy 23.05.2020, 13:43
To sa propagandowe "mongolskie teorie" rozpuszczane z Kremla aby skłócić dwa sąsiadujące ze sobą narody.
Naplet
Naplet 22.05.2020, 19:35
Niech jada tam i niech tam siedza nikt nie zabrania ale podcieracze zachodni jak juz podcieraja gowwna z dupskk Adolffa niech dadza nam Polaka bezpiecznie zyc.....
saurom
saurom 22.05.2020, 19:51
*** to piekny kraj. Mowil mnie kierowca Tira, ze tam krowy sa ladniejsze od kobiet.
Europejczyk
Europejczyk 22.05.2020, 18:26
Może teraz ci przeciwnicy Uni przejrzą na oczy i zrozumieją ze Polska bez otwartych granic szybko padnie, a poziom zycia szybko Bialoruś dogoni.
Polak Europejczyk
Polak Europejczyk 22.05.2020, 19:27
Szybciej padna bez Polskich pracownikow dziady ,*** do pracy po co ich nasprowadzali.....jest koronawirus i granice zamykac
PISO Ruski troll Polak Europejczyk podszywający się za mnie!!!
PISO Ruski troll Polak Europejczyk podszywający się za mnie!!! 22.05.2020, 20:41
Buahaha dobre dobre są te twoje piso noworuskie texty... Jakbyś nie był taki głupi jak ci twoi zwierzchnicy to byś wiedział że przez pierwszych kilka lat Polacy ale i nie tylko...m.in. w Niemczech nie mogli pracować legalnie.... I jakoś Unia Europejska, EOG czy Niemcy nie "padły" ekonomicznie!!! :DDDD
Ale wy jełopy jesteś po podstawówka czy zawodówkach!!!
wykrywacz proklemlowskiej propagandy
wykrywacz proklemlowskiej propagandy 23.05.2020, 13:44
Proklemlowskim trollonm zalezy na przedłużaniu zamknięcia granic bo chca upadku polskiej gospodarki.
Ewelina
Ewelina 22.05.2020, 17:35
Zachodniopomorkim jest mała zachorowalność powinne być otwarte granice
kod
kod 22.05.2020, 17:13
nawiedzone feministki pytaja!!!!!!!!!!!!!
Co jedni to gorsi ...
Co jedni to gorsi ... 22.05.2020, 16:33
Zakazy, nakazy, terror.. Ograniczanie wolności, swobód i praw a nawet ich całkowite pozbawienie jak w wyborach 10 maja. Szalejąca korupcja, przejmowanie banków i spółek za złotówkę dla pisowców,, łapówki nawet po 40 milionów złotych (vide Chrzanowski - a propos - czemu gość jest wolny ?), obsadzanie wysokich stanowisk prostytutkami z płacami po 60 000 zł, piramidy finansowe wyciągające od ludzi miliardy złotych- GetBack) gdzie mafia współpracuje z państwem, korupcja przy zarazie Szumowski i jego rodzinka, przekręty. I to przenikanie się mafii i państwa tak jak z Banasiem z NIK, Szumskim i rodzinką gdzie wnioskodawca przyznaje sobie dziesiątki milionów. Do tego totalna bezkarność księży pedofilii. Pycha, korupcja i zepsucie. A na czele dyktator deweloper noszący łapówki klerowi.
Olo
Olo 22.05.2020, 16:10
poseł Napieralski miał być w piątek w Osinowie, ktoś coś wie więcej
czerwony
czerwony 23.05.2020, 08:44
na szaszłyk wpadł do anusi w widuchowej
koszerny swiat
koszerny swiat 22.05.2020, 21:30
przyjadą na osiołkach z wieczorkiem ha ha ah bo jeden mesaja to za mało
Polak Europejczyk
Polak Europejczyk 22.05.2020, 19:28
Podobno jest w Sopocie w lokalu gwiazd he he
Fryzjerka Gierka
Fryzjerka Gierka 22.05.2020, 18:16
Umówił się na farbowanie siwiejącej łepetyny w salonie przy Lewiatanie
takoż
takoż 22.05.2020, 17:20
Jak ma byc to będzie bo to słowny człowiek!
*** dla wszystkich
*** dla wszystkich 22.05.2020, 15:15
a czy sa już cipy dla tych państwa ha ah ah https://youtu.be/GFSsPzmXCIg

Pozostałe