Pogrzeb świadka i twórcy wielkiej historii

  • 29.05.2020, 15:55
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Pogrzeb świadka i twórcy wielkiej historii
Był symbolem. W najnowszej historii wyraźnie odcisnął swoje ślady. O takim człowieku mówi się prawdziwy polski bohater, który w trudnych czasach wojennych ryzykował własnym życiem. Przeszedł szlak bojowy od Lublina do Łaby, forsował Odrę i walczył o Berlin. Dziś żegnany bez honorów wojskowych, bez orkiestry. To ze względu na pandemię. Jednak Rzeczpospolita nie zapomniała o jego poświęceniu. Pośmiertnie został mianowany z porucznika na stopień kapitana.

Dziś 29 maja 2020 r. pożegnaliśmy Adama Niedźwieckiego. To był jeden z ostatnich, o ile nie ostatni, kombatant II wojny światowej żyjący na terenie naszego powiatu. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na cmentarzu komunalnym w Mieszkowicach. Tu spoczął.

Adam Niedźwiecki urodził się 5 maja 1926 roku, w miejscowości Czerniawka (wówczas, w II Rzeczypospolitej, było to województwo wołyńskie. Podczas drugiej wojny światowej – dokładnie 14 kwietnia 1944 roku - został zmobilizowany do 6. Samodzielnego Zmotoryzowanego Batalionu Pontonowo – Mostowego 1 Armii Wojska Polskiego. Brał m.in. udział w budowie przeprawy broni pancernej przez Wisłę (17 stycznia 1945 r.). Następnie w kwietniu 1945 r. uczestniczył w forsowaniu Odry.

Adam Niedźwiecki przeszedł szlak bojowy od Lublina po Łabę. Walczył o Wał Pomorski. W kwietniu 1945 r. po szybkim marszu z kolegami pojawił się w Czelinie i Siekierkach. Jego zadaniem była budowa przeprawy na Odrze. Potem Adam Niedźwiecki brał udział w zdobywaniu Berlina. Doszedł aż do Łaby.

Po wojnie Adam Niedźwiecki zdemobilizowany został dopiero w 1947 roku. Osiadł w gminie Mieszkowice. Wraz z kolegami kombatantami pielęgnował tradycje wojskowe. Zachował się sztandar, który wraz z kolegami ufundowali w latach 60. XX wieku.

Często wspominano jego imię podczas pielgrzymek na szlaku pamięci narodowej na trasie od Chlebowa, Gryfina przez Chojnę, Cedynię i dalej do Siekierek i Gozdowic.

Odznaczenia wojskowe Adama Niedźwieckiego:

- Odznaką Grunwaldzką,

- Brązowym Medalem „Zasłużony na polu chwały”,

- Medalem „Za Warszawę”,

- Medalem „Za Odrę, Nysę i Bałtyk,

- Medalem „Za udział w walkach o Berlin”,

- Medalem „Za Zwycięstwo i Wolność”,

- Odznaką Weterana walk o Niepodległość,

- Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W pogrzebie uczestniczyli oprócz rodziny, mieszkańcy oraz przedstawiciele władz i OSP. Później zaprezentujemy jeszcze filmik z mowy pogrzebowej burmistrza.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (20)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

MM
MM 29.05.2020, 21:41
Wspaniały CZŁOWIEK
Lilka
Lilka 29.05.2020, 18:56
Ładny macie cmentarz,takie równe chodniczki i ładna kapliczka ,nie to co w Gryfinie
Sławek
Sławek 29.05.2020, 18:22
Odcisnął głębokie ślady w naszej społeczności!
Jogi
Jogi 29.05.2020, 17:31
A lewactwo pluje jadem
prośba
prośba 29.05.2020, 18:26
Chociaż tutaj nie rozpoczynaj politycznych tematów!
mieszkaniec
mieszkaniec 29.05.2020, 17:06
Cześć Jego Pamięci!

Pozostałe