Powstaje najważniejsza inwestycja energetyczna w Polsce pod… Gryfinem [FOTO, WIDEO]

 • 25.11.2021, 23:30
 • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Powstaje najważniejsza inwestycja energetyczna w Polsce pod… Gryfinem…
W czwartek doszło do historycznego wydarzenia - wmurowania kamienia węgielnego pod budowę dwóch bloków gazowo-parowych przy Elektrowni Dolna Odra. Znamy zawartość kapsuły czasu! Co ciekawe, pierwszy raz padła dokładna informacja o przewidywanej mocy energetycznego projektu pod Gryfinem – 1 340 MW. Druga ważna liczba to 5 mld zł - tyle ma kosztować budowa. Gdy ten projekt powstanie, będzie to największa i najnowocześniejsza elektrownia gazowa w Polsce. Kolejna wizytówka naszego regionu!

W czwartek 25 listopada 2021 r. w obecności przedstawicieli władz państwowych, lokalnych (burmistrzowie Gryfina, Morynia, wójt Widuchowej i starosta gryfiński), związków zawodowych, budowniczych oraz dziennikarzy nastąpiło uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę dwóch bloków gazowo-parowych przy Elektrowni Dolna Odra. Na chwilę przerwano nawet część robót...

Wielu się zastanawia, gdzie dokładnie usytuowana będzie ta inwestycja o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Otóż powstaje ona od południowej strony elektrowni. W sumie prawie między elektrownią a wsią Krajnik. Czyli obecnie wjazd jest praktycznie od przeciwnej strony niż brama główna elektrowni.

Najważniejszy gość z ministerstwa

Gdy wyczytywano gości, jako pierwszą wymieniono Annę Moskwę, minister w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

-Budowa nowych mocy gazowych to jeden z elementów sprawiedliwej transformacji energetycznej w kierunku nisko i zeroemisyjnym. Gaz jako paliwo przejściowe jest koniecznym kierunkiem, aby stopniowo zmniejszać udział węgla w miksie energetycznym Polski. Nowe bloki gazowe przy Elektrowni Dolna Odra to mniejsza emisyjność gospodarki, bezpieczeństwo energetyczne kraju i stabilne dostawy energii oraz nowe miejsca pracy w trakcie budowy i późniejszej eksploatacji – powiedziała minister Anna Moskwa. - W dobie transformacji [energetycznej – przyp. red.] to dla nas priorytet - dodała przedstawicielka rządu.

Z naszych bezpośrednich reprezentantów był Paweł Mucha, który odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy.

Wykonawcą polska firma

Nową elektrownię, z oddzielnym zarządem, buduje konsorcjum firm w składzie General Electric i Polimex Mostostal, które wygrały przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie bloków do eksploatacji.

-Dzisiejsza uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę dwóch bloków w Nowym Czarnowie, strategicznego projektu w portfelu Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal to ważny dla nas wszystkich dzień. Jesteśmy dumni, że mamy swój wkład w budowę „Polski Przyszłości” - poinformował Krzysztof Figat, prezes zarządu Polimex Mostostal. -Nowe bloki gazowe w Elektrowni Dolna Odra to dziś największa i jedna najnowocześniejszych, realizowanych przez Polimex Mostostal inwestycji w kraju. Nasze unikalne multidyscyplinarne doświadczenie w połączeniu z profesjonalnym wsparciem technologicznym GE jest gwarantem, że ta inwestycja będzie naszym wspólnym sukcesem i kolejną strategiczną jednostką energetyczną w Polsce jaką zbudujemy dla PGE Polskiej Grupy Energetycznej – dodał prezes.

Na budowie pracuje obecnie ok. 400 pracowników. A ma być ich sześciokrotnie więcej.

Choć trudno uwierzyć, bo inwestycja na oko wychodzi dopiero z ziemi, to zaawansowanie realizacji projektu przekroczyło 40 proc. i zostanie oddana przed końcem 2023 r.

Przeszłość i przyszłość

Tak jak informowaliśmy wcześniej, w końcu 2020 r. zostały w Elektrowni Dolna Odra wygaszone dwa bloki węglowe. Obecnie w eksploatacji pozostają cztery bloki energetyczne. I tu kolejna warta zapamiętania liczba - ich łączna moc to 908 MW.

Gdy powstanie nowa elektrownia na zupełnie inne paliwo niż obecnie, to oblicza się, że pozwoli na odtworzenie niedawnego potencjału wytwórczego elektrowni Dolna Odra. Choć kilkadziesiąt lat temu mówiło się o 1600 MW….

Inwestycja w nowoczesne instalacje opalane gazem ma stanowić gwarancję długoterminowego funkcjonowania elektrowni. Pamiętajmy jednak, że to też paliwo kopalne i od niego także będzie trzeba za pewien czas odejść. Póty co nowa elektrownia odgrywać będzie strategiczną rolę w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Co ciekawe, jako jedyny wytwórca systemowy dla północno-zachodniego obszaru Polski. Pamiętajmy też, że jesteśmy połączeni z niemieckim systemem energetycznym.

Tak wyglądała dzisiejsza uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Co włożono do kapsuły czasu? Zapraszamy do obejrzenia krótkich relacji filmowych:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Już w trakcie imprezy notatkę ze zdjęciami umieściliśmy na portalu igryfino tu:

https://www.igryfino.pl/wiadomosci/44356,wmurowano-kamien-wegielny-pod-budowe-blokow-gazowo-parowych-w-elektrowni-dolna-odra

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (32)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

lopez
lopez 28.11.2021, 22:51
I takie szybkie tempo prac się chwali!
ajwaj aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 26.11.2021, 23:55
wolni murarze jechali na suchą zaprawę ha ah ah to biskup kropidłem pokropił żeby zaprawa stężała ha ha ah
kiepska manipulacja
kiepska manipulacja 26.11.2021, 14:56
Telewizja Polsat zdecydowała, że dwa odcinki "Świata według Kiepskich" wyemituje w nocy z 1 na 2 grudnia o 2:25 i 3:00. To nietypowa decyzja, bo wcześniejsze odcinki były nadawane w środy o 20:00, czyli w godzinach wysokiej oglądalności. W oświadczeniu Polsat podał, że "zmiana godziny emisji serialu wynika z faktu, że stacja podjęła decyzję o modyfikacji układu ramówki".

Ale okazuje się, że te dwa odcinki, które dostępne są już w Polsat Box Go, zawierają sporo żartów politycznych. Pierwszy odcinek opowiada o pozyskiwaniu środków unijnych, które ma dostać serialowa wspólnota mieszkaniowa.

Bohaterowie przygotowują wieczór poezji ze striptizem. Okazuje się jednak, że wiersze deklamują po niemiecku. Przedstawienie zostaje przerwane przez pozostałych mieszkańców kamienicy, którzy nie życzą sobie "Zachodu" na swoim podwórku. Wpadają za kulisy w maskach Putina. Po udanym sabotażu zadowolony z siebie Ferdek Kiepski mówi do żony: "Ja żem, proszę ja ciebie, wyrwał z brzydkich i brudnych łapsk Europy naród polski i żem go usadził z powrotem w tym naszym pięknym grajdole".

W drugim odcinku Paździochowa postanowiła powstrzymać Boczka od korzystania z toalety na jej piętrze. Odczytuje mieszkańcom regulamin korzystania z toalety i mówi, że jest święty, jak konstytucja. W kolejnych scenach Boczek zostaje nazwany "zdradziecką mordą", którymi to słowami pierwotnie Jarosław Kaczyński określił opozycję.

Mieszkańcy serialowej kamienicy organizują referendum w sprawie wyrzucenia Boczka z piętra. Część z nich jednak opowiada się po stronie sąsiada. Nocują z transparentami na korytarzu, by bronić prawa Boczka do korzystania z toalety. Podzielonymi mieszkańcami zaczynają interesować się media. Ich wypowiedzi w telewizji są mocno upolitycznione. "Jak daleko posunie się władza, kiedy zacznie zamykać teatry, kabarety, palić biblioteki i miejskie szalety? Kiedy zada ostateczny cios? Kiedy zacznie kneblować nasz wolny wciąż głos?", słyszymy.

W rozmowie z Press medioznawca prof. Stanisław Jędrzejewski skomentował: "Biorąc pod uwagę zawartość tych odcinków serialu, gdzie znajdują się niemal bezpośrednie nawiązania do polityki, a lepiej powiedzieć — polityków (prezes J. Kaczyński), to niestety przejaw autocenzury. Trochę żal, że stacja, świadomie przecież, chowa w ten sposób niewygodne politycznie dla siebie treści".
szymek
szymek 26.11.2021, 14:17
Gdzie się podziały służby BHP .spacery po budowie bez kasków i kamizelek ,a nas ścigają na każdym kroku ot pisowska równość
nieJa
nieJa 27.11.2021, 08:07
tak się patrzę .30lat przepracowałem w dolnej a tu żadnej znajomej twarzy.Przepraszam jest!Paweł Mucha .szykuje sobie widać jakąś fuchę .niby u prezydenta niby w jakiejś spółce .co dwa koryta to nie jedno.I to takie koryto ze świecznika!
OBRZEZANY PENIS SAUDYJSKI H AHA AH
OBRZEZANY PENIS SAUDYJSKI H AHA AH 26.11.2021, 12:26
NAJBARDZIEJ MNIE PODNIECIŁ TEN AKT EREKCYJNY HA HA AH
WOLNI MURARZE HA HA AH BO NIE SZYBCY HA HA AH
WOLNI MURARZE HA HA AH BO NIE SZYBCY HA HA AH 26.11.2021, 11:45
A GDZIE FARTUSKI MASOŃSKIE JAK KIELNIE ZŁAPALI HA HA AH
88
88 26.11.2021, 10:52
kiedyś kamień węgielny wkopywano przed rozpoczędciem inwestycji, Teraz, kiedy budowa jest w trakcie i to ponoć w 40% zrealizowana.
Może jak wygaszą Dolną Odrę to to na jej miejscu postawią następny blok gazowy, wszk będziemy mieli teraz pod dostatkiem gazu z Usraela i pół naftowych morza Norweskiego. Cały czas PiS trąbi że Polska jest właści cielem złóż gazu i ropy, a tu się okazuje , że jest tylko współudziałowcem i z bardzo małym procentem udziałów w tym interesie. Ten różowy szaman po kiego grzyba tam był potrzebny ? mamy XXI wiek i świeckie państwo. Wszystko wskazuje na to, że Baćka doprowadził do tego , że jednak nie Ostrołęka, a Gryfino będzie miało pierwszą dużą gazówkę w Polsce.
Vatzlav
Vatzlav 26.11.2021, 14:20
Gaz to na 100% będzie ten wstrętny, rooski, bo najtańszy !
A mogło być o wiele bardziej ekonomicznie i gospodarczo oraz wojskowo bezpiecznie poprzez gazociąg przez Polskę, ale żymiańskim perfumiarzom śmierdział onucami, dno.
Dzięki tzw. dywersyfikacji mamy najdroższy gaz na świecie !!!
zapytanie
zapytanie 26.11.2021, 10:49
Roboty prawie w połowie a tu dopiero wkopanie kamienia węgielnego? Aż prace trzeba było przerwać? O co chodzi?
88
88 27.11.2021, 07:57
mieli budować wielki prom w Szczecinie i nic z tego nie wyszło. Przyszła afera z Ostrołęką , więc to tam miała najpierw powstać elektrownia, ale bojąc się najazdu ze wschodu, kwaczyści postawili na budowę bloków energetycznych w bezpiecznym miejscu, no i padło na Gryfino. Jak już promotor zboczonego Dymera wykonał rytuał szamański, to przed wyborami elektrownia będzie już funkcjonować na bank.
Milestone
Milestone 26.11.2021, 15:43
O pijar i szopkę dla inwestorów oraz ukonorowanie postępów prac projektu.
CIEMNOTA EGIPSKA HA HA AH Z SATURNA
CIEMNOTA EGIPSKA HA HA AH Z SATURNA 26.11.2021, 10:55
pokropki wpadli po swoja dolę ha ha ah
Sąsiad
Sąsiad 26.11.2021, 09:49
Sawaryn jak zwykle jest tam gdzie nie trzeba, on wszystko to zawdzięcza sobie a tak naprawdę jest tylko pionkiem, zawsze się wepchną żeby była to jego zasługa, ale oczywiście darmowe jedzenie, picie, to wie gdzie przyjść, dajcie mu łopate i widły i niech idzie porządnie pracować.
Look
Look 26.11.2021, 23:05
Ciężko burmistrza na tych zdjęciach znaleźć. Chyba pierwsze kilka rzędów już nie dla niego.
okon
okon 27.11.2021, 00:11
To polityk trzeciorzędny. Widać na zdjęciu jak zajmuje trzeci rząd krzeseł.
sieg haiil rotszyld ave cezar ave GE
sieg haiil rotszyld ave cezar ave GE 26.11.2021, 09:15
i nie zabrakło arcy pasterza ha ha ah barany patrza sie jak ich strzygą i beda wciskać saudyjski gaz lub przez niemcy radziecki ah ah ah z kraju rad ha ha ah niemieckich ha ha ah TESLA W GROBIE SIE PRZEWRACA ZE SMIECHU A MAMY 21 WIEK HA HA AH CIEMNOTY EGIPSKIEJ HA AH AH
I co z tego ...
I co z tego ... 26.11.2021, 08:31
Nadal będziemy kupować energię elektryczną od Niemców ...
Trawa na
Trawa na 26.11.2021, 07:57
Kaczystowska banda dla lansu i wyżerki przeszkadzają ludziom w pracy.

Który to już raz robią "oficjalne" rozpoczęcie tej inwestycji?
xxx
xxx 26.11.2021, 06:52
Inwestycja ma się spiąć z oddaniem promu w Szczecinie.
Pinokio
Pinokio 26.11.2021, 06:47
Taka inwestycja jak budowa promu w Szczecinie oraz reaktywacja stoczni.
Mirka
Mirka 26.11.2021, 06:27
Pełno starych komuchów nikogo atrakcyjnego.
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 26.11.2021, 10:57
CZERWONI TERAZ SA CZARNI HA HA AH
mieszk. Weltyn
mieszk. Weltyn 26.11.2021, 03:11
Trzymam kciuki za powodzenie inwestycji.
Miastowy
Miastowy 26.11.2021, 07:10
Nie ma takiej wiochy Weltyn.
Lop
Lop 26.11.2021, 06:29
Ja też Ostrołęka jest przykładem:)
butla
butla 26.11.2021, 02:27
Pamiętajmy że ceny gazu w ostatnim czasie wzrosły o 50 procent!
88
88 26.11.2021, 10:58
ceny gazu wzrosły ale tego kupowanego od dostawców, a polska ma własne plaformy wydobywcze gazu na Morzu Norweskim.
Ksiegowy
Ksiegowy 26.11.2021, 06:32
Dla ciebie ceny wzrosły dla budzetu wplywy wzrosły.
Yola
Yola 26.11.2021, 05:40
Ceny prądu też 🤣

Pozostałe