Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 12:46
Reklama
Reklama
Reklama

W szpitalach staną bramki elektromagnetyczne i detektory metali. Standardowe środki bezpieczeństwa

Ma być jak na lotniskach. Chodzi o to, aby zwiększyć bezpieczeństwo personelu medycznego. To odpowiedzi na wzrost liczby ataków na pracowników służby zdrowia. Odwiedziny chorych tez będą wyglądały inaczej.
W szpitalach staną bramki elektromagnetyczne i detektory metali. Standardowe środki bezpieczeństwa
Wejście do szpitala niczym do wojewódzkiego sądu.

Autor: Canva

To pomysł nowego ministra sprawiedliwości na zwiększenie bezpieczeństwa w polskich szpitalach.

Taka ochrona szpitali i medyków to reakcja na serię ataków na nich, do jakich doszło w ostatnim czasie. 

Projekt zaostrzenia kar za ataki na medyków nabierze tempa

Byliśmy m.in. świadkami – jak przypomniał RMF – dwóch śmiertelnych ataków nożem: w styczniu na ratownika medycznego w Siedlcach i w kwietniu na ortopedę w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Z kolei w szpitalu w Oławie 37-letni pacjent zaatakował lekarza, po tym, jak ten odmówił mu wypisania zwolnienia. Opluł go i uderzył w krtań. Potem opuścił placówkę. Mężczyzna został zatrzymany przez policję na lotnisku, kiedy usiłować wyjechać z Polski. Na szczęście tym razem lekarz nie odniósł poważnych obrażeń.

– W tym tygodniu spotykam się z profesorem medycyny, z którym chcę to omówić z punktu widzenia lekarzy. Na pewno projekt zaostrzenia kar za ataki na medyków nabierze tempa. Chodzi o bezpieczeństwo i medyków, i pacjentów – podkreślił w rozmowie z RMF Waldemar Żurek.

Minister Żurek: Mamy na to pieniądze

Pomysł dodatkowych kontroli w szpitalach zakłada, że – jak mówił w RMF nowy szef resortu sprawiedliwości – kto wszedłby na jego teren byłaby sprawdzana tak, jak teraz robią to sądy. 

Rozwiązaniem mogłoby być stworzenie bramki, żeby „ktoś nie wniósł za pazuchą siekiery albo przeszukanie takie, jakie ma miejsce w sądzie”. 

– Na całym świecie do szpitali trafiają osoby z bójek, osoby agresywne, pod wpływem alkoholu i narkotyków. My ten problem znamy. Konieczna jest współpraca z zarządzającymi szpitalami – podkreśla minister Żurek. 

Jak Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza sfinansować ten pomysł?

– Będę chciał, żeby wszyscy właściciele szpitali przedstawili konkretny projekt, bo mamy na to środki – odpowiada minister. 

I zauważa: – W sądach pojawiły się dodatkowe środki ostrożności, wprowadzono ochronę i dzisiaj nikogo to nie dziwi. A statystyki, ile osób zatrzymano na bramkach sądu i jaki sprzęt tam zatrzymano, robią wrażenie.

Prace nad ustawą maja nabrać tempa

Waldemar Żurek zapowiedział też przyspieszenie prac nad ustawą, która zaostrzy kary za ataki na medyków. 

– Docisnę pedał gazu, żeby to jak najszybciej weszło w życie – zapewnia. 

To o tyle ważna deklaracja, że przedłużają się prace nad tą ustawą. Po zmianie kara za atak na pracownika szpitala ma wynosić 3 miesiące pozbawienia wolności.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

LU CYFER 13*52 676 02.10.2025 00:18
KAZIK - Twój ból jest lepszy niż mój [OFFICIAL VIDEO] A JA KŁADE NA OJACA BÓL BA NAWET JUZ H... HA HA AH

A. Żmijewski 29.09.2025 14:18
Czyli zasadniczo z metalowymi implantami wpuszczać do szpitala nie będą pyr pyr . No i brawo. Jeszcze na wejściach do kościołów trzeba takie zabezpieczenia porobić pyr pyr

LU CYFER 13*52 676 29.09.2025 20:40
TU NIE CHODZI O IMPLANTY BRAMKA ELEKTROMAGNETYCZNA WYŁAPUJE SYGNAŁY 5 G HA HA AH I CZIPY NNRFAID

ANDRZEJ TUMANOWICZ HA HA AH 29.09.2025 08:11
niedzielski (...) Komentarz usunięty ze względu na mowę nienawiści i prokremlowską propagandę. admin2

LU CYFER 13*52 676 29.09.2025 20:38
TOP SZCERA P[RAWDA SAM NIEDZIELSKI BY POTWIERDZIŁ HA AH AH***

LU CYFER 13*52 676 29.09.2025 08:09
Komentarz usunięty : ze względu na prokremlowską propagandę. admin2

opaska monitorująca 28.09.2025 23:27
Tylko ze często to są pacjenci tacy agresywni. A przy każdym policjanta nie postawisz.

ANONIM 28.09.2025 23:09
WLAZŁ RAZ .... I BYŁO ŁYSE DRZEWKO ITD. Więc gaz do dechy i wypuszczam czad. Z aparatury, co ma tysiąc Wat. Pulsują światła, pulsuje krew, A ja poprostu robię głębszy wdech. I gaz do dechy i wypuszczam czad

turysta 28.09.2025 16:28
I paszporty niech wprowadza jak na lotnisku będzie :-)))

cóż 28.09.2025 16:06
Szaleńców nie brakuje.

żurek z kiełbaską 28.09.2025 15:53
Więc gaz do dechy i wypuszczam czad. Z aparatury, co ma tysiąc Wat. Pulsują światła, pulsuje krew, A ja poprostu robię głębszy wdech. I gaz do dechy i wypuszczam czad

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama