Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 marca 2026 13:21
Reklama
Reklama
Reklama

Wójt odpowiada na zarzuty

Gminą Stare Czarnowo wstrząsnął artykuł, jaki ukazał się w jednej z gazet. Redaktor napisał, że „działalności tak zwanej grupy inwestorskiej, w skład której wchodzą właściciele działek na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa, i decyzjom urzędników gminnych w Starym Czarnowie, przyglądają się szczecińscy śledczy”. Wójt Marzena Grzywińska określa ten artykuł jako stronniczy i nieobiektywny.
Wójt odpowiada na zarzuty

Autor artykułu Ryszard Ciepliński napisał, że „chodzi o kontrowersyjny pomysł poszerzenia strefy zabudowy w tej gminie o prywatne tereny na obszarze chronionym. Gdyby udało się zmienić status tych gruntów na działki budowlane, ich właściciele mogliby się wzbogacić o kilkadziesiąt milionów złotych (…). Teraz w nadzwyczajnym trybie zwołano specjalne posiedzenie Rady Gminy, by uchwalić zmiany w studium zagospodarowania przestrzennego (…)”.

 

Poprosiliśmy wójt Starego Czarnowa o wyjaśnienie spraw poruszonych w materiale prasowym. Poniżej publikujemy odpowiedź wójt Marzeny Grzywińskiej.

 

W związku ze stronniczym i nieobiektywnym artykułem, który ukazał się w Kurierze Szczecińskim w wydaniu 21-23.10.2016 r. pn. „Kasa, hektary i szybkie uchwały”, informuję, iż:

1)Nieprawdą jest, że najbliższa sesja, na której obradowana będzie uchwała dot. zmiany studium będzie sesją nadzwyczajną. Sesja została zwołana w normalnym trybie i będzie miała formę sesji zwyczajnej. W polskim prawie dzień 31.10.2016 r. jest zwykłym dniem pracy i nie jest świętem. Poza tym sesje zwołuje przewodniczący rady, a nie wójt.

2)Nieprawdą jest, że radni otrzymali dokumenty na sesję za pośrednictwem poczty kurierskiej. Dokumenty te zostały dostarczone osobiście radnym przez pracownika Biura Obsługi Rady, w terminie określonym w statucie gminy. Stało się tak ze względu na dużą objętość materiałów sesyjnych i dbałość o jak najdłuższy czas dla zapoznania się radnych z materiałami.

3)Nieprawdą jest, że jeden z radnych ma prawomocny wyrok za przekupstwa wyborcze oraz że kolejni radni mogą mieć kłopoty z prawem związane z kupowaniem głosów. Urząd Gminy nie posiada w tym zakresie żadnych informacji. Bezpodstawna jest również sugestia, że dotyczy to radnych z mojego komitetu wyborczego.

4)Nieprawdą jest, że jakikolwiek radny startujący z mojego komitetu wyborczego ma prawomocny wyrok za przekupstwa wyborcze. Z kolei pan Piotr Kukawka, który zrezygnował z funkcji radnego, startował z komitetu wyborczego poprzedniego wójta, Marka Wosia.

5)Skandalicznym jest insynuowanie, że wybory wygrałam dzięki poparciu m.in. właścicieli „grupy inwestorskiej” i za to sprzyjam pomysłowi „poszerzenia stref zabudowy”. Należy zaznaczyć, że uchwała o przystąpieniu do zmiany studium została podjęta w roku 2012, kiedy nie pełniłam funkcji wójta. Zgodnie z zasadą ciągłości władzy, obecny wójt zobligowany jest do wypełnienia woli poprzedniej rady, wyrażonej w uchwale o przystąpieniu do zmiany studium. Przed uchwaleniem przystąpienia do zmiany studium gminy Stare Czarnowo w kształcie obecnie procedowanym - gorąco przekonywali radnych - były wójt Marek Woś oraz radny Kazimierz Mendak (protokół z sesji Rady Gminy nr XXI/12 z dnia 28.12.2012 r.). Wówczas jeszcze nie wiedziałam, że będę kandydować w wyborach w 2014 roku. Za podjęciem uchwały zagłosowali wówczas wszyscy radni - także ci obecnie będący w opozycji.

6)Nieprawdą jest, że projekt studium posiada negatywną opinię RDOŚ. Projekt procedowany jest zgodnie z otrzymaną pozytywną opinią i uzgodnieniem z RDOŚ z dnia 16 lipca 2014 r. Projekt ten posiada wyłącznie jedną - pozytywną opinię RDOŚ.

7)Nieprawdą jest, że zwolniono dwie księgowe z GOPS i gminnej szkoły. W związku z utworzeniem centrum usług wspólnych, co stało się na mocy uchwały Rady Gminy nr XV/126/2016 z dnia 29 lutego 2016 r., osoby te otrzymały nowe warunki pracy, których nie przyjęły.

W tym miejscu należy zadać sobie pytanie, komu faktycznie zależy na Puszczy Bukowej. Czy przypadkiem uchwała dot. zmiany studium nie służy do walki politycznej?! Niektórzy radni obecnie zasłaniają się niepamięcią. A jak rzeczywiście było…

Cała historia rozpoczyna się w 2012 r. Pomysł przekształcenia gruntów rolnych na terenie Parku Krajobrazowego powstał w 2012 roku za poprzedniego wójta Marka Wosia. Potwierdzeniem tego faktu jest protokół z sesji rady gminy nr XXI/12 z dnia 28 grudnia 2012 r., w którym czytamy:  „Wójt p. M. Woś poinformował: przedstawiam tę uchwałę pod obrady Rady Gminy i prosiłbym, żeby poważnie traktować tę sprawę. Tutaj p. radna Hoduń nie rozumie istoty sprawy – zmiana studium to jest ułatwienie mieszkańcom, właścicielom działek i idzie to w kierunku rozwoju gminy zarówno na korzyść gminy i mieszkańców”. Z kolei Kazimierz Mendak przekonywał pozostałych radnych: „Ta uchwała pozwoli im dalej działać, a głupio by było mieszkańcom naszej gminy jakieś kłody rzucać pod nogi skoro się dogadają z parkami, ochroną środowiska, która wtedy zanegowała niektóre sprawy”.

Decyzją poprzedniej Rady Gminy Stare Czarnowo (uchwała nr XXI/151/12), za którą zagłosowali wszyscy radni, przystąpiono do sporządzenia zmian studium. Uchwała ta nie została nigdy uchylona, a zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, wójt jest zobowiązany do wykonywania uchwał rady gminy.

Wynika z tego, że cała procedura została zainicjowana i trwała przed objęciem przeze mnie funkcji wójta. Po objęciu stanowiska wójta w grudniu 2014 r., kontynuowałam rozpoczętą procedurę wykonania uchwały w sprawie zmiany studium, ponieważ zobligowana byłam do tego przepisami prawa.

W tym przypadku dziwnym wydaje się fakt, że w grudniu 2014 r., po przegranych wyborach przez poprzedniego wójta, po upływie ok. 6 miesięcy od dnia uzgodnienia projektu zmiany studium, Stowarzyszenie Klub Kniejołaza i ówczesny przewodniczący rady Kazimierz Mendak, zwrócili się do Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Szczecinie, o zajęcie stanowiska, zarzucając RDOŚ m.in. uzgodnienie projektu studium, którego zapisy są niezgodne z aktami prawa miejscowego.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom organizacji ekologicznych, w 2015 r. przeprowadzono na przedmiotowym terenie badania występowania gatunków pod ochroną. Potwierdziły one badania wcześniejsze, które mówiły, że na przedmiotowym terenie nie wystąpiły gatunki chronione przez Natura 2000.

W wyniku dalszego procedowania projektu, odbyła się m.in. dyskusja publiczna, podczas której wszystkie zainteresowane strony miały możliwość zgłaszania uwag dot. zmiany studium.

Obecnie projekt jest na etapie końcowym i przedstawiony zostanie w dniu 31.10.2016 r. Radzie Gminy Stare Czarnowo.

 

wójt gminy Stare Czarnowo

Marzena Grzywińska


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama