Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 07:50
Reklama
Reklama
Reklama

Strach, czego dzieciaki szukają w internecie. Erotyka, przemoc, patostreamerzy

Im dziecko starsze, tym więcej czasu spędza w sieci. Porzuca komputer i przerzuca na smartfon. W internecie spędza kilka godzin dziennie. I nie zawsze oglądając tylko niewinne filmy.
Strach, czego dzieciaki szukają w internecie. Erotyka, przemoc, patostreamerzy
Przed snem szczególne szkodliwe jest korzytanie z internetu.

Autor: Canva

Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza stworzyć przepisy, które jasno i bez żadnych wątpliwości pozwolą dyrektorom szkół na wprowadzenie w placówkach zakazu używanie smartfonów przez uczniów. Obecnie sprawa prawnie nie jest tak oczywista.

Wnioski z tego opracowania mogą przerażać

Rząd i posłowie pracują nad prawem, które ma chronić dzieci przed groźnymi treściami w sieci – pornografią, pedofilią, przemocą, patostreamerami.

To wszystko działania mające także ograniczyć wśród najmłodszych czas spędzony w sieci. Bo mamy z tym problem.

Instytut Cyfrowego Obywatelstwa sprawdził, jak zachowują się polskie dzieci w sieci. To pierwszy tego rodzaju i tak obszerny raport. I np. posłowie pracujący nad nowymi przepisami chętnie się na niego powołują. A wnioski mogą trochę przerażać.

Ponad 300 tys. dzieci kilka godzin dziennie spędza na TikToku

Z serwisów społecznościowych i komunikatorów dozwolonych od 13 roku życia aktywnie korzysta znacznie ponad połowa tej grupy wiekowej – aż 1,4 mln dzieci (58 proc.) – instytut wylicza najważniejsze wnioski z raportu.

Co trzecie dziecko ma regularny dostęp do TikTok, Facebooka i Instagrama. Jak podają autorzy raportu, najintensywniej korzystają z TikToka – aktywni użytkownicy tej platformy spędzają w aplikacji średnio 2 godziny i 11 minut dziennie i w większości przypadków uruchamiają ją kilkanaście lub kilkadziesiąt razy w ciągu jednego dnia. Można szacować, że ponad dwie godziny dziennie na tej platformie spędza ponad 300 tys. dzieci – czytamy.

Dzieci już powszechnie używają komunikatorów, najczęściej Messengera i Whatsappa.

Nie tylko grzeczne treści

Im dziecko starsze, tym internet odgrywa w jego życiu większą rolę. Już w grupie wiekowej 7-14 lat z sieci korzysta aż 85 proc. osób. I większość nie korzysta z komputera, ale właśnie z urządzeń mobilnych. 

Najczęściej korzystają z platform społecznościowych i streamingowych – podaje instytut.

I wylicza, że w serwisach społecznościowych spędzają ponad 2 godziny dziennie. Plus kolejne 2 godziny na platformach streamingowych.

Najczęściej wybieranymi kategoriami tematycznymi są: kultura i rozrywka, edukacja oraz erotyka – podkreśla raport.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

rodz. 16.11.2025 23:28
Straszne bo przecież nie da się cały czas pilnować dzieci.

gang z parku ha ah ah sld 16.11.2025 14:35
może mają pana od w-f pedo fila ha ah ah

szkoda słów 16.11.2025 13:01
Ale jak rodzice (mądrzejsi) i szkoły proponują przegłosowanie zakazu telefonów w szkołach, to niektóre "maDki" protestują, że "kontaktu z dzieckiem nie będą miały"... Pytanie PO CO TEN KONTAKT W SZKOLE? Przecież po to między innymi idzie do szkoły, żeby uczyć się kontaktów z innymi...

szukający 16.11.2025 12:32
Szują to szuje

Tatko 16.11.2025 10:51
A co mają oglądać tvp info?

emeryt 16.11.2025 11:29
Obecnie TVPinfo to najbardziej kompetentna telewizja. Mam włączone prawie non stop z przerwami na filmy na innych stacjach. I jestem ze wszystkim na bieżąco

owszem 16.11.2025 12:31
Jednak teraz do TVP - obojętnie której publicznej - chodzą politycy i krytykują Tuska. A za PiS w życiu nie można było skrytykować partii rządzącej - wtedy PiS.

no 16.11.2025 10:15
Strach się bać.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama