Reprezentowali powiat gryfiński na Festiwalu Muzyki Ludowej [FOTO, WIDEO]

  • 27.09.2020, 09:07
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Reprezentowali powiat gryfiński na Festiwalu Muzyki Ludowej [FOTO, WIDEO] Fot. Stanisława Kopczyńska Argalska, Zachodniopomorskie Folkowisko
Festiwal Muzyki Ludowej „Zachodniopomorskie Folkowisko” zorganizowano w sobotę 26 września 2020 r. w Mierzynie. Powiat gryfiński reprezentowały zespoły "Czciborzanie" i "Gama" z gminy Cedynia, prowadzone przez Ewę Kwiecień. W festiwalu uczestniczył także dr hab. prof. US Bogdan Matławski, mieszkaniec Żabnicy w gm. Gryfino, kulturoznawca i etnolog, muzyk i badacz folkloru na Pomorzu Zachodnim.

Celami zorganizowanego Festiwalu Muzyki Ludowej „Zachodniopomorskie Folkowisko” w Mierzynie były: popularyzacja kultury tradycyjnej, przedstawienie jej w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla współczesnego odbiorcy, jak również edukacja – próba zainteresowania wartościami tradycyjnej kultury lokalnej regionu Pomorza Zachodniego.

Podczas imprezy muzycznej można było zobaczyć występy wykonawców, którzy już zajmują stałe miejsce na scenie kulturalnej naszego regionu m.in. Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie, duet „Zoriuszka” z Czaplinka, Koło Gospodyń Wiejskich "Mierzynianki", "Kalina" z Kobylanki oraz zespoły „Czciborzanie” i „Gama” z gm. Cedynia.

Poza tym stworzono możliwość usłyszenia grupy amatorów biorących udział w warsztatach w ramach projektu „Letnia Szkoła Muzykowania na Pomorzu Zachodnim".

Głównym organizatorem imprezy był Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy we współpracy z Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej.

Festiwal zrealizowano w ramach projektu Letnia Szkoła Muzykowania na Pomorzu Zachodnim - edycja 2020. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury z Projektu EtnoPolska 2020.

Tak zespoły z gminy Cedynia przygotowywały się do udziału w festiwalu:

 

Pieśń kończąca Festiwal w Mierzynie:

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (25)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dyl
Dyl 27.09.2020, 14:20
Takie zespoły nie mają już racji bytu, Ta nuta, przyśpiewek z czasów pańszczyźnianych, zaborów i II RP, nowemu pokoleniu nie wpada w ucho. Mam trochę lat ale nie zdarzyło mi się być na weselu gdzie grałaby kapela ludowa i pobrzmiewały przyśpiewki z odległych czasów.
Pomorze Zachodnie dopiero od 75 lat jest zasiedlone przez Polaków i Ukraińców. Nie ma, i nie powstanie tu jakakolwiek lokalna tradycja kulinarna, kulturalna, a jak już to wymuszone siłą przez watykańskiego okupanta i jego polskich kolaborantów obrzędy religijne, które jeżeli choć raz zostaną powtórzone , automatycznie stają się tradycją.
Jeszcze dziesięć lat i będzie spokój z tym parafialnym folklorem. Cała ta polska muzyka ludowa jest do kitu w porównaniu do krajów ościennych.
Bardzo jestem ciekaw jakie tradycje mieli tu od wieków wysiedleni za Odrę mieszkańcy, ale ciężko cokolwiek się dowiedzieć.
Jedno jest pewne, że niemieccy żołnierze na początku XX w. utrzymywali kontakty z polskimi dziewczynami.
-tekst piosenki ludowej - W jednym z polskich miasteczek mieszkała jedna dziewczyna Ona była bardzo piękna Była najpiękniejszym dzieckiem jakie było można w Polsce spotkać Ale nie,ja nie całuję się,powiedziała Ona była najpiękniejszym dzieckiem Zaprosiłem ją na tańce Z jej wianka wypadła czerwona róża Podniosłem ją spod jej stóp i poprosiłem o jeden całus Nie,nie,powiedziała.Ja nie całuję się Była najpiękniejszym dzieckiem jakie było można w Polsce spotkać Ale nie,ja nie całuję się,powiedziała Ona była najpiękniejszym dzieckiem I kiedy żegnaliśmy się leżała w moich ramionach Ona była taka piękna Na koniec podarowała mi pierścionek i pożegnalny pocałunek Nie zapomnij Aneczki polskiego dziecka Była najpiękniejszym dzieckiem
https://www.youtube.com/watch?…
Do Dyla
Do Dyla 27.09.2020, 17:05
A ta stara przyśpiewka ludowa , ,,ojjj dylu dylu , na badylu , jakżem była młoda miałam chłopców wielu...teraz jakżem stara nimam ni jednego ...ino w głowie myśli jak to kiedyś było ...cheeej
Dyl
Dyl 28.09.2020, 10:23
Lubię stare przyśpiewki , ale te z czasów mojej młodości, a nie moich dziadków.
https://www.youtube.com/watch?…
FENIX- zespół muzyczny
FENIX- zespół muzyczny 27.09.2020, 11:53
WIELKIE BRAWA DLA EWY I CAŁEGO ZESPOŁU!! TAK TRZYMAĆ!!!!
Ewa
Ewa 27.09.2020, 15:05
Dziekujemy za kibicowanie i wspieranie naszych muzycznych szaleństw, pozdrawiamy 😍🎵🎶🎷🎺
Takie tam srutututu
Takie tam srutututu 27.09.2020, 11:43
A z Gryfin nic i nikt. Widać co gmina ni ma pinindzy.
brawa dla nich wszytkich
brawa dla nich wszytkich 27.09.2020, 11:41
Ewa ciągnie zespół w dobrym kierunku!
Hasim
Hasim 27.09.2020, 11:25
Normalnie jak w Nahornym Karabahu https://www.youtube.com/watch?…
Ewa
Ewa 27.09.2020, 15:14
Niezłe, podoba mi się pomysł...😍
My mamy piękne rozlewiska...to się będzie działo...😀👍
łoś
łoś 27.09.2020, 10:10
No a gdzie są te ludowe zespoły z gminy Gryfina? Też są spacyfikowane przez wiadomo kogo?
Swój chłop z fletem
Swój chłop z fletem 27.09.2020, 13:34
Najlepsze reprezentantki gminy Gryfino to ,, ,,zespół śpiewaczy Gardnianki,, fajne kobitki , i do tańca i do różańca he he , wprawdzie śpiewanie nie za bardzo in wychodzi, ale na instrumentach umieją grać , jest energia i jest moc , a i popatrzeć też jest na kogo...
Halina z jelenina
Halina z jelenina 27.09.2020, 10:04
Dziś na mszy ksiodz pedzial rze jak kto da durzo na tace ten wirusa nie będzie miał toja dałam pisiont złoty ijestem spokojna
Dajta, dajta, dajta na Boga
Dajta, dajta, dajta na Boga 27.09.2020, 11:44
To bardzo patriotyczna i katolicka postawa.

Pozostałe