Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 grudnia 2025 00:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nietypowa akcja ratunkowa. Strażacy ruszyli na pomoc krowie

Zamiast świątecznego odpoczynku przy stole, służby ratunkowe musiały zmierzyć się z niebezpiecznym wyzwaniem na zamarzniętym akwenie. Choć większość z nas spędzała ten czas z rodziną, dla tych strażaków był to moment próby i walki o życie zwierzęcia, które znalazło się w śmiertelnej pułapce.
Nietypowa akcja ratunkowa. Strażacy ruszyli na pomoc krowie
Uratowana krowa w Dołgich.

Autor: OSP Ostrowice

Do dramatycznych wydarzeń doszło w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia 2025 roku. Kilka minut po godzinie 11:00 służby otrzymały nietypowe zgłoszenie. W miejscowości Dołgie pod krową, która weszła na zamarzniętą taflę jeziora, załamał się lód. Ciężkie zwierzę natychmiast znalazło się w lodowatej wodzie i mimo usilnych prób, nie było w stanie samodzielnie wydostać się na brzeg.

Walka z czasem i mrozem
Na miejsce natychmiast zadysponowano zastępy z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Sytuacja była poważna – niska temperatura wody oraz stres zwierzęcia sprawiały, że każda minuta była na wagę złota.

– Zostaliśmy zadysponowani do miejscowości Dołgie o godzinie 11:09. Po dotarciu na miejsce przystąpiliśmy do działań ratowniczych, zabezpieczając teren oraz podejmując próbę udzielenia pomocy zwierzęciu – relacjonują strażacy z OSP Ostrowice.

Ratownicy musieli wykazać się dużą precyzją i siłą. Wyciąganie tak dużego zwierzęcia z wody na śliski brzeg wymagało zastosowania specjalistycznych technik ratownictwa lodowego oraz odpowiedniego zabezpieczenia krowy, aby nie wyrządzić jej dodatkowej krzywdy. Dzięki profesjonalizmowi strażaków, akcja zakończyła się pełnym sukcesem – krowa została bezpiecznie wyciągnięta na ląd.

Do zdarzenia doszło w miejscowości Dołgie w powiecie drawskim. Do akcji zadysponowano zastępy z OSP Ostrowice oraz JRG Drawsko Pomorskie.

Strażacy szkoleni na każdą ewentualność
Choć interwencja może wydawać się nietypowa, przedstawiciele służb podkreślają, że są przygotowani na tego typu scenariusze. Jak zaznacza Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, ratowanie zwierząt to istotna część codziennych obowiązków formacji. Strażacy przechodzą regularne szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego i ekologicznego, co obejmuje również niesienie pomocy zwierzętom gospodarskim i dzikim w sytuacjach zagrożenia życia.

Służby przy okazji apelują o szczególną ostrożność w pobliżu akwenów – lód w tym okresie bywa bardzo zdradliwy i niebezpieczny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pamiętam 26.12.2025 22:33
A ja pamietam jak strażacy z Widuchowej i Gryfina wyciągnęli dwa konie w Żelechowie.

Mirka 26.12.2025 22:29
Biedna krówka. Całe szczęście, że strażacy przybyli na czas.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaŻyczenia świąteczno-noworoczne gm. Widuchowa (18.12.2025-07.01.2026)
Reklama
ReklamaŻyczenia świąteczno-noworoczne PGE (17.12.2025-07.01.2026)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama