Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 14 grudnia 2025 01:11
Reklama
Reklama

Pomylili człowieka z dzikiem. PZŁ wie, co zrobić, aby było bezpieczniej

Polski Związek Łowiecki zamierza wprowadzić zmiany. To propozycje, które mają zapobiec „wypadkom” podczas polowań. To reakcja na niedawne zdarzenia – także tragiczne.
Pomylili człowieka z dzikiem. PZŁ wie, co zrobić, aby było bezpieczniej
Polowanie to zawsze pewne ryzyko.

Autor: Canva

Dane są różne, ale sami myśliwi informują, że rocznie podczas polowań dochodzi do kilku wypadków. W ciągu ostatnich 10 lat (do początku 2025 roku) w Polsce odnotowano około 28-30 śmiertelnych wypadków z udziałem myśliwych, z czego 14 wypadków miało miejsce w ciągu 3 lat (2021-2023). W 2024 roku było 6 śmiertelnych wypadków.

Pomylił człowieka z dzikiem

Miesiąc temu Prokuratura Okręgowa w Suwałkach skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 58-letniemu mężczyźnie oskarżonemu o nieumyślne spowodowanie śmierci 35-letniego mężczyzny. Do tragedii doszło podczas polowania w 2024 roku. Myśliwy myślał, że celował do dzika.

Tak samo jak w sierpniu tego roku, gdy podczas nocnego polowania w okolicach Lubartowa (woj. lubelskie) zginął 60-latek. W nocy wyszedł przed swój dom i wówczas padł strzał. Strzelał 40-letni myśliwy, który w polu kukurydzy zasadził się na dziki. 60-latek nie żyje.

Niedługo potem, też w sierpniu, 45-latek podczas rozładowywania broni postrzelił swojego kolegę w okolice lewego kolana. Doszło do tego w okolicach miejscowości Napiwoda (woj. warmińsko-mazurskie).

PZŁ ma pomysł na to, żeby było bezpieczniej

Po tych ostatnich zdarzeniach Polski Związek Łowiecki poinformował, że łowczy krajowy Eugeniusz Grzeszczak powołał „zespół, którego celem jest przeanalizowanie najczęstszych przyczyn wypadków z użyciem broni palnej myśliwskiej oraz opracowanie propozycji rozwiązań, które mogą wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa polowań – zarówno dla myśliwych, jak i osób postronnych”.

Wiadomo już, jakie to są rekomendacje. Myśliwi proponują, żeby powstał stały zespół ds. analiz i doskonalenia systemu bezpieczeństwa PZŁ.

Kolejna propozycja to: „Uzupełnienie obowiązkowego treningu strzeleckiego o realistyczne scenariusze, które odzwierciedlają przebieg polowania i uczą bezpiecznego posługiwania się bronią”.

Rekomendacje zostaną przedstawione na posiedzeniu Zarządu Głównego PZŁ, który zdecyduje, co dalej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

A. Żmijewski 04.10.2025 15:37
Zasadniczo zamiast szkoleń ze strzelania pyr pyr bach bach wystarczy wprowadzić obowiązkowe badanie alkomatem zawartości powietrza w wydychanych oparach bezpośrednio przed każdym polowaniem pyr pyr

C2H5OH 04.10.2025 10:07
Wincyj chlać!

tyle 03.10.2025 17:44
To czysta wymówka ślepaków.

Darz Bór 03.10.2025 17:33
Przysłowie mięsiarzy ( tzw. myśliwych ) , jak nie WYPIJESZ , to nie zabijesz !!!

Kawairz 04.10.2025 08:09
Darz Bór 03.10.2025 17:33
Przysłowie mięsiarzy ( tzw. myśliwych ) , jak nie WYPIJESZ , to nie zabijesz !!!
Ja nigdy jeszcze na trzeżwo nie trafiłem...

szok 03.10.2025 12:18
Jak można się tłumaczyć, ze dzik jest podobny do człowieka?

Mysliwiec 03.10.2025 10:26
Nie lubię sąsiada muszę się zapisać do mysliwych

taa 03.10.2025 10:47
Sawaryn się zapisał.

ech 03.10.2025 10:07
Pif paf zamiast najpierw pomyśleć

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: :-)Treść komentarza: Gratki!Data dodania komentarza: 14.12.2025, 00:52Źródło komentarza: Nauczyciele na scenie! Jubileusz z pompą i kabaretowym humoremAutor komentarza: taka słomkaTreść komentarza: Dokładnie. A słomką mogą być choroby. Bezdomne koty są przecież nosicielami różnych chorób. To nie jest tylko problem estetyczny czy etyczny, ale i sanitarny. Jeśli mnożą się w takim tempie, rośnie ryzyko dla ludzi i zwierząt domowych. Wniosek o pilną interwencję i nadzór jest w pełni uzasadniony. Liczę, że wójt potraktuje to jako priorytet, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli totalnie.Data dodania komentarza: 14.12.2025, 00:48Źródło komentarza: Bezdomne koty opanowały działki. Mieszkaniec liczy na pilną interwencjęAutor komentarza: urzędnikTreść komentarza: Łatwo jest krytykować, ale Program opieki kosztuje! Gminy mają ograniczone budżety. Zgadzam się, że odławianie i sterylizacja są obowiązkowe, ale często brakuje wystarczającej liczby weterynarzy chętnych do współpracy w ramach gminnych stawek. Poza tym, gdzie te koty mają trafić po odłowieniu? Gminy często nie mają schronisk, a te najbliższe są przepełnione. To jest problem systemowy i ogólnopolski.Data dodania komentarza: 14.12.2025, 00:44Źródło komentarza: Bezdomne koty opanowały działki. Mieszkaniec liczy na pilną interwencjęAutor komentarza: z gronaTreść komentarza: Przygotowania do kabaretu były wyzwaniem, ale zdecydowanie się opłaciły! Pani Magda i Pani Joanna wykonały tytaniczną pracę ze scenariuszem, a charakteryzacja, za którą odpowiadał sztab ukrytych talentów, przeniosła nas w czasie. Chciałabym podkreślić, że ten występ był dowodem na niesamowitą integrację grona – od najmłodszych stażem, po weteranów. To, że cała kadra (i uczniowie!) potrafiła stworzyć coś tak spontanicznie zabawnego, świadczy o świetnej atmosferze pracy. Mamy nadzieję, że ten nowy, kabaretowy standard stanie się tradycją! Gratuluję wszystkim zaangażowanym!Data dodania komentarza: 14.12.2025, 00:33Źródło komentarza: Nauczyciele na scenie! Jubileusz z pompą i kabaretowym humorem
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama